POLSKA SIEĆ ANIOŁÓW BIZNESU (POLBAN) 

  Polska Sieć Aniołów Biznesu jest nieformalną organizacją, która poszukuje prywatnych inwestorów zainteresowanych ryzykownymi inwestycjami. Inwestor zwany Aniołem Biznesu lokuje swój własny, prywatny majątek w rozwój działalności, czyli w tzw. kapitał zarodkowy. PolBan szuka takich przedsięwzięć i przedstawia je zrzeszonym inwestorom.

Anioły biznesu w Polsce

 Polska Sieć Aniołów Biznesu jest częścią organizacji European Business Angels Network (EBAN), z siedzibą w Brukseli. Organizacja w Polsce istnieje od grudnia 2003 roku i nie jest nastawiona na zysk. PolBan jest stowarzyszeniem i nie prowadzi działalności gospodarczej, a finansowany jest przez sponsorów. Zajmuje się głównie kojarzeniem projektów inwestycyjnych z kapitałem pochodzącym od indywidualnych inwestorów.

Pol Ban poszukuje Aniołów Biznesu w Polsce, promuje inwestowanie w rozwojowe przedsięwzięcia biznesowe w pierwszych miesiącach działania. Zadaniem tej organizacji jest inspirowanie do tworzenia nowych firm, stymulowanie przedsiębiorczości oraz wymiana wiedzy, doświadczeń i kontaktów w zakresie współpracy między przedsiębiorcami a Aniołami Biznesu.

Sieć Aniołów stwarza warunki do eliminowania luki kapitałowej, z którą borykają się firmy w początkowym okresie działalności.

Inwestor przynależący do sieci Aniołów ma z tego tytułu wymierne korzyści. Przede wszystkim może brać udział w przyszłościowych przedsięwzięciach, poszerzać wiedzę biznesową i branżową (konferencje i szkolenia organizowane przez PolBan).

Inwestor ma zapewniony realny wpływ na projekt, który jest przedmiotem inwestycji, pozostaje anonimowy, ma dostęp do bazy danych projektów i kontaktów biznesowych.

W co najczęściej inwestują aniołowie biznesu?

Anioły biznesu w Polsce  Dlaczego nowoczesna technologia jest spowalniania  

Anioł Biznesu, inwestujący swój prywatny kapitał, najchętniej inwestuje w biznes o charakterze innowacyjnym.

Interesują go przyszłościowe branże, takie jak: IT, biotechnologia, inżynieria medyczna i farmaceutyczna, rozwój internetu, nowatorskie rozwiązania w budownictwie, czy technologii GSM.

Inwestorów interesują też projekty z innych dziedzin, mające za podstawę jedynie kapitał intelektualny. Jednak, takie inwestycje są zaliczane do najwyższego stopnia ryzyka.

Zobacz też:  Jak zostać detektywem? Jak założyć biuro detektywistyczne?

Wiadomym jest, że jeśli inwestycja jest obciążona większym ryzykiem, to wymagana jest wyższa stopa zwrotu. W przypadku, gdy projektodawca nie posiada nic, oprócz potencjału intelektualnego i pomysłu, inwestor może chcieć nawet 100 % udziałów lub akcji w spółce. W innej sytuacji, może to być minimum 20% udziałów.

Trzeba być przygotowanym na to, że już po okresie od 3 do 5 lat inwestor będzie chciał sprzedać swoje udziały z zyskiem. Anioł Biznesu inwestuje w biznes o wysokim ryzyku kapitałowym, dlatego też może liczyć nawet na 40 % stopy zwrotu.

Inwestorzy zrzeszeni w Sieci Aniołów Biznesu są zainteresowani działalnością wymagającą kapitału w wysokości od 50 tys. do 500 tys. złotych. Zdarzają się też większe inwestycje rzędu do 1 mln złotych, ale nie więcej, gdyż ryzyko jest zbyt duże.

Anielskie sieci 

Anioły Biznesu oprócz pomocy finansowej, udostępniają kontakty biznesowe, pomagają w zdobywaniu klientów i rozszerzaniu działalności za granicą kraju. Dodatkowo przedsiębiorca dzięki inwestorowi jest bardziej wiarygodnym, klientem np. banku, w którym chce zaciągnąć kredyt na dalszy rozwój. Sieć Aniołów mierzy wysoko i chce realizować projekty, nad którymi czuwa od początku rozwoju aż do debiutu na giełdzie. W trakcie 3-4 lat istnienia naszego biznesu mają ambicje wprowadzenia go na rynki zagraniczne.

Kto może liczyć na pomoc  w znalezieniu odpowiedniego inwestora? Liczyć może każdy, kto ma dobry pomysł na biznes i umie do niego przekonać. Wystarczy udowodnić, najlepiej w krótkim czasie, że biznes ma możliwości rozwoju i przyniesie duże zyski. Na początek, trzeba wysłać zgłoszenie do PolBanu z opisem projektu i sprecyzowanymi oczekiwaniami inwestycyjnymi.

>>> Sprawdź teraz: Pomysł na biznes 2014 – Jak zostać detektywem?

Dodatkowo potrzebne jest streszczenie biznesplanu i wykazanie się dużą determinacją oraz wiarygodnością. Najlepiej byłoby mieć już założoną własną spółkę lub działalność i pierwszych klientów.

Zobacz też:  Praca zdalna: zalety i wady pracy w domu

Jak zaprezentować swój projekt?

Co najważniejsze, swój projekt trzeba umieć sprzedać, czyli umieć do niego przekonać pracowników PolBanu, np. w ciągu 15 minutowej rozmowy telefonicznej. Jeśli PolBan sprawdzi dokumenty pod względem formalnym a pomysłodawca przekona go o realności powodzenia biznesu, wtedy możemy liczyć na pomoc w poszukiwaniu inwestorów. Zasłyszane anegdotki mówią o tzw. ?teście windy?.

Polega on na tym, że zapracowany inwestor ma tylko tyle czasu, na wysłuchanie biznesplanu, ile jedzie winda w wysokim biurowcu (kilkadziesiąt sekund).

W tym czasie musimy przekonać do swojego pomysłu Anioła Biznesu. Jednak pracownicy PolBanu twierdzą, że zwrot ?test windy? to tylko metafora. Oczywiście bardzo ważnym jest, aby pomysłodawca umiał w szybkim czasie przekonać do swojego planu biznesowego, jednak windą ponoć nie jeżdżą. Umiejętne sprzedanie swojego pomysłu jest kluczem do biznesu!

Polskie Stowarzyszenie Aniołów Biznesu jest organizacją otwartą dla każdego odważnego i pełnego zapału przedsiębiorcy. Zorganizuje dla niego wsparcie finansowe i organizacyjne. Wystarczyć może jedynie wkład intelektualny i pomysł, a resztę zrobi twój wspólnik ? inwestor, po prostu Anioł.

Źródło: www.polban.pl

Dziękuję za przeczytanie wpisu! Proszę kliknij Lubię to! i przeczytaj podobne

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o