Aktualizacja 2 lutego 2017


Zgodnie z najnowszym raportem Narodowego Banku Polskiego w obiegu jest obecnie 34,7 mln kart płatniczych, z czego 17,6% stanowią karty kredytowe. Czyli mamy do czynienia z ponad 6 mln użytkowników tych ostatnich, którym chcemy przedstawić kilka podstawowych informacji.

Karta kredytowa to narzędzie płatnicze, które umożliwia korzystanie ze środków przyznanych przez bank lub inną instytucję kredytową. Oprócz niej na rynku funkcjonują również karty debetowe oraz obciążeniowe. Choć trudno w to uwierzyć, karta płatnicza liczy sobie już ponad sto lat.

Krótka historia kart płatniczych

Pierwsze karty niczym nie przypominały tych używanych dzisiaj. W 1914 roku Western Union wydawała swoim najlepszym klientom metalowe blaszki uprawniające do bezgotówkowego korzystania z usług firmy. Użytkownik, okazując kartę, nie musiał od razu płacić, lecz jego zobowiązanie było rejestrowane na jego koncie. Wiele sieci handlowych, benzynowych i domów towarowych wydawało swoim klientom karty obciążeniowe typu charge. Każda z nich uprawniała do określonego limitu, który należało spłacić w wyznaczonym terminie. Miały one oczywiście ograniczone zastosowanie wyłącznie w punktach sprzedaży danej firmy.

Rozwój kart płatniczych przerwał wybuch II wojny światowej. Po jej zakończeniu ten instrument płatniczy pojawił się w zupełnie nowym wydaniu, wymyślonym przez Franka McNamarę. Założył on firmę Diners Club wydającą karty, które pozwalały na przeprowadzanie bezgotówkowych transakcji na wybranych stacjach, w akceptujących je restauracjach i sklepach. Klient otrzymywał pocztą zestawienia transakcji, które musiał uregulować w ciągu 60 dni.

Pierwsza karta kredytowa została wydana przez Bank of America w 1958 roku. Klient mógł spłacić całość zadłużenia lub wpłacić ustaloną kwotę minimalną, a reszta stanowiła kredyt. W Polsce pierwsze karty pojawiły się w latach sześćdziesiątych, jednak ze względu na znikomą ilość miejsc, w których można było dokonywać nimi płatności, nie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Prawdziwy rozkwit nastąpił po zmianach ustrojowych na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. W obecnie używanych kartach płatniczych mamy do czynienia z zapisem danych na pasku magnetycznym lub mikroprocesorze. Postęp technologiczny sprawił, że do dyspozycji użytkowników są nawet karty wirtualne, które pozwalają na dokonywanie płatności telefonem lub przez internet.

Jakie są różnice między kartami płatniczymi?

Na rynku płatniczym funkcjonują trzy rodzaje kart bankowych: debetowe, kredytowe oraz obciążeniowe. Najliczniejszą grupę stanowią te pierwsze, głównie ze względu na fakt, że są zwykle wydawane do konta bankowego. Zgodnie z cytowanym wyżej raportem NBP na przełomie ostatnich dwóch lat liczba kart debetowych wzrosła z niemal 25 mln do ponad 28 mln (dane z pierwszego kwartału 2014 roku), co stanowi 81,6% wszystkich kart płatniczych na rynku. Drugie miejsce w tym rankingu zajmuje karta kredytowa. Łączne zadłużenie z tytułu posiadania tej formy kredytu wynosi obecnie 11,8 mln złotych (źródło:http://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_01_2014.pdf).

 

Podstawowa różnica między kartą debetową a kredytową polega na tym, że ta pierwsza pozwala na dokonywanie płatności w granicach dostępnych na koncie bankowym środków, natomiast druga umożliwia wykorzystanie przyznanego limitu kredytowego. Obie służą zarówno do dokonywania płatności, jak i wypłat z bankomatu. Do tej ostatniej transakcji zwykle korzystniejsze jest stosowanie karty debetowej, ponieważ zazwyczaj w wybranych bankomatach jest ona bezkosztowa. Umiejętne użytkowanie karty kredytowej pozwala na uniknięcie odsetek od kwoty zadłużenia. Wystarczy spłacić wykorzystany limit kredytowyNa przykład w Vanquis Banku okres bezodsetkowy trwa do 56 dni. Terminowe spłaty i nieprzekraczanie przyznanych środków umożliwiają Klientowi podwyższenielimitu. Decydując się na kartę kredytową, warto zwrócić uwagę na koszty związane z posiadaniem karty: oprocentowanie, koszt wydania karty i opłaty miesięczne.

Posiadanie i rozważne korzystanie z karty kredytowej ma jeszcze jedną zaletę. Terminowe spłaty budują pozytywną historię kredytową, co może mieć znaczenie w przypadku, gdy w przyszłości będziemy chcieli skorzystać z innego kredytu lub pożyczki.

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments