(Aktualizacja: 30 października 2016)

 

Ile może dorobić emeryt w 2014

Pozycja finansowa emerytów w Polsce jest mocno kontrastowa do emerytów z zachodu. Jednak polscy emeryci oraz renciści nie poddają się i stawiają czoła wezwaniu, nie godząc się na wiązanie końca z końcem i zakasawszy rękawy, szukają możliwości dorobienia do emerytury.

Pamiętać jednak powinni, żeby się zanadto nie rozkręcać, bo jeśli dodatkowy dochód jest zbyt wysoki, emerytura zostaje beznamiętnie odebrana. Wiedza w tym zakresie to podstawa, dlatego odtajniamy zawiłości prawne, by emeryci nie byli niemile zaskoczeni i porzucili pomysł dorabiania w szarej strefie. A więc tak naprawdę ile może dorobić emeryt?  Szczegóły poniżej.

>>>Czytaj też:  Ile może dorobić emeryt?

Jak dorabiają emeryci i renciści

Emeryci i renciści dorabiają do swoich świadczeń w różnych sposób. Począwszy od drobnych prac, jak robienie pysznych domowych wypieków i opieki nad małymi dziećmi, po drobne remonty i pracę jako ochroniarze lub struże.

Kwoty dorabiane do emerytury z takich zajęć nie są wysokie. Jest jednak grupa prężnych i przedsiębiorczych emerytów, którzy działają z rozmachem i zakładają własne firmy. Zarówno pierwsza jak i druga grupa emerytów, powinna wiedzieć kiedy ZUS zmniejsza emerytury, a kiedy przewiduje zwiększenie świadczeń emerytalnych.

Senior zastanawia się na Polskimi emeryturami

Kiedy ZUS zmniejsza emerytury

Emeryci powinni trzymać rękę na pulsie i sprawdzać wysokość dodatkowego zarobku, ponieważ kwota ta jest zmieniana przez ZUS co 3 miesiące. Procentowo przychód nie może przekraczać 70% wynagrodzenia, które uznane jest za przeciętne. Brane są pod uwagę zarobki nie tylko w kraju, ale także za granicą.

Emerytura zostanie pomniejszona, jeśli przychód przekroczy od 70% do 130% miesięcznego wynagrodzenia. Natomiast zostanie wstrzymana, jeśli te maksymalne 130% zostanie przekroczone. Wówczas istnieje możliwość rozliczenia korzystniejszego, przez dokonanie tzw. dobrowolnej wpłaty na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

W związku z powyższym, z dniem 1 marca 2013 rokuemeryci i renciści z tytułu całkowitej niezdolni do pracy, mogą osiągnąć kwotę pomniejszenia przychodu w wysokości 528zł. Natomiast renciści z tytułu częściowej niezdolności do pracy: 396,03zł. Dla rent rodzinnych, na 1 osobę przypada 448,83zł.

>>> Czytaj też: Ile mogą dorobić policjanci na emeryturze?

Od 1 marca, kwota przychodu powodująca zmniejszenie świadczeń, to:

w przypadku przekroczenia 70% – 2583,30 zł
w przypadku przekroczenia 130% – 4797,40 zł

Kiedy ZUS zwiększa emerytury

Emeryci, którzy dorabiają, mają płacone składki do ZUS-u. To daje im przywilej, że raz na kwartał mogą zwrócić się do ZUS-u o przeliczenie emerytury, bo w końcu staż pracy zostaje wydłużony. Takim sposobem emeryci mogą podwyższyć swoją emeryturę.

>>> Zmiany w Emeryturach 2014‎. Sprawdź jak podnieść jej wysokość.

Dowiedz się więcej ! ↓

 


Kiedy emeryci mogą zarabiać bez żadnych ograniczeń

Jest grupa emerytów, która nie musi martwić się wysokością przychodów i mieć pewność, że wysokie zarobki nie spowodują zmniejszenia ani zawieszenia emerytury. Któż jest w grupie tych szczęściarzy? To inwalidzi wojenni i wojskowi, których niezdolność do pracy jest związana właśnie ze służbą w wojsku. Także osoby, które po takich inwalidach pobierają rentę rodzinną, należą do szczęśliwej grupy, która nie musi martwić limitami zarobków.

>>> Aktualizacja informacji. Czytaj też:  Waloryzacja emerytur w 2014 roku

Najlepsze konta dla emeryta

Sprawdź konto Aktywni 50+ konto dla seniora. Darmowa konsultacja

Masz jakiekolwiek pytanie, chętnie pomożemy i odpowiemy każdemu.

 

Dziękuję Ci za przeczytanie artykułu! Teraz kliknij Lubię to!  i przeczytaj podobne artykuły które Cie zainteresują. A Wy co o tym sądzicie? 

12345 (1 głosów, średnia ocen: 4,00 z 5)

2 KOMENTARZE

  1. niestety polskie emerytury są tak niskie, że nie ma się innego wyjścia aby przetrwać. Każdemu młodemu proponuje oszczędzać oddzielnie na starość

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here