zapotrzebowanie na pracowników produkcyjnych

Choć w dobie pandemii wiele branż zmuszonych jest do redukcji zatrudnienia, są i takie gałęzie przemysłu, w których zapotrzebowanie na pracowników nie maleje. Jednym z nich jest produkcja. Szukający zatrudnienia w zawodach związanych z tym sektorem, mają więc spore szanse na znalezienie ciekawych ofert pracy.

Optymistyczne prognozy

Pomimo pandemii, w drugim kwartale br. przedsiębiorcy planują zwiększyć zatrudnienie w sektorze produkcji przemysłowej. Według najnowszego Barometru  Perspektyw Zatrudnienia ManpowerGroup, 16% firm chce powiększać swoją załogę, a jedynie 3% rozważa redukcję etatów. Zdecydowana większość (76%) nie przewiduje zmian w obszarze zatrudnienia, 5% deklaruje natomiast, że nie wie, co przyniosą najbliższe trzy miesiące. Różnica pomiędzy odsetkiem firm planujących wzrost zatrudnienia, a tych, które zakładają jego spadek (czyli tzw. prognoza netto zatrudnienia), przewidywana dla branży produkcji przemysłowej na ten okres wynosi +11%. Co ważne, na tym poziomie utrzymuje się już drugi kwartał z rzędu, co może dawać nadzieję na to, że ten wskaźnik będzie stosunkowo stabilny. W obliczu dynamicznych zmian na rynku pracy jest to dla pracowników bardzo ważna kwestia.

Pracownicy produkcji potrzebni mimo pandemii

Według Pracuj.pl (analiza danych dotyczących ogłoszeń na portalu zamieszczanych od lipca do listopada 2020 r.) specjalizacje związane z produkcją znalazły się wśród pięciu najczęściej poszukiwanych przez pracodawców. W czasie niepewnej sytuacji gospodarczej związanej z pandemią możliwość dość szybkiego znalezienia nowego zatrudnienia daje pracownikom duży komfort. W związku z rosnącymi planami produkcyjnymi firm poszukiwani są m.in. operatorzy maszyn i wózków widłowych. W branży produkcyjnej obecnie angaż znajdą jednak nie tylko kandydaci na stanowiska podstawowe, bezpośrednio produkcyjne (dla operatora produkcji znajdzie się np. praca w Stargardzie w fabryce Bridgestone), ale i na te wymagające wyższych kwalifikacji. Poszukiwania inżynierów, techników czy specjalistów związanych z szeroko rozumianą automatyzacją, są wyzwaniem dla rekruterów i firm, w których dostępna jest taka praca. Stargard to nie jedyne miasto, w którym wspomniany wyżej Bridgestone prowadzi rekrutację. Japoński koncern poszukuje też pracowników w Poznaniu, m.in. na stanowisku inżyniera mechanika czy inżyniera procesu.

Choć prognozy dot. zatrudnienia w branży produkcyjnej nie są już tak spektakularne, jak w ubiegłych latach, ich wynik jest dobrą wiadomością zarówno dla poszukujących pracy, jak i gospodarki.

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments