Opony, tak jak każda inna część w samochodzie z czasem wymaga wymiany. Jednorazowy zakup czterech nowych opon, zwłaszcza w dużym lub nietypowym rozmiarze, wymaga poniesienia sporych wydatków. Dość liczna rzesza użytkowników samochodów szuka zatem oszczędności i dokonują zakupu opon używanych. Czy jest to uzasadnione ekonomicznie? Na to pytanie nie istnieje prosta odpowiedź. Wszystko zależy od sposobu i intensywności użytkowania danego auta, od jego rodzaju i przeznaczenia. O ile w przypadku samochodu, który nie osiąga jakiś dużych prędkości i jest bardzo rzadko użytkowany, można pomyśleć o zakupie opon używanych, to już założenie ich do auta sportowego obarczone jest bardzo dużym ryzykiem.
Kupujący nigdy nie zna przeszłości takich opon. Bardzo często pochodzą one z aut powypadkowych, co stwarza prawdopodobieństwo uszkodzeń w ich wewnętrznej strukturze. Może to dać o sobie znać w najmniej oczekiwanym momencie i stworzyć realne zagrożenie dla życia kierującego.
Często opony używane mają tak atrakcyjną cenę, że niektórzy chcą się pokusić o ich zakup. Należy jednak pamiętać, że nie tylko względy wizualne i głębokość bieżnika świadczą o przydatności takiej opony. Z reguły po 6 czy 7 latach od daty produkcji, niezależnie od tego czy była ona użytkowana na co dzień, czy przeleżała w garażu, traci już swoje właściwości. Zdarza się również, że dopiero po założeniu takiej opony na koło widoczne są wszelkiego rodzaju deformacje, mikropęknięcia czy uszkodzenia. Nawet, gdy na pierwszy rzut oka wszystko wygląda przyzwoicie, to dopiero podczas jazdy autem pojawiają się drgania kierownicy lub innego rodzaju niepożądane zachowanie, takie jak np. ściąganie pojazdu na jedną stronę. Reklamacja jeśli jest w ogóle możliwa, to wiąże się z trudnościami. W takiej sytuacji właściciel samochodu pozostaje z bezużytecznymi oponami i jest zmuszony dokonać ponownego zakupu. W przyszłości z pewnością nie skorzysta już z możliwości kupienia opon używanych po okazyjnych cenach. Taniej wyszedłby mu zatem zakup nowych opon. Jeśli chce zaoszczędzić, zawsze może dokonać zakupu poprzez sieć Internet np. na Tirendo, gdzie nowe opony są znacznie tańsze niż te same modele w sklepie stacjonarnym.
Zakup opon używanych tylko w sporadycznych sytuacjach można uznać za uzasadniony. W zdecydowanej większości przypadków nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie. To przecież jeden z najważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo podczas jazdy. Również pod względem ekonomicznym kupno nowych opon jest często bardziej racjonalnym rozwiązaniem. Posłużą one właścicielowi auta przez wiele kolejnych sezonów. Dodatkowo klient otrzymuje gwarancję od producenta oraz pewność, że nie spowodują one zagrożenia na drodze.

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj