Rankomat, bls i oc

Wprowadzenie systemu BLS niejako zrewolucjonizowało podejście do likwidacji szkód komunikacyjnych w ramach obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. Dla wielu kierowców oznacza to większą wygodę. Sprawdź, na czym polegają różnice między BLS a standardową likwidacją szkody.

Jeszcze do niedawna wielu kierowców narzekało na zbytnią opieszałość ze strony ubezpieczycieli sprawców zdarzeń drogowych, którym nie było spieszno do wypłaty należnego świadczenia. Wiele się w tym zakresie zmieniło po wprowadzeniu systemu bezpośredniej likwidacji szkód.

Czym jest BLS?

Bezpośrednia Likwidacja Szkód (BLS) to system, który został wprowadzony w Polsce 1 kwietnia 2015 roku. Jego celem było uproszczenie zasad i skrócenie procedur związanych z likwidacją szkód w ramach obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Dzięki temu poszkodowani kierowcy mogą ubiegać się o świadczenie w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym zamiast u ubezpieczyciela sprawcy.

Zastanawiasz się, co obejmuje BLS? Każdy ubezpieczyciel może we własnym zakresie ustalać zasady. niemniej jednak w większości przypadków bezpośrednia likwidacja szkód obejmuje zdarzenia, w których:

  • nie doszło do ofiar śmiertelnych
  • brały udział osoby
  • uczestniczyło więcej niż 2 pojazdy
  • doszło do zdarzenia bezkolizyjnego.

Dlatego należy dokładnie upewnić się, czy dana szkoda kwalifikuje się do rozliczenia bezpośredniego z towarzystwem ubezpieczeniowym poszkodowanego.

Likwidacja szkód OC – standardowa opcja a BLS

Istnieje kilka różnic między standardową likwidacją szkód w ramach OC a systemem BLS. Wśród najważniejszych wymienić można:

  • kontakt z ubezpieczycielem – poszkodowany zgłasza się do swojego ubezpieczyciela w ramach BLS, nie zaś do ubezpieczyciela sprawcy jak to ma miejsce w przypadku standardowej likwidacji szkody
  • procedura – w przypadku BLS jest ona ograniczona do minimum – wszystkie sprawy załatwia ubezpieczyciel poszkodowanego, natomiast w przypadku standardowej likwidacji szkody należy rozmawiać z innym zakładem ubezpieczeniowym
  • rozliczenie szkody – w przypadku BLS to ubezpieczyciel rozlicza się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy, natomiast przy standardowej procedurze likwidacji szkody to poszkodowany musi się tym zająć osobiście.

Jak wynika z powyższego, w przypadku standardowej likwidacji szkody w ramach OC osoba poszkodowana musi kontaktować się z ubezpieczycielem, z którym nie łączy go żadna relacja. Między innymi to powoduje, że procedura odzyskiwania należności może się wydłużyć. W przypadku BLS ubezpieczyciel pokrzywdzonego jest stroną pośredniczącą – dlatego utrzymuje poziom współpracy na wysokim poziomie.

BLS – kiedy nie można z niego skorzystać?

Chociaż bezpośrednia likwidacja szkód jest systemem ogólnodostępnym, nie w każdym przypadku będzie można skorzystać z uproszczonych procedur. Dotyczy to między innymi szkód:

  • których wartość przekracza
  • do których doszło poza granicami Polski
  • w których brały udział więcej niż dwa pojazdy
  • w których doszło do zranienia lub śmierci osób uczestniczących.

Ponadto z BLS nie można skorzystać wówczas, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy nie należy do programu oraz gdy w zderzeniu brał udział samochód zarejestrowany i ubezpieczony przez zagranicznego ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie OC a BLS – wybór na znaczenie?

Zamierzasz przeprowadzić kalkulację ofert ubezpieczenia OC za pośrednictwem serwisu np. https://rankomat.pl/ i zastanawiasz się, czy cena polisy ma znaczenie. Jeśli chodzi o bezpośrednią likwidację szkód, wysokość składki nie wpływa na to, czy kierowca może skorzystać z BLS.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na to czy dana firma faktycznie jest uczestnikiem tego programu. Tak jest m.in. w przypadku PZU, Aviva, Link4, Warta, ErgoHestia, Wiener.

Pamiętaj! Jeśli ubezpieczyciel sprawcy nie należy do programu, wówczas nie będziesz mógł skorzystać z BLS. Oczywiście wiele firm wprowadziło system usprawniający likwidację szkody nawet wtedy, gdy TU sprawcy nie należy do BLS. Dzięki temu można liczyć na wsparcie i przyspieszenie formalności.

BLS nic nie kosztuje, dlatego warto wybrać ubezpieczyciela należącego do programu. Dla kierowcy będzie to oznaczać wygodę i znaczną oszczędność czasu.

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments