konta bankowe porównanie
(Last Updated On: 19 sierpnia 2016)

 Jak założyć darmowe konto bankowe?

W ciągu kilku ostatnich lat rynek finansowy przeżył znaczne zmiany. Ich konsekwencje obserwujemy dziś nie tylko w cenach podstawowych artykułów spożywczych, paliwa, czy energii, ale także w obrazie usług finansowych świadczonych przez banki.

Popularne jeszcze kilka lat temu konta bankowe z miesiąca na miesiąc traciły miejsce bytu, aby obecnie występować jako rzadkie perełki, bądź w postaci obwarowanych wieloma warunkami.

Sytuacja rynkowa, która znacznie zmniejszyła dochody banków z ich podstawowych źródeł, czyli kredytów gotówkowych, hipotecznych, czy produktów inwestycyjno – oszczędnościowych, wymusiła na tych instytucjach przywrócenie wielu opłat związanych z prowadzeniem i obsługą rachunku bankowego.

Zdrożały niemal wszystkie usługi udostępniane poprzez
konta bankowe, poczynając od opłat za samo prowadzenie konta bankowego, obsługę karty płatniczej, przez opłaty za operacje wykonywane na rachunku, tak w placówce, jak i zdalnie, po korzystanie z obcych bankomatów, czy możliwość przeniesienia konta bankowego.

Warto jednak zwrócić uwagę, że w wielu przypadkach jest możliwe dalsze korzystanie z produktu bankowego jakim jest darmowe konto bankowe. Istotne jest jednak spełnienie określonych przez bank warunków. Do warunków tych należy aktywne wykorzystywanie konta oraz karty przypisanej do konta.

Konta bankowe aktywnie wykorzystywane, to konta posiadające regularne wpływy, które najczęściej posiadają określoną dolną granicę na wysokości 1 tys. do 2 tys. zł. Jednak gdy zabraknie odpowiedniego wpływu, w miesiącu zostanie naliczona opłata za prowadzenie rachunku.

 

Aktywna karta płatnicza oznacza natomiast transakcje wykonane przy użyciu karty, które opiewają na określoną w umowie bankowej sumę. Drugim rozwiązaniem stosowanym przez banki jest wykonanie odpowiedniej ilości płatności kartą. W przypadku nie zastosowania się do wytycznych dotyczących karty płatniczej należy liczyć się z koniecznością opłacenia pewnej sumy za jej posiadanie.

Wiele instytucji wycofuje się również, bądź znacząco ogranicza projekty umożliwiające zwrot wydatków. Projekty te funkcjonowały na różnych zasadach i dotyczyły różnych grup wydatków.

W zależności od oferty, klient banku mógł skorzystać ze zwrotu części wydatków poniesionych na paliwo, czy dotyczących płatności rachunków. Możliwy był również zwrot pewnej kwoty za zakupy wykonane z użyciem karty płatniczej.

 Posiadanie darmowego konta bankowego

Obecnie projekty te nadal funkcjonują, jednak w dużo mniejszej skali, oraz mniejszej dostępności sprawiając, że posiadane konta bankowe przestają być sposobem na zarobienie niewielkiej sumy.

Darmowe konta bankowe nadal dostępne są na rynku, jednak skala dostępności staje się mało satysfakcjonująca dla przeciętnego klienta banku. Założenie darmowego rachunku, lub przeniesienie swoich funduszy z konta płatnego może wymagać zrezygnowania z pewnych udogodnień oferowanych na kontach płatnych, zatem musi zostać przemyślane i ocenione względem własnych potrzeb.Poniżej przedstawiamy jedno z nowoczesnych kont bankowych.

 Możesz skorzystać z naszego darmowego porównania kont bankowych w Polsce.

Kliknij tu i załóż konto

Masz jakiekolwiek pytanie,  potrzebujesz pomocy, chętnie pomożemy i odpowiemy każdemu.

Darmowe konto bankowe – koniec bezpłatnych kont?
5 (100%) 8 głosów