innowacyjne biznesy i inwestowanie

Aktualizacja 8 maja 2014

Pomysł na biznes w 2014 – dochodowa wizja.

 Chcesz otworzyć swoją wymarzoną firmę ? Masz pomysł na biznes  2014, pragniesz stworzyć przynoszące ogromne zyski przedsiębiorstwo, ale nie wiesz od czego zacząć ?

Spokojnie. W biznesie, podobnie jak i w innych dziedzinach życia, wszystko musi być odpowiednio zhierarchizowane, a początki takiej działalności są zawsze równie trudne. Musimy pamiętać, że nie zbudujemy solidnego domu bez odpowiednich fundamentów i planów, podobnie jak bez odpowiedniego przygotowania nie stworzymy dobrze prosperującego przedsiębiorstwa, które będzie w stanie podbijać konkurencyjne rynki.

Organizacja planu

W przypadku organizacji, podstawą działania jest określenie kilku rzeczy, mianowicie: nazwy, misji i wizji przedsiębiorstwa, strategii naszego działania, a także celów strategicznych działalności naszego pomysłu biznesowego.

Warto również wykreować sobie obraz naszej firmy funkcjonującej za około 5 lat, oczywiście przy optymistycznym założeniu jej rozwoju.

Ale po kolei.

Pierwszą z wymienionych przeze mnie rzeczy jest nazwa firmy. Jest wartością, której znaczenie dla firmy wydaje się być oczywiste, jednak mimo tego często lekceważone przez przedsiębiorców. Nazwa, możliwie i krótka i łatwa do zapamiętania, powinna kojarzyć się z oferowanymi przez nas produktami czy usługami.

>>> Czytaj też: Podstawy prowadzenia działalności gospodarczej

Przy poszukiwaniu nazwy dla organizacji, warto przeszukać obcojęzyczne słowniki, aby znaleźć słowo określające nasz towar lub będące jego synonimem. To prawdziwa ?kopalnia? takich nazw. Sama czynność jest niezmiernie banalna, ale bardzo skuteczna.

Starajmy się unikać polskich nazw, które mogą dla niektórych okazać się zbyt ?swojskie?, ponieważ w Polsce nadal panuje przekonanie, że co obce, to lepsze. Powinniśmy również pamiętać o tym, aby w nazwie unikać rodzimych znaków, które mogą nastręczać trudności w wymowie, np. obcokrajowcom. Zasada ta jest szczególnie ważna, jeżeli chcemy być rozpoznawani również na zagranicznych rynkach.

Misją organizacji

Drugą, poruszoną kwestią jest misja organizacji. Żeby zrozumieć sens tego pojęcia, wystarczy, że odpowiemy sobie na pytanie ?Jaki jest cel istnienia naszej firmy??. Przykładowo standardowy pomysł na biznes 2014 ?Otwieram sieć restauracji o wysokim standardzie, aby sprostać oczekiwaniom nawet najwybredniejszych klientów. Chcę ją prowadzić zgodnie z wszelkimi kryteriami jakości i smaku ?. Musimy wiedzieć dlaczego zakładamy naszą działalność oraz według jakich zasad chcemy ją kierować. Oczywiście ważne będzie późniejsze ich przestrzeganie, a także pełna realizacja powierzonej samym sobie misji.

Trzecią rzeczą, istotną przy ?budowaniu? organizacji jest nakreślenie wizji dobrego biznesu. Ta z kolei będzie odpowiadać na pytanie ?Czym moja organizacja ma być??. Nie chodzi tutaj jedynie o specyfikę naszej jednostki (czy usługowa, czy handlowa itd.), a głównie o jej społeczno ? ekonomiczną funkcję.

Musimy wiedzieć na jaką skalę chcemy działać, jaką markę chcemy stworzyć oraz jaki będzie nasz stosunek do klienta. Naszym obowiązkiem stanie się odróżnienie misji od wizji przedsiębiorstwa. Chociaż obie odwołują się do podobnych rzeczy, każda  z nich musi nawiązywać do innych pojęć. W pewnych fragmentach mogą się powielać, jednak w finalnym rozrachunku każda stanowi o innych rzeczach.

Nasze strategiczne cele

Kolejne dwie rzeczy potrzebne do zbudowania sprawnie działającego przedsiębiorstwa, to cele strategiczne oraz strategia działania organizacji. Jak same nazwy wskazują, te dwa pojęcia są ściśle ze sobą związane. Cele strategiczne to pewne punkty, do których będziemy dążyć na ścieżce rozwoju naszej firmy. Może to być np. liczba klientów, pracowników, procent udziału w rynku itp. Strategia działania będzie naszym planem działania, który ułatwi nam drogę do wyżej wymienionych punktów.

>>> Czytaj też: Jak założyć fundację?

Gdy już skompletujemy nasz ?obowiązkowy zestaw początkującego przedsiębiorcy? w postaci nazwy, misji, wizji oraz celów naszej działalności, warto na chwilę popuścić wodze fantazji i wyobrazić sobie funkcjonowanie naszej firmy za około 5 lat.

Pomoże nam to w znaczący sposób uporządkować wszystkie plany, wizje i cele dotyczące prowadzenia przedsiębiorstwa. Oczywiście bierzemy pod uwagę jedynie optymistyczny scenariusz, a więc zakładamy, że wszystkie nasze postanowienia biznesowe uda nam się zrealizować.

Po samodzielnym określeniu i stworzeniu tych wszystkich rzeczy, możemy dopiero powiedzieć, że jesteśmy dobrze przygotowani do startu naszego biznesu. Wiele osób może powiedzieć, ze to ?niepotrzebne marnowanie czasu?, co oczywiście jest nieprawdą. Dlaczego? Z prostej przyczyny.

Wypisując sobie swoje cele i plany dotyczące naszej działalności, sami przedstawimy sobie nasz projekt, a biznes ze sfery marzeń ?przepłynie? w sferę działań.

Ponadto będziemy mogli ?na trzeźwo? spojrzeć na nasze postanowienia i zamierzenia, a w razie potrzeby (już w dalszych etapach prowadzenia naszej działalności), będziemy mogli przypomnieć sobie punkty, które chcieliśmy osiągnąć i do których dążymy.

Dziękuję za przeczytanie wpisu! Proszę kliknij Lubię to! i przeczytaj podobne

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Dość krótki art, ale nawet uzmysławia największe błędy jakie podejmują współcześni przedsiębiorcy.

wija misji i ciągłe planowanie oraz poszukiwanie nowych kanałów sprzedaży i poszukiwanie nowych klientów to podstawa, sprzedaż i jeszcze raz sprzedaż i ciągłe doskonalenie.