Co trzeci Polak wychodzi (a raczej jeszcze do niedawna wychodził) z założenia, że zakup nieruchomości to najlepszy sposób na zainwestowanie pieniędzy. Zasada była prosta: wystarczyło kupić mieszkanie lub działkę pod budowę, a za jakiś sprzedać je z zyskiem. Niestety, kryzys w światowej gospodarce oraz spowolnienie rozwoju na rynku polskich doprowadziło do pewnej stagnacji również na rynku nieruchomości. Już teraz od chwili umieszczania oferty sprzedaży do czasu znalezienia kupca mija średnio około 5 miesięcy. Jak twierdzą specjaliści, w roku 2013 okres ten może się jeszcze bardziej wydłużyć, zaś osobom chcącym pozbyć się starego lokum niezbędna będzie spora doza cierpliwości.

Jakie mieszkania na sprzedaż cieszą się największym zainteresowaniem?
To, co najlepiej się sprzedaje, to tradycja. Mimo mody na lofty i inne oryginalne rozwiązania, zainteresowanych kupnem jest tu niewielu. Znacznie lepiej sprzedają się typowe mieszkania w blokach z wielkiej płyty oraz w kamienicach. Preferowane są małe mieszkanka oraz te średniej wielkości. Eksperci zalecają osobom zainteresowanym inwestowaniem w nieruchomości właśnie takie rozwiązania. Ci, którzy myślą o takiej inwestycji, powinni również bacznie śledzić sytuację gospodarczą panującą w poszczególnych regionach. Tam, gdzie przemysł lub turystyka rozwijają się, tam pojawia się większa szansa na sprzedanie mieszkania z zyskiem.

Inne możliwości zarabiania na mieszkaniach
Zakup mieszkania jest związany z wysokimi kosztami, zaś bez kredytu się tu nie obejdzie. W obecnej sytuacji jednak z uzyskaniem kredytu na zakup własnych czterech kątów największe problemy mają ci, którzy są tym najbardziej zainteresowani. To ludzie młodzi, chcący rozpocząć samodzielne życie na własny rachunek. Niepewna przyszłość oraz coraz wyższe wymagania banków wobec osób chcących zaciągnąć większą pożyczkę sprawiają jednak, że młodym Polakom znacznie łatwiej jest skorzystać z oferty wynajmu. Zarabianie na wynajmowaniu pokoi lub całych mieszkań stało się zaś w ostatnich latach znacznie bardziej dochodowe (i bezpieczniejsze) niż inwestowanie w lokale z myślą o ich dalszej sprzedaży.

Zobacz też:  Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu autocasco?
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments