Chłopak i dziewczyna i skarbonka rozmawiają o oszczędzaniu pieniędzy
(Last Updated On: 20 lutego 2016)

Jak zaoszczędzić pieniądze – metody na oszczędzanie pieniędzy.

  Wiele osób dochodzi do wniosku, że warto zacząć oszczędzać pieniądze . Motywacja jest różna, od obrania celu na który chcemy uzbierać pieniądze, przez decyzję o zbudowaniu funduszu bezpieczeństwa który zabezpieczy nas i naszą rodzinę przed nieprzewidzianymi wydatkami, aż po uświadomienie sobie że zbyt wiele wydajemy i chęć zmiany własnych nawyków finansowych.

Jak oszczędzać pieniądze

 Oszczędzanie pieniędzy zawsze zaczyna się od decyzji i czynników które motywują nas do podjęcia tej decyzji. Dla wielu osób oszczędzanie jest trudne ze względu na przyzwyczajenie do nadmiernej konsumpcji która nie tylko uniemożliwia oszczędzanie, ale również w wielu przypadkach doprowadza do nadmiernego zadłużenia.

Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o oszczędzaniu powinno być sporządzenie zestawienia finansowego w którym zgromadzimy dokładne zapiski o naszych przychodach i wydatkach.

Zrozumiałe jest że część zestawienia w której znajda się zapisy o naszych wydatkach będzie zdecydowanie większa niż część odpowiedzialna za przychody. Nigdy tego nie zmienimy jednak warto zmniejszyć tą dysproporcje.

Sposoby oszczędzania pieniędzy

Zacznijmy od zidentyfikowania wydatków, które nie są niezbędne do zachowania naszego komfortu życia, a są jedynie zachciankami które w żaden sposób nie są uzasadnione. Większość takich wydatków jak nadmierne zakupy odzieży czy gadżetów możemy znacznie ograniczyć w korzyścią dla naszego budżetu domowego.

Sprawdź najlepsze konto oszczędnościowe

Jakie kategorie wydatków możemy wyeliminować 

Istnieje również kategoria wydatków, które możemy nawet wyeliminować i nie tylko nasz komfort życia na tym nie ucierpi, ale wręcz taka zmiana pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie, a więc standard naszego życia. Do takiej grupy wydatków możemy zaliczyć papierosy czy inne używki. Również wydatki na imprezy nie należą do kategorii tych które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i komfort życia, a znacznie potrafią obciążyć nasz budżet domowy jeśli mamy problem z zachowaniem umiaru.

Najprostsze metody na oszczędzanie 

Można również zaoszczędzić na robieniu codziennych zakupów i odwiedzaniu tańszych sklepów. Również robienie rzadszych, ale większych zakupów powinno pozytywnie wpłynąć na nasz budżet domowy. Są jednak osoby które uważają, że robienie zbyt dużych zakupów nie tylko nie pozwoli na oszczędności, ale wręcz narazi nas na dodatkowe koszty, ponieważ część żywności się zepsuje, albo okaże się zbędna.

 >>> Czytaj też: Ile może dorobić emeryt?

Osoby takie zalecają robienie częstszych ale mniejszych zakupów i kupowanie jedynie niezbędnych produktów. Warto zauważyć, że duże zakupy robimy zazwyczaj w dużych sklepach co również może być przyczyną nadmiernych wydatków, ponieważ zbyt duży asortyment zachęca do kupowania rzeczy których tak naprawdę nie potrzebujemy.

O ile udało nam się zidentyfikować wydatki które możemy a nawet powinniśmy ograniczyć lub wyeliminować możemy przejść do rubryki zdecydowanie mniejszej ale również bardzo istotnej, a więc do naszych przychodów. W większości przypadków przychody ograniczają się do jednego źródła. Może być to praca na etacie, prowadzona działalność gospodarcza, renta, emerytura lub inne dochody ograniczone do jednego źródła.

Dywersyfikacja źródeł dochodów

Dywersyfikacja dochodów jest bardzo ważną sprawą i powinna być równie mocno eksploatowana jak zagadnienia związane z oszczędzaniem. Nadwyżki finansowe możemy wygenerować nie tylko poprzez eliminację nadmiernej konsumpcji, ale również poprzez zwiększenie dochodów z naszego obecnego źródła oraz znalezienie dodatkowych źródeł dochodu które pozwolą na dywersyfikację naszych dochodów.

W jaki sposób skutecznie zwiększyć swój budżet domowy

W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się w jaki sposób możemy zwiększyć dochody z obecnie wykonywanej pracy. Jeśli pracujemy na etacie możemy postarać się o podwyżkę, spróbować uzyskać awans albo brać więcej nadgodzin. O ile dwie pierwsze opcje mogą być trudne do zrealizowania to już niemal każdy pracodawca umożliwia podejmowanie pracy w godzinach nadliczbowych co z pewnością wygeneruje większe wpływu do naszego budżetu.

Wielu zatrudnionych w Polsce ma wynagrodzenie uzależnione przynajmniej w niewielkiej części od osiągniętych wyników. W tym przypadku większe zaangażowanie i podejmowanie godzin nadliczbowych z pewnością odbiją się pozytywnie na wynikach pracy a co za tym na wynagrodzeniu jakie otrzymujemy za wykonaną pracę.

Jeśli wyczerpaliśmy możliwości zwiększenia dochodu z obecnego źródła, powinniśmy rozejrzeć się za możliwością podjęcia dodatkowej pracy. Nie zawsze taka dodatkowa praca będzie się wiązała z koniecznością dojazdów i przebywania mnóstwa czasu poza domem.

Żyjemy w dobie internetu, który umożliwia nie tylko rozrywkę i naukę ale również pracę nie wychodząc z domu. Jeśli posiadamy jakąś umiejętność nie koniecznie związaną z obecną pracą za którą ktoś byłby w stanie zapłacić  z pewnością w sieci znajdziemy kogoś kto będzie chciał z naszych umiejętności skorzystać i nam za to zapłacić.

 Optymalizacja dochodów

Zmniejszając wydatki oraz optymalizują nasze przychody możemy wygospodarować zdecydowanie większą kwotę którą przeznaczymy na oszczędzanie, niż wydawało nam się podejmując decyzję o rozpoczęciu gromadzenia oszczędności.

W naszym rachunku osobistym możemy ustawić zlecenie stałe przelewu z góry określonej kwoty na nasze najlepsze konto oszczędnościowe dzięki czemu nasz fundusz bezpieczeństwa oraz oszczędności na inne cele będzie się powiększał z miesiąca na miesiąc zwiększając tym samym nasze bezpieczeństwo finansowe.

Piękna kobieta wyjaśnia bankowość internetową Najlepsze konto oszczędnościowe w Polsce