X
    Kategorie: Praca

Brexit a emigracja Polaków. Praca w Anglii opinie.

(Last Updated On: 16 listopada 2016)

Decyzja Wielkiej Brytanii odnośnie opuszczenia szeregów UE będzie miała znaczny wpływ na europejski rynek zatrudnienia oraz plany migracyjne Polaków. W ciągu ostatnich kilku miesięcy spadła liczba osób planujących wyjazd i pracę na Wyspach Brytyjskich. W chwili obecnej jedynie 14% Polaków zastanawia się nad wybraniem tego kierunku migracji zarobkowej. Jest to spadek o niemal 10 punktów procentowych w porównaniu do roku ubiegłego. Takie wnioski wynikają z raportu Work Service "Migracje zarobkowe Polaków V" , który oficjalnie zostanie zaprezentowany już wkrótce na konferencji Komitetu Dialogu Społecznego KIG.

– Do tej pory Wielka Brytania była na pierwszym miejscu wśród krajów, do których Polacy chcieli wyjeżdżać – mówi Maciej Witucki, przewodniczący Komitetu Dialogu Społecznego KIG – Wcześniej 25% ankietowanych było chętnych do takiej migracji, dzisiaj tylko 14%. W krótkim czasie zaobserwowano więc znaczący spadek.

To najniższy wynik spośród wszystkich dotychczasowych edycji badania Work Service. Według autorów raportu zmiana może być wynikiem podjęcia przez obywateli brytyjskich decyzji odnośnie wyjścia z Unii Europejskiej.

Cały raport "Migracje zarobkowe Polaków V" zostanie przedstawiony 21 listopada podczas konferencji "Dokąd zmierza rynek pracy? W poszukiwaniu najlepszego kierunku", którą organizuje Komitet Dialogu Społecznego KIG. Eksperci z branży HR oraz firm doradczych poruszą m.in temat zachodzących na rynku pracy zmian oraz ich kształtowania się w perspektywie następnych 10-15 lat. Na tapecie będzie również kwestia najmniej i najbardziej perspektywicznych w chwili obecnej zawodów.

Z przeprowadzonego badania wynika, że 50% Plaków jest zdania, że brexit należy rozłożyć na kilka lat. 25% uważa jednak,  że powinno to nastąpić jak najszybciej.

– Można zauważyć dwa trendy: połowa społeczeństwa jest zdania, że brexit powinien być rozłożony w czasie, gdy planują wyjazd na Wyspy Brytyjskie, pracują tam lub mają kogoś bliskiego. Zależy im więc na tym, aby okres przejściowy był maksymalnie długi – uważa Maciej Witucki – Z kolei 25% Polaków uważna, że skoro Brytyjczycy podjęli decyzję to sytuacja musi zostać jak najszybciej rozstrzygnięta, a proces pownien być krótki.

Tego zdania są przede wszystkim mężczyźni, 28% jest za szybkim opuszczeniem struktur UE przez Wielką Brytanię. Takie rozwiązanie popiera natomiast tylko 18% kobiet. Za szybkim brexitem opowiadają się przede wszystkim osoby z wykształceniem średnim i wyższym (26%).

Office for National Statistics szacuje, że w chwili obecnej liczba Polaków na Wyspach to więcej niż 830 tysięcy osób. Do tej pory był to zdecydowanie najbardziej popularny kierunek migracji zarobkowej Polaków. Eksperci Work Service są zdania, że wynikało to głównie z łatwości znalezienia zatrudnienia oraz wysokiego wynagrodzenia. Ponadto zachętą do emigracji było posiadanie znajomych czy rodziny w Wielkiej Brytanii (35%).

– Większość osób uważa, że rynek brytyjski będzie się stopniowo zamykał – kończy Witucki – Jednak dynamiczni migranci znajdują szybko nowe miejsce zatrudnienia. Polacy będą więc wyjeżdżać, ale w innym kierunku.

 

Brexit a emigracja Polaków. Praca w Anglii opinie.
4.7 (93.33%) 3 głosów

Portal Finansowy :

Ta strona używa cookies