(Last Updated On: 13 września 2016)


Lokaty bankowe kuszą od lat. Skłaniają one klientów banków do wpłacenia gotówki na specjalne konta, które pozwolą im pomnożyć początkowy kapitał. Jednak czy faktycznie warto bawić się w oszczędzanie na lokacie? Czy to dobry sposób, by nieco powiększyć swoje fundusze?

Odpowiedzi na powyższe pytania są dość proste: każdy sposób na zaoszczędzenie gotówki jest dobry. Otwarcie lokaty bankowej to całkiem skuteczny sposób na to, by móc bez większego wysiłku zarobić nieco pieniędzy. Oto kilka powodów, których warto oszczędzać na lokatach.

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa jest swego rodzaju umową między klientem a bankiem, na mocy której klient wpłaca do banku pieniądze na określony termin, a bank wypłaca je po jego upływie wraz z wcześniej określonymi odsetkami. Wszystko to nie wymaga od klienta żadnych dodatkowych czynności prócz samego ulokowania na specjalnym koncie dowolnej kwoty pieniężnej.

Zawsze pewny zysk

Podstawowym atutem lokat bankowych jest zawsze pewny i legalny zysk. Bez względu na to,  czy wybrana lokata oprocentowana jest w sposób stały czy zmienny, mamy zawsze pewność, że włożony na początku kapitał powiększy się (o ile nie zdecydujemy się przerwać lokaty w czasie jej trwania). Nie ma również możliwości poniesienia strat. Lokata jest zatem bezpiecznym i nieryzykownym sposobem zarobku.

Na lokacie odłóż pieniądze na starość

W Polsce panuje powszechne przekonanie, że na emeryturę nie ma co liczyć. Jeśli więc wierzysz w te słowa, to pora zacząć oszczędzać na własną rękę. Systematyczne odkładanie na lokatę jest jednym ze sposobów, które pozwolą Ci odłożyć gotówkę na emeryturę lub nieco bliższą przyszłość, która lubi zaskakiwać.

Pierwszy krok ku przedsiębiorczości

Otwarcie lokaty oszczędnościowej(np. tutaj) jest pierwszym krokiem, do rozpoczęcia bardziej przedsiębiorczych działań. By móc zarabiać na lokacie nie potrzeba żadnej specjalistycznej wiedzy z zakresu bankowości i w ten sposób oszczędzać może w zasadzie każdy z nas. Tym bardziej, że minimalny wkład wcale nie stanowi zbyt wygórowanej kwoty i najczęściej oscyluje wokół kwoty 1000zł.

Łatwa do założenia

O pragmatyczności lokat bankowych niech świadczy fakt, że ich założenie w banku nie należy do wyjątkowo skomplikowanych. Wszelkie kwestie formalne ograniczone są do prawdziwego minimum. By móc założyć lokatę wystarczy w zasadzie gotówka i dowód osobisty.

Kontrola

Nad wszystkim trzymasz pieczę – już przed wpłaceniem pieniędzy na lokatę jesteś w stanie przewidzieć, ile zarobisz po określonym czasie. Oprócz tego na bieżąco masz wgląd do tego, jak mnożą się Twoje pieniądze

A może rachunek oszczędnościowy?

Zależy tak naprawdę Ci zależy. Rachunek oszczędnościowy oferuje niższe oprocentowanie w zamian za możliwość skorzystania z ulokowanych na koncie pieniędzy. Na lokacie kapitał jest zamrożony i jego przedwczesne wypłacenie grozi utratą uzbieranych już odsetek. Obie opcje są jak najbardziej godne polecenia, ale samemu trzeba wybrać, która opcja bardziej odpowiada naszej osobie.

Artykuł opracowany przez portal Direct.Money.pl

Autor: W. Chentkiewicz