(Last Updated On: 3 lutego 2017)

 

W ciągu ostatniego miesiąca, w gronie funduszy inwestujących w nieruchomości widać przede wszystkim stabilizację wycen z dwoma negatywnymi i jednym pozytywnym wyjątkiem.

 

Średnio miesięczny wynik obecnie aktywnie notowanych funduszy to 0,65% na plusie.

Największy dodatni wpływ miał na niego BPH FIZ Sektora nieruchomości który może poszczycić się wzrostem o 10,05% ,jak również Secus FIZ InProperty ze zmianą +3,17%

W przypadku pierwszego z wymienionych funduszy, kapitał lokowany jest każdorazowo w jeden z dwóch portfeli : aktywów płynnych oraz portfel właściwych nieruchomości.
Wśród rodzajów nieruchomości skupowanych do portfela znajdziemy w większości biura, zaś w dalszej kolejności powierzchnie handlowe i magazynowe.

Drugi z wymienionych funduszy- Secus, w ostatnim miesiącu osiągnął dodatni wynik zaś w ciągu roku wzrost ponad 12%.  Strategia funduszu to kupno i sprzedaż z zyskiem oraz najem, atrakcyjnych nieruchomości poprzez specjalnie powołane spółki celowe. Co ciekawe, aktywa tego funduszu są w min 80% inwestowane w narzędzia znajdujące się poza publicznym obrotem na rynku regulowanym i nie będące przedmiotem publicznej oferty.

Oba podejścia dają dobre rezultaty, warte uwagi inwestora.

Po drugiej stronie rankingu miesięcznego znajdują się Opera Terra Fiz ze stratą -2,77%  oraz BPH fiz Sektora Nieruchomości 2, z ujemnym choć nieco lepszym wynikiem -1,88%

Fundusz BPH nie może zaliczyć ostatniego miesiąca lub roku do udanych, niemniej stanowczo może chwalić się ponad 41% zyskiem w odniesieniu do początków swojego istnienia, oraz ponad 33% zyskiem w ciągu ostatnich 3 lat.

Strategia BPH fiz Sektora Nieruchomości 2 jest podobna do BPH fiz Sektora Nieruchomości ? i zakłada inwestycję w nieruchomości poprzez spółki celowe oraz portfel aktywów płynnych.

W przypadku funduszu Opera Terra, kapitał inwestowany jest za pośrednictwem spółek celowych w ziemię, nieruchomości logistyczne, biurowe, hotele i mieszkania.  Ponadto fundusz może zaangażować się poprzez dedykowaną spółkę w działalność developerską.

Potencjalną gwiazdą może okazać się Ipopema Rynku Mieszkaniowego FIZ Aktywów niepublicznych.
Zarówno w okresie miesiąca jak i kwartału, fundusz zanotował zysk ? mały, ale stabilny, jak również jako jeden z niewielu jest powyżej zera w ujęciu rocznym.

Strategią Ipopema Rynku Mieszkaniowego FIZ Aktywów niepublicznych jest obejmowanie udziałów poprzez akcje, instrumenty dłużne  i inne papiery wartościowe , w spółkach które aktywnie prowadzą działalność na rynku nieruchomości ? zarówno działalność developerską jak i usługową.
Szansą dla funduszu w najbliższym czasie jest rozpoczynający się wzrost cen lokalów mieszkaniowych oraz ożywienie na rynku kredytowym prowadzące w konsekwencji do wzrostów cen akcji developerów.

 

Więcej nt. funduszy inwestycyjnych znajdziecie na stronie 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here