Aktualizacja 19/05/2016


Życiorys zawodowy to najważniejsza wizytówka gdy staramy się o pracę. Jest on podstawą, na bazie której pracodawca buduje swą pierwszą ocenę na nasz temat. Ocena ta najczęściej decyduje o tym, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. W czym tkwi tajemnica przygotowania idealnego CV?

Aby stworzyć idealne CV, które zainteresuje, a zarazem zaintryguje naszego potencjalnego pracodawcę, należy trzymać się kilku żelaznych zasad. Tylko wtedy mamy szansę wyróżnić się, a jeżeli jeszcze przed zasadniczym etapem rekrutacji zostaniemy zapamiętani, nasza szansa na zatrudnienie zdecydowanie wzrasta.

Zasada 1: spójność

Życiorys kandydata do pracy musi stanowić logiczną całość. Wszystkie jego elementy muszą do siebie pasować niczym układanka, choć niekoniecznie musi to być opatrzony już trochę chronologiczny układ akapitów. Niezależnie jednak od tego, jaką formę ma nasze CV, spójny zawodowy profil kandydata jest niezwykle istotny, ponieważ jeżeli osoba rekrutująca nie znajdzie najbardziej istotnych informacji od razu, bez żalu odrzuci aplikację. Zadbajmy zatem, aby nasze CV było logiczne, a ponadto, aby bezpośrednio korespondowało z wymaganiami stawianymi na konkretnym stanowisku, na które aplikujemy.

Zasada 2: kluczowe kompetencje

Jako konsumenci nie mamy czasu (lub ochoty) czytać całego opisu produktu, który chcemy nabyć. Bardzo chętnie zapoznajemy się z katalogami, gdzie producent wyeksponował trzy lub maksymalnie cztery cechy najtrafniej opisujące interesujący nas przedmiot. Konstruując nasze CV warto zastosować ten sam ?trik?. Nie wiemy, ile CV ma do przeglądnięcia rekruter, nie wiemy, czy danego dnia nie jest zmęczony, chory lub zły. Nie wiemy wreszcie, czy ma czas na dokładne wczytywanie się w każdą aplikację. Ułatwmy zatem zadanie osobie, od której zależy to, czy zostaniemy zaproszeni na interview i w jednym segmencie CV zbierzmy cztery ?kluczowe kompetencje? opisujące nas jako pracowników. Jeżeli startujemy na stanowisko przedstawiciela handlowego mogą to być np. ?wysokie zdolności interpersonalne?, jeżeli planujemy zostać kierowcą, możemy w takim miejscu napisać przykładowo ?bezwypadkowe prowadzenie samochodu?. CV z odpowiednio wyeksponowanymi i starannie dobranymi do danego stanowiska ?kluczowymi kompetencjami? sprawi, że nawet najbardziej znudzony czy zniechęcony rekruter chętniej przeczyta całą naszą aplikację. Znajdzie w niej bowiem już na samym początku interesujące go elementy.

Zobacz też:  Raport: branża IT chce jawnych wynagrodzeń i pracy zdalnej

Zasada 3: szata graficzna

Niezwykle ważną cechą przesyłanych dokumentów aplikacyjnych jest ich strona wizualna. Pamiętać należy, że nudna, szablonowa szata graficzna, niewłaściwe formatowanie dokumentu, kiepskiej jakości, niewyraźne zdjęcie czy nieczytelna czcionka mogą zdyskwalifikować kandydata już na początku rekrutacyjnego procesu. Warto zatem wykazać się inwencją i stworzyć coś graficznie niebanalnego, choć niekoniecznie musi to być od razu CV grawerowane w szkle lub w formie orgiami (choć i takie się zdarzają).

Zasada 4: profilowanie

Idealne CV zawsze pasuje do stanowiska, na które aplikujemy. Umiejętnie, acz nienachlanie, podkreśla istotne dla nowego pracodawcy umiejętności, unikając eksponowania nieistotnych dla nowej pracy elementów. Idealne CV nie odciąga uwagi rekrutera od elementów istotnych poprzez zbędne i mało atrakcyjne dla konkretnego stanowiska umiejętności.

Konstruując idealnie sprofilowane CV musimy stworzyć wrażenie, że nasz życiorys pisany jest specjalnie pod jedno konkretne ogłoszenie, a nie wysyłany masowo do wszystkich firm. Należy zatem dokładnie przeanalizować treść oferty pracy, zwrócić uwagę na najistotniejsze kompetencje na danym stanowisku i odpowiednio się do nich odnieść.

Zasada 5: referencje

Referencje to element, który przez wielu kandydatów jest niesłusznie kompletnie pomijany. To właśnie z uwagi na referencje zawarte w naszym CV możemy zyskać ogromny ?psychologiczny plus?. Umieszczając w naszym CV telefony kontaktowe do naszych byłych przełożonych lub współpracowników pokazujemy, że jesteśmy wartościowym, docenianym pracownikiem oraz że nie mamy nic do ukrycia. To właśnie dzięki referencjom osoba przyjmująca nas do pracy będzie wiedziała, że zawsze sumiennie i rzetelnie spełnialiśmy swoje zawodowe obowiązki.

Zasada 6: długość

Jedną z największych wad wielu CV jest ich długość. Nierzadko są one przegadane, rozwleczone i mało konkretne. Idealne CV nie powinno mieć więcej niż dwie strony. Generalnie w tego typu dokumentach króluje zasada ?im krócej, tym lepiej?. Nie powielaj zatem takiego samego opisu obowiązków na podobnych stanowiskach, nie zaznaczaj kilkakrotnie biegłej znajomości tego samego języka ? po prostu pisz treściwie oraz konkretnie.

Zobacz też:  Praca zdalna: zalety i wady pracy w domu

Zasada 7: klauzula

W dobie ustawy o ochronie danych osobowych każde CV powinno zawierać stosowną, aktualną klauzulę na ten temat. Brak takiego zapisu to błąd, który może zaprzepaścić Twą szansę na rozmowę. Bywa, że pracodawcy uznają ten element CV za bardzo ważny i w ogóle nie biorą pod uwagę kandydatów, których CV nie zawiera klauzuli o ochronie danych osobowych, dlatego aby nie dać się skreślić z tak błahego powodu, nie zapominajmy o tym jakże istotnym zapisie.

Mówi się, że idealne CV nie istnieje. To prawda. Podobnie jak nie istnieje idealny pracodawca i? pracownik. Sporządzając jednak dokument, którego efektem może być zdobycie wymarzonej pracy warto zastosować się do tych kilku zasad, aby nawet nieidealne CV maksymalnie zbliżyć do ideału.

doradztwo biznesowe Artykuł został opracowany przez firmę AVENHANSEN Sp. z o. o. działającą w branży szkoleń oraz doradztwa biznesowego nieprzerwanie od 2007 roku.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments