Aktualizacja 2 lutego 2017

Jak zadbać o swoje finanse

Zastanawiasz się, jakim cudem ludzie o mniejszych dochodach potrafią mieć mniejsze długi od swoich bogatszych kolegów, żyjąc na podobnym poziomie? W grę wcale nie musi wchodzić dorabianie na czarno albo bogaci krewni. Wystarczy trzymać się kilku prostych reguł, aby znacząco polepszyć swoje finanse.

 

Wzrost dochodów jest tylko jednym z czynników wpływających na poprawę sytuacji materialnej. Dużo ważniejsze jest to, w jaki sposób się pieniądze wydaje.

 

Istotnym elementem jest już sama wiedza ile pieniędzy się właściwie wydaje, i na co. Stare porzekadło głosi, że biedni liczą każdą złotówkę, bogaci natomiast każdy grosz. Stąd też warto poświęcić trochę czasu na spisywanie bieżących wydatków. Najlepiej jest to robić w arkuszu kalkulacyjnym, gdzie można wprowadzić kilka kategorii, na przykład żywność, rozrywka, telefon, prąd i tym podobne. Kategoryzacja sprzyja określeniu na co właściwie idzie najwięcej naszych zarobków.

 

W dalszej kolejności warto wyeliminować najmniej potrzebne wydatki. Zgodnie z zasadą Pareto 80% naszych potrzeb zaspokaja jedynie 20% naszych wydatków. Najczęściej do różnego rodzaju niepotrzebnych kosztów zalicza się opłaty bankowe (nawet kilkanaście złotych miesięcznie), nazbyt rozbudowany abonament telewizyjny (do ponad stu złotych na miesiąc), niewykorzystywane karnety, przekąski kupowane pod wpływem apetytu. W ten sposób z naszych portfeli może ubywać nawet kilkaset złotych miesięcznie.

 

Kolejnym hamulcem finansowego komfortu jest karta kredytowa. Ten niepozorny gadżet może okazać się wręcz zabójczy, jeżeli nie umiemy z niego korzystać. Karta kredytowa pozwala wydawać więcej niż zarabiamy ? a to olbrzymi błąd. Niespłacony w terminie bezodsetkowym kredyt generuje co miesiąc duże koszty i często prowadzi do popadnięcia w spiralę kredytową. Jeżeli nie potrafisz powstrzymać się od kupowania na kartę jedynie na takie kwoty, które możesz spłacić do końca bezpłatnego okresu, to najlepiej zrezygnuj z karty w ogóle.

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments