Ile zarabia nauczyciel?

Kwestia zarobków nauczycieli bez wątpienia budzi sporo kontrowersji. Wiele osób twierdzi, że zarabiają zbyt dużo, jak na swoje subiektywnie dobre warunki pracy. Inni twierdzą jednak że stanowczo za mało. Ile zarabia nauczyciel w Polsce?

Będąc nauczycielem mamy przecież co najmniej dwa miesiące wakacji, do tego ferie i niemało innych dni wolnych od pracy w ciągu całego roku szkolnego. Dodatkowo stosunkowo średnia odpowiedzialność w zależności od rodzaju szkoły i masa różnorakich dodatków. Zgoda. Ale jest też druga strona medalu.

Praca nauczycieli w szkole

Praca w szkole wbrew opiniom wielu rodaków wcale nie jest sielanką. Często bywa mocno stresująca, czasami wręcz wykańcza psychicznie. Nauczyciel nierzadko musi sam jeden radzić sobie z aroganckimi, w ogóle nieszanującymi go uczniami. Dyrekcja i zazdrośni współpracownicy też potrafią uprzykrzyć wykonywanie tego zawodu. Poza tym praca ta nie ogranicza się jedynie do szkolnych murów. Nauczyciele mają sporo pracy także w domu, muszą oceniać prace pisemne, przygotowywać lekcje itd. Problemem jest również rosnący niż demograficzny, którego następstwem jest  zmniejszanie etatów oraz częstsze zwolnienia nauczycieli w całej Polsce.

Wynagrodzenie nauczycieli

A więc jak to jest z tymi zarobkami? Są odpowiednie czy zbyt wygórowane? A może nie wynagradzają trudów szkolnej pracy?

Trudno odpowiedzieć na te pytanie jednoznacznie. Zanim jednak zabierzemy się do jakiegokolwiek oceniania, zastanówmy się, czego wymagamy od nauczyciela w zamian za jego wynagrodzenie. Bez dwóch zdań nie wystarczy, że podyktuje on swoim uczniom materiał z książki, poda zadanie domowe i zrobi kilka sprawdzianów. Oprócz samego "wbijania" wiedzy do głowy nauczyciel musi być swoistym przewodnikiem ucznia po edukacyjnej ścieżce, ma go inspirować i zachęcać do nauki, uczyć samodzielności, odpowiedzialności oraz, o czym niestety zwykle się w szkołach zapomina, kreatywnego myślenia i praktycznej inteligencji życiowej.

Coraz mniej w naszym kraju pedagogów z powołania, większość z nich wybiera szkołę, uważając ją za bezpieczną ciepłą posadkę, nie gwarantującą kokosów, jednak pozwalającą prowadzić przyzwoite życie. Dobre wynagrodzenie z pewnością motywuje do solidniejszej pracy, ale pod warunkiem, że trzeba sobie o nie choć trochę zawalczyć.

ile zarabia nauczyciel

Średnia pensja nauczyciela w szkole prywatnej jest o ok. 1/3 wyższa od wynagrodzenia nauczyciela zatrudnionego w szkole publicznej i wynosi 4233 zł brutto. ( Trzeba jednak dodać, że dane te uwzględniają tzw. trzynastą pensję, którą stosunkowo rzadko otrzymuje się w prywatnych szkołach.

 

W placówkach prywatnych natomiast przeciętny miesięczny zarobek to 3152 zł. Jako że są one de facto firmami, nie mają specjalnych ograniczeń, oczywiście poza minimalną płacą krajową. Tam pensja jest kwestią umowy między pracodawcą a nauczycielem. Szkoły państwowe muszą jednak stosować się do określonych zasad, które zawarte są w Karcie Nauczyciela.

Nauczyciele utrzymywani przez budżet państwa mają swoje określone minimalne pensje (wynagrodzenia zasadnicze), zależne od posiadanego wykształcenia i stopnia awansu zawodowego. Jak to wygląda w praktyce?

Ile zarabia nauczyciel?

Zarobki nauczycieli

Poniżej tabela przedstawiająca wynagrodzenia zasadnicze dla nauczycieli  (w złotych), obowiązujące od 1 września 2014.

Posiadane kwalifikacje

Stopnie awansu zawodowego

Nauczyciel stażysta

Nauczyciel kontraktowy

Nauczyciel mianowany

Nauczyciel dyplomowany

1

Tytuł zawodowy magistra 
z przygotowaniem
pedagogicznym

2265

2331

2647

3109

2

Tytuł zawodowy magistra 
bez przygotowania pedagogicznego, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym

1993

2042

2306

2707

3

Tytuł zawodowy licencjata
(inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom
ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych

1759

1802

2024

2366

4

Pozostałe wykształcenie

1513

1548

1724

2006

Podstawa prawna: rozp. MENiS z dn. 31.01.2005 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 416, Dz.U. z 2014 r. poz. 922, ze zm.). ISAP

Minimalne wynagrodzenie to jednak tylko niezbędne minimum, które dostaje się jedynie za wykonywanie swoich najbardziej podstawowych obowiązków zawodowych. Wg karty nauczyciela pensję wylicza się na podstawie czterech czynników:

  • Wynagrodzenia zasadniczego,
  • Dodatków (np. za wysługę lat),
  • Wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i zastępstwa,
  • Nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy,

Jak więc prezentują się średnie zarobki nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu?

  • Stażysta – 2 717 zł
  • Kontraktowy – 3 016 zł
  • Mianowany – 3 913 zł
  • Dyplomowany – 5 000 zł

I tu różnice okazują się już spore. Ciekawostką jest fakt, że wraz ze stopniem awansu, prawie zawsze rośnie współczynnik dochodów do wynagrodzenia zasadniczego. W ten sposób stażysta zarobi 100% kwoty bazowej, statystyczny nauczyciel kontraktowy już 111%, mianowany – 144%, a dyplomowany – aż 184%! Średnia mediana tych wynagrodzeń to dokładnie 3859 złotych.

Zobacz też: Od tego roku 3 tys. nauczycieli bez pracy

A jak zarobki nauczycieli zmieniały się przez ostatnie lata? Były to dość znaczne zmiany. Generalnie nauczyciele zarabiają coraz więcej. W latach 2005-2014 wynagrodzenie stażysty wzrosło aż o 98%! Kontraktowi zarabiają średnio 72% więcej, a mianowani – 54%."Najmniej", bo tylko o 50%, wzrosły dochody nauczycieli dyplomowanych. Tak więc o ile dziewięć lat temu wszyscy oni mogli narzekać na swoje dochody, to dziś raczej nie byłoby to odpowiednie.

Z pewnością wielu polskich nauczycieli (i nie tylko) interesuje również, ile zarabiają ich zachodnioeuropejscy odpowiednicy.

Hmm… No cóż, minimalna pensja naszych nauczycieli wynosi w przeliczeniu ok. 5,5 tys. euro. Choć jest to więcej niż np. Węgrzech czy Rumunii, to już np. mniej niż w "Czechach(9,9 tys.) czy  Słowenii(17 tys.)."

We Francji płaca minimalna dla nauczycieli wynosi ok. 23,5 tys. euro, w Anglii 24,8 tys., a w Niemczech aż 40,1 tys. Rekordzistą UE jest jednak Luksemburg. Tam każdy nauczyciel dostanie 67,1 tys. euro na rok. A pamiętajmy, że są to jedynie podstawowe wynagrodzenia.

Dziękuję Ci za przeczytanie wpisu. Proszę kliknij Lubię to! i przeczytaj podobne. Jeśli podobał Ci się ten artykuł proszę podziel się ze znajomymi oraz skomentuj co sądzisz na ten zarobków nauczycieli. Zapraszamy do dyskusji.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Wątki w komentarzach
0 Odpowiedzi na wątek
0 Obserwujący
 
Najczęściej reagowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
2 Komentarz autorów
Obiiobserwator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
obserwator
Gość
obserwator

Zarobki nie są złe, problemem jest jednak coraz większy niż demograficzny, a co za tym idzie mniej wolnych etatów.

Obii
Gość
Obii

Źle nie macie przecież 2 miesiące płatnych wakacji :)