Nieoceniona rola pszczół w ekosystemie
Katarzyna Dytrych

Aktualizacja 20 września 2016

Pszczoły pełnią niezwykle ważną rolę w ekosystemie. W samej Europie od ich zapylenia uzależnionych jest około 4000 odmian warzyw. Według szacunków co trzecia łyżka pokarmu, który spożywamy jest pośrednio wynikiem działania pszczół.  Gdyby nie one, w samym tylko 2015 roku wartość produkcji rolnej w Polsce wyniosłaby o ponad 4 mld zł mniej.

Zazwyczaj za zapylenie jednego gatunku rośliny odpowiedzialnych jest aż kilka różnych owadów m.in. pszczoła dzika, miodna czy trzmiel. Z tego powodu niezwykle ważną kwestią jest utrzymanie tej różnorodności gatunkowej w przyrodzie. W chwili obecnej w naszym kraju jest 1,4 mln rodzin pszczelich i liczba ta systematycznie, choć powoli rośnie. To pszczołom tak naprawdę w dużej mierze zawdzięczamy, że mamy co jeść. To one są odpowiedzialne za zapylanie moreli, brzoskwiń, truskawek, wiśni, jagód, borówek, poziomek oraz niemal 4000 odmian warzyw.

Obejrzyj wywiad

 

– Jeżeli założymy, że 100 gatunków roślin jest odpowiedzialnych za 90% pożywienia na całym świecie, to aż 71 z tych 100 gatunków jest zapylanych przez owady  pszczołowate – jest zdania Katarzyna Dytrych, przyrodnik i ekspertka programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" .

Z raportu "Nie tylko miód. Wartość ekonomiczna zapylania upraw rolniczych w Polsce w 2015 roku"  opublikowanego przez organizację Greenpeace wynika, iż krajowe rolnictwo zawdzięcza pszczołom aż 4,1 mld złotych. Gdyby nie one produkcja rolna byłaby bowiem niższa o tę kwotę.

– Jako cywilizacja jesteśmy na wysokim poziome rozwoju, a zależymy w sumie od małych owadów, których na co dzień praktycznie nie zauważamy. Pszczołom zawdzięczamy  kawę, bawełnę, len, czyli to wszystko, czym otaczamy się na co dzień, co sprawia nam przyjemność i jest dla nas ważne – przypomina ekspertka.

Jak wyliczyli badacze Greenpeace pszczołowate odpowiedzialne są za zapylanie aż 1/3 uprawianych roślin. Bez nich produkcja żywności spadłaby znacząco. W chwili obecnej pszczoły są pośrednio odpowiedzialne za produkcję plonów o wartości ponad 265 mld euro.

– Pszczoła dla rolnictwa ma ogromne znacznie, ponieważ zapyla plony. Wydawałoby się, że  wiele z naszych upraw to są uprawy zbożowe i wiatropylne, z którymi pszczoła ma niewiele wspólnego. Ale jest też cała grupa upraw owadopylnych, które uzależnione są od zapylania m.in.  przez pszczoły. To m.in.  rzepak, który zwiększa liczbę swoich  nasion, gdy jest dodatkowo zapylany przez pszczoły – zaznacza Katarzyna Dytrych.

Ponadto to właśnie od pszczół uzależnione są uprawy roślin przemysłowych np. rzepaku, który generuje ogromne zyski dla rolnictwa, szacowane na poziomie 600 mln złotych.

Eksperci Greenpeace są zdania, że paradoksem jest fakt, iż to nowoczesne rolnictwo, które zawdzięcza pszczołom tak wiele, jest jednym z głównym powodów spadku ich populacji na całym świecie. W Polsce od kilkunastu lat nieustannie wzrasta zużycie nawozów sztucznych i pestycydów bogatych w szkodliwe dla tych owadów związki chemiczne. Jak wskazują przeprowadzone badania, tylko w latach 2005-2014 w naszym kraju nastąpił wzrost sprzedaży pestycydów aż o 44 %. To jeden z najwyższych wyników w Europie.

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments