Ubrzpieczenie autocasco

Aktualizacja 11/02/2021

O ubezpieczeniu OC każdy właściciel samochodu musi pamiętać, jeśli nie chce płacić kary i mieć problemów finansowych w razie spowodowania szkody. A co z dodatkowym ubezpieczeniem AC? Komu jest ono polecane? Na co ubezpieczający powinien zwrócić uwagę przed wyborem polisy? Co to są wyłączenia od odpowiedzialności? Przeczytaj ten artykuł, by poznać odpowiedzi na powyższe pytania!

Ubezpieczenie autocasco można kupić w pakiecie z OC. Dzięki temu właściciel pojazdu otrzyma większy zakres ochrony ubezpieczeniowej. Autocasco obejmuje ochroną szkody powstałe z winy kierowcy, powstałe po zderzeniu z osobą trzecią, zwierzęciem i przedmiotem znajdującym się poza pojazdem. Polica AC będzie przydatna w razie szkód spowodowanych przez siły przyrody i w razie kradzieży auta. Na stronie https://mubi.pl/ubezpieczenie-ac/ znajdziesz porady, jak szybko i tanio kupić polisę AC!

Komu polecane jest autocasco?

Ubezpieczenie AC to dodatkowa ochrona finansowa od różnego rodzaju zdarzeń. Autocasco w szczególności polecane jest:

  • właścicielom nowych lub kilkuletnich samochodów,
  • rodzicom małych dzieci,
  • podróżnikom samochodowym.

Dlaczego akurat te grupy kierowców powinny pomyśleć o ubezpieczenia AC swojego samochodu? W przypadku właścicieli nowych lub kilkuletnich aut chodzi o ochronę przed kradzieżą i różnymi uszkodzeniami. Ba, w przypadku kupienia samochodu na kredyt, ubezpieczenie autocasco jest obowiązkowe! 

Naprawa nowego lub w miarę nowego samochodu może być bardzo droga. Nawet wymiana przedniej szyby w ASO może kosztować tysiące złotych! Z drugiej strony nowe auta są celem złodziei.

Rodzice małych dzieci wożą w samochodzie dodatkowe akcesoria, które mogą być również chronione w ramach ubezpieczenia AC. Należą do nich foteliki samochodowe i wózki dziecięce, których cena może być bardzo wysoko.

Miłośnicy turystyki samochodowej kochają poznawać nieznane regiony i miejsca. Przyciąga ich piękno krajobrazów, odkrycia lokalnej kuchni i wyjątkowy klimat. Jednak samochodowa podróż w nieznane, gdzie kierowcy mogą mieć inną kulturę jazdy, zwiększa ryzyko wystąpienia stłuczki. Również na zatłoczonych parkingach przed atrakcjami turystycznymi łatwiej o uszkodzenie pojazdy – tu z pomocą przychodzi AC!

Co sprawdzić w OWU przed kupnem AC?

Zasady działania ubezpieczenia autocasco opisane są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, czyli OWU. To dokument, z którym powinien zapoznać się każdy kierowca przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej. Dlaczego to takie ważne?

Ogólne Warunki Ubezpieczenia są podstawą do zawierania umowy. To w OWU znajdują się najważniejsze informacje dotyczące ubezpieczenia, takie jak jego przedmiot, zakres, sposób likwidacji szkody, zasady wypłacania odszkodowania czy prawa i obowiązki strony umowy – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl. 

Bez zapoznania się z OWU, nabycie ubezpieczenia autocasco, będzie kupowaniem kota w worku. Zawsze należy przejrzeć ten dokument. Jakie więc informacje trzeba koniecznie sprawdzić w OWU? Oto one:

  • zakres ochrony,
  • rodzaj sumy ubezpieczenia,
  • sposoby likwidacji szkody,
  • wyłączenia odpowiedzialności,
  • udział własny (franszyza redukcyjna),
  • szkoda minimalna (franszyza integralna).

Co oznaczają wymienione wyżej pojęcia? W zakresie ochrony wyliczone są zdarzenia, które obejmuje ubezpieczenie. Zależnie od wariantu polisy – na przykład przy pełnym AC – są to szkody częściowe, szkody całkowite i kradzież. Przyczyną szkody mogą być osoby trzecie, przedmioty, zwierzęta lub siły przyrody. W OWU zawsze należy zwrócić uwagę na zakres terytorialny ochrony – w przypadku kradzieży nie obejmuje on zazwyczaj krajów takich jak Rosja, Ukraina, Białoruś czy Mołdawia. 

Suma ubezpieczenia określa górną granicę odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. Może ona być stała i odnawialna, zmienna i odnawialna, stała i nieodnawialna lub zmienna i nieodnawialna. Stała suma oznacza, że wartość pojazdu jest taka sama przez cały okres trwania umowy i nie zmienia się w razie powstania szkody.

Sposób likwidacji szkody dotyczy części, które będą użyte do naprawy samochodu – mogą być one oryginalne lub zamienne. 

W wyłączeniach odpowiedzialności znajdują się szkody, które nie podlegają ochronie. Mogą one wynikać z zachowania kierowcy, niedopatrzenia przez niego obowiązków lub rażącym niedbalstwie – o tym ostatnim przypadku więcej można przeczytać na stronie https://mubi.pl/poradniki/razace-niedbalstwo/. Przykładem takiego zachowania jest spowodowanie szkody pod wpływem alkoholu. 

Udział własny określa jaką część odszkodowania z własnej kieszeni zapłaci ubezpieczony. Jeśli naprawa pojazdu kosztować będzie 2000 zł, a udział własny został określony na 500 zł, to ubezpieczyciel wypłaci jedynie 1500 zł.

Natomiast szkoda minimalna to kwota, do której firma ubezpieczeniowa nie wypłaca odszkodowania. Jeśli jest ona ustalona na 500 zł, a szkoda zostanie wyceniona na 450 zł, to ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania. Natomiast gdy szkoda wyniesie 550 zł, to otrzyma całą kwotę – 550 zł!

Ubezpieczenie autocasco to świetne rozwiązanie dla właścicieli, którzy chcą mieć pełną ochronę samochodu i nie przejmować się ewentualnymi uszkodzeniami i zniszczeniami własnego auta – za ich naprawę zapłaci ubezpieczyciel!

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments