Aktualizacja 13 września 2016

Własny biznes to dla wielu synonim niezależności i dochodu wyższego niż ten, który jest generowany przez cały miesiąc na etacie. I choć za własną działalnością stoi konieczność ciągłego doglądania prowadzonego interesu, nie zraża to tych wszystkich, którzy są przedsiębiorczy. Na co zwrócić uwagę, gdy firma jest jeszcze zamysłem w naszej głowie i na co warto postawić w 2014 roku? Czy franczyza się opłaca?

Franczyza – pomysł na biznes w 2014

Jedni mówią, że prawdziwy biznes to nie same cyfry, drudzy, że potrzebna jest solidna postawa w postaci wiedzy i dobrego zaplecza. A prawda? Jak zwykle leży gdzieś pośrodku. Bo żeby stać się właścicielem dobrze prosperującej firmy nie wystarczy tylko pomysł i doświadczenie, chęci i wytrwałość, potrzebna jest też odrobina szczęścia i ten moment, w którym na rynku na daną usługę lub produkt występuje nisza.

Wówczas początkujący przedsiębiorca może powoli rozwijać skrzydła, zaś pierwsze zarobione pieniądze spożytkować według potrzeb i swojego uznania – na własne wydatki i na dalszy rozwój prowadzonej firmy. Bez tego drugiego, czyli właśnie inwestowania trudno będzie utrzymać przedsiębiorstwo w doskonałej kondycji przez cały okres jej prowadzenia.

A pomysł na biznes?

Nie podamy innowacyjnych koncepcji, z którymi zarobisz miliony, ale wskażemy, jak ma się prowadzenie firmy do… pór roku oraz dlaczego warto spróbować franczyzy.

Pora porze nierówna

Początek roku wita zazwyczaj nie tylko białym puchem na ulicy, ale również mrozem. I choć w wielu branżach zimowy okres to czas zastoju, są i takie, które prosperują świetnie w tym okresie. I odwrotnie, są i takie biznesy, które najlepiej otwierać w okresie wiosennym, letnim i jesiennym. Bo choć są firmy, które zarabiają przez cały rok, trudno ukrywać, że lepsze i gorsze miesiące związane są właśnie z porami roku.

>>> Czytaj też:  Pomysł na biznes w 2014

Z tego też względu swój pomysł na biznes warto gruntownie przemyśleć i pod tym kątem. Dlaczego? Gdyż konkurencja na rynku jest tak duża, że okres zastoju nie jest w stanie przetrwać każda początkująca firma.

Jak kształtują się koszty?

Trudno oczekiwać, aby młody przedsiębiorca dysponował kapitałem niezbędnym na zakup maszyn czy wynajęcie lokalu w atrakcyjnej lokalizacji. Bez ryzyka nie ma jednak zysków. Dobrze sporządzony biznesplan nie tylko określa wydatki, ale również potencjalne dochody.

Sporządzony w oparciu o dane i przede wszystkim realnie odzwierciedlający koszty i możliwe zyski, pozwala stwierdzić, czy zakładanie działalności gospodarczej o danym profilu ma jakikolwiek sens.

Długi? Postępowanie upadłościowe? To ostatnia rzecz, o której powinien myśleć energiczny przedsiębiorca już na wstępie. Gwarantujący sukces, czyli dobry biznes to taki, który przynosi zawsze pewien, nawet jeżeli początkowo skromny, zysk.

Reklama to dźwignia handlu

Nie bez przyczyny mówi się, że podstawą udanego biznesu jest dobra reklama. I nawet najlepszy pomysł na biznes nie będzie przynosił oczekiwanych zysków, jeżeli nie będzie odpowiednio promowany. Początkujący przedsiębiorcy, jak wspomniano powyżej, rzadko kiedy posiadają wolną gotówkę, którą mogą wydać na reklamowanie marki i utrwalanie jej w świadomości konsumentów.

Bo choć wizytówki, ulotki czy strona internetowa nie kosztują dużo, to wciąż pojawiające się wydatki mogą skutecznie uniemożliwić rozwój. W takim przypadku jedną z możliwości jest zainteresowanie się sieciami franczyzowymi. Zyskać można wiele, o stratę stosunkowo trudno. Dodatkowym atutem z pewnością jest zaś rozpoznawalna marka, pod którą prowadzi się działalność.

(Nie)jestem twórczy

Problemem wielu osób nie jest brak inicjatywy czy też energii do działania, ale brak ciekawego pomysłu na biznes. O taki z pewnością łatwiej, gdy ma się hobby lub zainteresowania. Tym, którzy jednak nie chcą ryzykować, podpowiadamy – dobry pomysł na własny biznes to choćby właśnie franczyza.

Dlaczego? Gdyż otrzymuje się nie tylko reklamę, kompleksowe wsparcie w pierwszych miesiącach prowadzenia firmy, ale również wybierać można z szerokiego katalogu franczyz. Zainteresowani działać mogą zarówno w szeroko ujętym handlu, jak i usługach.

Wykorzystać można swoje wykształcenie i doświadczenie prowadząc zarówno restaurację McDonald's czy szkołę języków obcych British School.

Czym jest franczyza?

Mówiąc o franczyzie jako pomyśle na własny biznes, wiele osób ma przed oczami przede wszystkim sieci restauracji szybkiej obsługi. To prawda, Mc'Donalds czy też TelePizza to tak zwane ikony tego segmentu, ale możliwości jest znacznie więcej. Przede wszystkim zainteresowani przedsiębiorcy mogą postawić na inne gałęzie zarówno w branży usług, jak i handlu.

Szerokie pole daje nieograniczone możliwości i podsuwa pomysł. Skupić trzeba się jedynie na poznaniu preferencji konsumentów na lokalnym rynku i sprawdzić, czy w najbliższej okolicy powstały już podobne firmy.

Ten pomysł na działalność gospodarczą to również zmniejszenie ryzyka bankructwa po stronie podmiotu zainteresowanego. W podpisywanej zaś umowie wykazane są wszelkie obowiązki stron, dzięki czemu franczyzodawca udziela licencji marki, jak również wdraża w tajniki prowadzenia danego biznesu i to przez cały okres zawartej umowy.

Czego brakuje w Twoim mieście?

Franczyza, o czym warto pamiętać, to minimalne ryzyko niepowodzenia. Z jednej strony jest to związane z ugruntowaną pozycją na rynku poszczególnych marek, z drugiej faktem, iż każdy zakładający biznes opracowuje wyżej wspomniany biznesplan.

Czego brakuje w Twoim mieście? Gdzie na lokalnym rynku możesz wskazać niszę, którą mógłbyś zapełnić? Wbrew pozorom osoby zainteresowane prowadzeniem wybierać mogą z szerokiego katalogu franczyz, co jest swoistego rodzaju podpowiedzią.

>>> Czytaj też: Jak założyć fundację 

Czy w Twoim mieście jest wystarczająca ilość banków? A może brakuje miejsca, w którym można spotkać się ze znajomymi i zjeść smaczny posiłek? To właśnie pomysł na firmę i niezależność! Dodatkowo, przez cały okres trwania umowy masz koło siebie profesjonalistów, którzy pomogą i doradzą.

Pamiętaj o porze roku

Wbrew pozorom własna firma to konieczność jej ciągłego doglądania. Nie można też zapomnieć, że startując, trzeba pod uwagę wziąć porę roku. O ile w gastronomii zauważyć można znaczący ruch zwłaszcza w letnich miesiącach, o tyle w handlu na przypływ gotówki liczyć można przede wszystkim przez wszystkimi świętami oraz tuż przed rozpoczęciem się danego sezonu.

Dobry pomysł na firmę uwzględnia ten aspekt. Dlaczego? Gdyż zaczynając w odpowiednim momencie liczyć można na spore zyski, które pozwolą na opracowanie strategii na przyszłe, gorsze miesiące.

Możliwości w tym zakresie jest mnóstwo, przywołać można choćby popularne promocje, czyli sprzedawanie towaru po niższych cenach. Inną możliwością jest postawienie na działalność, która nie jest typowo sezonowa. Mowa tu choćby o partnerskiej placówce banku czy stacji benzynowej.

Zyski kontra koszty

Osoby zainteresowane franczyzą muszą też pamiętać, że taki pomysł na firmę to określone koszty. Poza koniecznością prowadzenia księgowości oraz opłacania obowiązkowych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zapomnieć nie można także o opłacie wstępnej za udzielenie licencji oraz o konieczności uiszczania pewnego procentu od wypracowanego obrotu.

Czytaj też: Jak założyć firmę? Podstawy prowadzenia działalności gospodarczej.

Pieniądze te, o czym trzeba jednak pamiętać, służą wszystkim tym, którzy zdecydowali się na współpracę. To właśnie z nich franczyzobiorca organizuje szkolenia i opłaca kolejne kampanie reklamowe, których celem jest zwiększenie popytu na usługi czy towary znakowane jego marką. Taki biznes oparty jest na wzajemnym zaufaniu i poszanowaniu podstawowych wartości, bez których trudno wyobrazić sobie współpracę zwłaszcza na dzisiejszym rynku.

To jest opłacalne!

Niezdecydowani powinni też bliżej przyjrzeć się liczbom. Zgodnie z raportem firmy PROFIT „Franczyza w Polsce” z roku na rok taka forma prowadzenia działalności gospodarczej cieszy się coraz większą popularnością wśród naszych rodaków. Co roku też przybywa ponad 100 nowych systemów i jednocześnie przynajmniej kilka tysięcy przedsiębiorstw na licencji.

Ten pomysł na własny biznes sprawdza się, gdyż nowicjusz korzystać może z szeregu dopracowanych narzędzi i przede wszystkim doświadczenia osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Aktualnie też, w oparciu o licencję franczyzową, działa ponad 50 tysięcy przedsiębiorstw i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie tendencja ta miała się zmienić.

Ludzie biznesu

Dobrze napisany biznesplan, jeszcze lepszy pomysł na firmę – tak zaczynali ci wszyscy, którzy często na początku sami poszukiwali rad na biznes forum. I choć z roku na rok przybywa na rynku innowatorskich firm, warto pamiętać, że ci bardziej zapobiegliwi i przede wszystkim niezorientowani, powinni postawić na sprawdzony sposób.

Na bazie franczyzy może powstać dobrze prosperująca firma, która odniesie sukces na lokalnym rynku. Zarobione pieniądze przedsiębiorczy franczyzobiorca może zainwestować zgodnie ze swoją wizją, tworząc choćby kolejną firmę.

Z całą pewnością warto jednak raz jeszcze podkreślić kwestię odpowiedzialności i znacznie mniejszego ryzyka bankructwa. Korzystając z merytorycznego i zawsze dostępnego wsparcia specjalistów zbudować można coś naprawdę trwałego i dochodowego. Wówczas też śmiało można powiedzieć, że własna firma odniosła założony sukces.

A czy Wy rozważaliście możliwość skorzystania z franczyzy? Jakie są Wasze doświadczenia? Może jesteście w stanie doradzić tym, którzy rozważają taką drogę? Chcielibyście otrzymywać serię artykułów na temat różnych sieci franczyzowych?

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments