jak zostać detektywem

Jak zostać detektywem? Ile tak naprawdę zarabia prywatny detektyw?

Czy siedzisz godzinami za biurkiem przytłoczony papierami i zajmujesz się nudnymi sprawami, które ograniczają twój rozwój? W dodatku za nieciekawą pracę dostajesz jeszcze mniej ciekawe wynagrodzenie ?

Czy marzysz o tym, by spełniać się zawodowo, robić coś interesującego, co pochłonie cię bez reszty i być solidnie za to wynagrodzony ? Każdy zdrowo myślący człowiek o tym marzy, ale nie wszyscy mogą tego doświadczyć.

Zastanawiasz się z pewnością jak zostać detektywem, czy taka praca jest opłacalna, ile dokładnie zarabia detektyw, czy muszę prowadzić działalność gospodarczą, czy taka szansa mogłaby przytrafić się tobie. Cóż, być może tak, ale jeśli nie spróbujesz, na pewno się nie przekonasz.

Zawód prywatny detektyw

Zastanów się, może nadszedł właśnie moment na to, by zmienić swoje życie, by zakosztować czegoś innego. Być może zawód prywatnego detektywa jest przeznaczony właśnie dla ciebie.

>>>Czytaj też: Ile zarabia policjant w Polsce?

Przypomnij sobie swoje dzieciństwo, zabawy w policjantów i złodziei, szalone pościgi, wartka akcja. Marzyłeś o tym będąc dzieckiem, ale czas pokazał, że marzeń nie zrealizowałeś. Stało się tak z różnych względów, mniej lub bardziej ważnych, ale nie oznacza to, że masz tkwić w tym, co robisz obecnie do końca swojego życia, żebyś nie mógł spełnić swoich fantazji zawodowych z lat dziecinnych. Zawsze można coś zmienić. Czas na realizację marzeń zawsze jest odpowiedni.

Kto może zostać detektywem? Jak zostać detektywem i być ekspertem w swojej branży.

Nasz przyszły detektyw powinien posiadać niezbędna wiedzę, ale również mocny charakter, powinien odznaczać się wyjątkową inteligencją, spostrzegawczością  oraz odpowiednimi predyspozycjami które przydadzą  się w ekstremalnych  sytuacjach, idealny gotowy przepis na dobrego detektywa to mocne nerwy, logiczne myślenie, umiejętność wtapiania się w tłum, odwaga, gra aktorska, niezawodna intuicja, kojarzenie faktów, dedukcja, umiejętność rozmowy z ludźmi, idealnie spełni się w tym zawodzie osoba która uwielbia rozwiązywać zawiłe sprawy. Najważniejsze jest również przygotowanie fizyczne czyli znajomość sztuk walki oraz samoobrony.

Jak zostać prywatnym detektywem

Aby w pełni legalnie zajmować się pracą prywatnego detektywa należy posiadać niezbędną licencje, która uprawnia nas do posługiwania się prawnie tytułem detektywa, który wykonując czynności powinien okazywać ją na żądanie osoby której dotyczą prowadzone czynności śledcze.

Swoje przygotowanie do zawodu można zacząć już wcześniej w odpowiednich szkołach dla detektywów lub ochroniarzy, pamiętajmy jednak że nie jest to wymagane do uzyskania licencji detektywa. Sprawdźmy zatem jakie wymogi musimy spełnić aby zostać detektywem.

Wymagania które należy spełnić aby ubiegać się o licencje detektywa

Kandydat:

 • musi mieć ukończone 21 lat,
 •  jest zdolny  fizycznie i psychicznie do wykonywania takiego zawodu ( odpowiednie zaświadczenia od lekarza )
  posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
 • posiada obywatelstwo polskie lub obywatelstwo państwa z Unii Europejskiej (  w takim wypadku wymagana biegła -znajomość języka polskiego ), bądź kraju członkowskiego EFTA,
 •  dysponuje wykształceniem minimum średnim,
 •  taka osoba nie może być karana,  dotyczy to również spraw przestępstwa skarbowego ( potrzebne zaświadczenie o niekaralności)
 •  posiada nienaganną opinię wydaną przez komendanta powiatowego policji ( miejskiego) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania,
 •  jeśli osoba która  pracowała w służbach mundurowych lub urzędzie administracji publicznej  została zwolniona dyscyplinarnie, niestety nie może starać się o licencję nie szybciej niż za 5 lat

Informujemy dodatkowo, że w większości przypadków, detektywi to osoby które pracowały w pokrewnych zawodach, czyli służbach mundurowych, kwalifikacje, znajomości oraz doświadczenie zdobyte podczas służby na pewno pomagają w lepszej skuteczności i rozwiązywaniu zleconych spraw.

Jak zdobyć legitymacje prywatnego detektywa?

Aby ubiegać się o miano licencjonowanego detektywa należy spełnić kilka wymogów które zostały wymienione powyżej , następnie złożyć odpowiedni wniosek u komendanta wojewódzkiego Policji, wraz  z odpowiednimi dokumentami:

zaświadczenie o niekaralności, dyplom potwierdzający posiadanie minimum wykształcenia średniego, pisemne oświadczenia dotyczące zdolności do czynności prawnych i postępowania karnego wobec wnioskodawcy, świadectwo pracy, kopie stron dowodu osobistego,  dwie fotografie, w przypadku cudzoziemców dodatkowo wymagany jest dokument potwierdzający obywatelstwo innego Państwa UE lub EFTA, oraz dokument który potwierdza biegłą znajomość języka polskiego.

Następnym krokiem jest zdanie  specjalnego państwowego egzaminu  ( przed przystąpieniem do egzaminu należy pamiętać aby poddać się rutynowym badaniom lekarskim oraz psychologicznym )

Zobacz też:  Czy w 2021 r. nadal jest zapotrzebowanie na pracowników produkcyjnych?

Egzamin odbywa się raz na pół roku i składa się z dwóch części: pisemnej oraz ustnej. Osoby które podchodzą do egzaminu będą musiały się  przygotować z następującego zakresu tematycznego:

– znajomości konstytucji RP, przepisów jakie obowiązują Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Policji, Straży Granicznej, Agencji Wywiadowczej , ochrony danych osobowych, ochrony informacji niejawnych, wiedzy z zakresu kryminalistyki, kryminologii, wiktymologi, psychologi sądowej, a także znajomości prawa karnego i cywilnego.

Czym zajmuje się detektyw?

jak zostać detektywemPrywatny detektyw, to niewątpliwie fascynujące zajęcie. Szybki, dynamiczny charakter tego zawodu przyciąga zarówno mężczyzn, jak i kobiety które radzą sobie w tym zawodzie świetnie, przede wszystkim kobiety nie budzą podejrzeń, umiejętnie wtapiają się w otoczenie, oraz mają swoje tajne kobiece sposoby do skutecznego zbierania cennych informacji.

Kobiety potrafią wczuć się w emocję drugiej osoby, ale przede wszystkim posiadają znaną od wieków kobiecą intuicję, która pomaga rozwiązywać najtrudniejsze sprawy.

Pamiętajmy jednak, że praca detektywa bywa często niebezpieczna więc najlepiej jeśli w trudnych sprawach kobiety będą miały wsparcie kolegów z pracy.

Ta pełna przygód, zaskakujących zwrotów akcji praca nie polega na siedzeniu godzinami za biurkiem. Ty, jako detektyw będziesz mógł pracować przede wszystkim w terenie. W zależności od tego, jakie zalecenie będziesz wykonywał twoim miejscem pracy może być kawiarnia, szpital, komisariat, czy spa, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Ciekawość tego zawodu polega przede wszystkim na tym, że daje ci możliwość przeobrażania się w różne osobowości, postacie, niekoniecznie pozytywne. Dla dobra zlecenia zrobisz przecież wszystko, nawet wcielisz się na chwilę w rolę gangstera. Istotą tego zawodu jest ciągłe doszkalanie się.

W związku z tym, że pracujesz na różnych płaszczyznach opartych o najróżniejsze dziedziny życia, potrzebujesz ogromnej wiedzy i takową masz szansę zdobyć. Twój rozwój w tym zawodzie jest nieunikniony, nie jesteś niczym ograniczony. Niektórym osobom detektyw kojarzy się tylko i wyłącznie z wykrywaniem zdrad małżeńskich.

Owszem, takich zleceń jest mnóstwo, ale nie oznacza to, że są jedynymi. To już nie te czasy. Dziś prywatny detektyw ma szansę wykazać się na wielu płaszczyznach, nawet tych związanych z cyberprzestępczością.

Najczęstszymi zleceniami, które trafiają do biur detektywistycznych są te oparte o sektor prywatny, w dużej mierze rodzinny. Wynajmuje się detektywa do poszukiwania osób zaginionych, porwanych, ukrywających się, do weryfikowania prawdziwości testamentów, rozstrzygania sporów majątkowych, wykrywania zdrad. Tego typu sprawy, to aż 65% zleceń. Zawód detektywa oraz wszystko czym może się zajmować jest szczegółowo opisany w ustawie o usługach detektywistycznych.

>>> Czytaj też:: Ile może dorobić emeryt policyjny?

W większości czasu w tym zawodzie spotkacie się z następującymi czynnościami które maja na celu analizowanie i udostępnianie zdobytych informacji dotyczących wykonywanej sprawy w zgodzie z przepisami obowiązującego prawa.

Kilka przykładów:

– szukanie dowodów zdrad,

– sprawy majątkowe lub spadkowe,

– sprawdzanie przyszłych kontrahentów, przeprowadzanie wywiadów gospodarczych,

– sprawdzanie pod różnych kątem przyszłych pracowników,

– bardzo popularne staje się  również weryfikowanie przyszłego zięcia lub synowej,

– ogólnie zbieranie informacji w sprawach cywilnych,

– sprawdzanie wiarygodności,

– poszukiwanie osób zaginionych lub ukrywających się,

– poszukiwanie mienia,

– sprawdzanie wiarygodności informacji dotyczących szkód zgłaszanych zakładom  ubezpieczeniowym,

– zbieranie informacji w sprawie, w której toczy się postępowanie karne, postępowanie w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe i inne,

– w sprawach wynikających ze stosunków gospodarczych dotyczących:
wykonania zobowiązań majątkowych, zdolności płatniczych lub wiarygodności w tych stosunkach,
bezprawnego wykorzystywania nazw handlowych lub znaków towarowych, nieuczciwej konkurencji lub ujawnienia wiadomości stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa lub tajemnicę handlową,

Nowy wymiar korzystania z usług detektywistycznych

Coraz częściej jednak z usług agencji detektywistycznych korzystają firmy, przedsiębiorstwa, oraz  instytucje publiczne.

Wtedy praca detektywa przybiera całkiem inny charakter. Wynajmuje się go w celu zweryfikowania klienta, sprawdza się wiarygodność osoby, lub firmy, źródła jej dochodów, zadłużenie, albo czy dana firma w ogóle istnieje. Takie instytucje, jak zakłady ubezpieczeniowe wynajmują detektywów w celu weryfikacji informacji, które dotyczą zgłaszanych szkód, albo weryfikuje się stan zdrowia poszkodowanego, który chce wywalczyć odszkodowanie.

Ostatnimi czasy detektyw wynajmowany jest w celu wykrycia kradzieży, sprawców przestępstwa, porwania, lub do ustalenia okoliczności przestępstwa. Tego typu sprawy mogą być niebezpieczne, ale niebezpieczeństwo wpisane jest w ten zawód i musisz się z tym liczyć, jeśli chcesz zostać detektywem. Nie zawsze jest fajnie i przyjemnie. Są sprawy, które będą wymagać od ciebie wiele poświęcenia. Istnieje możliwość, że nawet zostaniesz ranny podczas jakiejś niebezpiecznej akcji.

Zawód detektywa jest nieprzewidywalny i musisz być przygotowany na różne okoliczności. Zazwyczaj te niebezpieczne zlecenia przynoszą najwięcej satysfakcji, większe pieniądze i prestiż. Stają się one również wielką przygodą, dają wiele emocji, adrenaliny. Realizując takie zadania spełniasz poniekąd swoje fascynacje i chociaż mogą być niebezpieczne i zagrażać twojemu życiu i zdrowiu, to będziesz je wykonywał dobrze, bo wiesz, że dzięki temu twoje życie stanie się bardziej wartościowe, ciekawe, interesujące, będziesz pomagał wielu ludziom.

Zobacz też:  Niezbędne kompetencje każdego pracownika produkcyjnego
Ile zarabia detektyw?

W tym zawodzie nie ma określonych stawek, wszystko zależy od rodzaju zleceń, oraz umiejętności samego detektywa. Ceny są uzależnione od wielu czynników. Jeśli pracujemy sami kwoty które możemy zarobić mogą być bardzo wysokie, szczególnie jeśli zajmujemy się kilkoma zleceniami, kwoty naszego miesięcznego wynagrodzenia mogą sięgać nawet 12 tyś zł. Najlepsze zlecenia pochodzą bez wątpienia od dużych korporacji, które zlecają w większości wywiad gospodarczy.

Natomiast średnią kwota którą możemy zarobić w agencji to od 3 do 5 tysięcy złotych, zależne jest to również od renomy jaką posiada firma detektywistyczna.

>>> Czytaj też: Pomysł na biznes  – dochodowa wizja?

Jak założyć biznes detektywistyczny?

Pamiętajmy że jeśli chcemy prowadzić  firmę detektywistyczną nie potrzebujemy licencji prywatnego detektywa, zakładając taką działalność musimy tylko pamiętać aby zatrudnić fachowca ( licencjonowanego detektywa ) który będzie pełnił rolę naszego pełnomocnika, po drugie uzyskać zezwolenie w zakresie usług detektywistycznych, która jest działalnością regulowaną i wymaga wpisu do rejestru działalności detektywistycznej. Ważną sprawą jest również podpisanie umowy z odpowiednim ubezpieczycielem.

Podsumujmy więc jeszcze raz czego potrzebujemy aby założyć działalność detektywistyczną:

 •  posiadać licencje ( jeśli chcemy sami prowadzić działalność i brać czynny udział w wykonywaniu zawodu )
 •  działalność gospodarczą,
 •  wpis do rejestru działalności detektywistycznej u Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,
 •  zaświadczenia o nie wpisaniu do rejestru dłużników niewypłacalnych Krajowego Rejestru Sądowego,
 •  ubezpieczenie OC,
 •  odpowiednie predyspozycje psychologiczne i fizyczne,
 •  biuro detektywistyczne,
 •  ewentualne zatrudnienie konsultanta do skomplikowanych spraw prawnych,
 •  odpowiednie wyposażenie ( samochód, laptop, aparat, lornetka, minikamera, sejf, drukarka itp. )

Ile potrzebujemy pieniędzy aby założyć agencję detektywistyczną?

Według naszych wstępnych wyliczeń potrzebujemy ok. 20-30 tyś, większość wydatków to założenie działalności i pozyskanie licencji oraz wynajem biura, zakup samochodu, oraz zaopatrzenie się w specjalistyczny sprzęt typu: profesjonalna lustrzanka, kamera, dobrej klasy sprzęt komputerowy, szafa pancerna ewentualnie sejf do przechowywania dokumentów i  materiałów dowodowych, ubezpieczenie Oc, w większości potrzebny konsultant do spraw prawnych.

Przyda się również stworzenie odpowiedniej strony internetowej i podjęcie pierwszych działań marketingowych które zapewnią nam pierwszych klientów.

Przyjrzyjmy się jeszcze zaletom i wadom bycia prywatnym detektywem

Zalety zawodu

– przeżywanie ogromnych niepowtarzalnych emocji,

– radość z niesienia pomocy innym ludziom,

– niezależność, działanie na własny rachunek,

– bardzo duża opłacalność ( zależna oczywiście od umiejętności detektywa )

– rozwiązywanie ciekawych  spraw,

– możliwość współpracy z policją,

– możliwość kamuflażu, detektyw nie pracuje w stroju służbowym,

– ciągłe zdobywanie nowych umiejętności,

– korzystanie ze specjalistycznego sprzętu,

>Wady zawodu

– ryzyko, które stanowi  zagrożenie dla zdrowia i życia,

– nieprzewidywalność w pracy,

– zawód skomplikowany z względu na stopień trudności poszczególnych spraw,

– brak stałych  dochodów

Podsumowanie jak zostać detektywem.

Detektyw pracuje w oparciu o wszystkie dziedziny życia, nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Potrzebna jest wiedza, niesamowite zaangażowanie, rozwój osobisty, ponosi się ogromne ryzyko, więc i pieniądze muszą być adekwatne do wykonywanej pracy. Takie też są. W zawodzie detektywa nie ma miejsca na nudę i monotonne życie. Jego dynamiczny charakter sprawia, że pochłania cię bez reszty. Dzięki niesamowitym korzyściom wynikającym z takiej pracy zapewniasz sobie komfortowe i emocjonujące życie.

Zamiast więc siedzieć godzinami za biurkiem i wyczekiwać godziny 16, gdy będziesz mógł pójść znużony nudnymi zajęciami do domu, sięgnij po coś więcej. Zrealizuj się w czymś, co sprawi ci przyjemność, jeśli nie zawód detektywa, to może coś innego. Zacznij spełniać w końcu swoje marzenia.

Na pewno nie jest to praca dla wszystkich, ale dla osób które lubią dreszczyk emocji i posiadają odpowiednie predyspozycje psychologiczne i fizyczne, najważniejsze jednak w tej branży jest doświadczenie i kontakty które zwiększają skuteczność detektywa.

Trwa deregulacja zawodu. Proponowane zmiany to:

– wprowadzenie obowiązkowego szkolenia,

– zniesienie zdawania egzaminu,

– dodatkowo zostanie wprowadzona konieczność uzyskania licencji oraz wpisu do rejestru detektywów,

– zniesienie całkowicie, konieczności posiadania wykształcenia średniego,

>>> Czytaj też: Jak zostać policjantem?

Dziękuję Ci za przeczytanie artykułu! Teraz kliknij Lubię to!  i przeczytaj podobne artykuły które Cie zainteresują. A Wy co sądzicie o tym zawodzie ?  Napiszcie w komentarzach

Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zawsze chciałem wykonywać ten zawód, dzięki za art, na pewno się przyda. Ciekawe jak dużo materiału trzeba przyswoić i jaka jest zdawalność? i jak wygląda zdobycie tej pozytywnej opinii komendanta

Jak nie sprawdzisz to się nigdy nie dowiesz :)

A to ciekawe że kobiety coraz częściej widzą się w tym zawodzie, w zasadzie się nie dziwie kobiety są bardziej inteligentne :)

W większości to chodzi nie o to że są bardziej inteligentne, chociaż nie twierdzę że tak nie jest, ale bardziej za mną przemawia fakt że kobiety potrafią bardziej manipulować :)

jeśli chodzi o stawki za godzinę to wychodzi to bardzo dobrze, plus liczone km trakcie jazdy, zależne od agencji czy jest się na swoim

Na pewno nie jest tak jak w filmach to pokazują, choć tutaj w artykule dość dobre informacje muszę przyznać, ten zawód daje wiele możliwości jeśli chodzi o zróżnicowanie w zleceniach,

Bardziej zielono na trawniku sąsiada, a tak poważnie to pewnie ciekawa praca i każdy dzień pewnie jest ciekawy.

Artykuł wiele spraw wyjaśnia, a praca no cóż na pewno jest to zajęcie bardzo ciekawe, ale też wymaga specjalnych predyspozycji. Zaletą pracy jest to, że nie jest monotonna i pewnie też czas pracy jest elastyczny. Nie każdy jednak potrafi pracować w takim stresie. No i zarobki nie są stałe ani pewne. Czasami też praca jest ryzykowna.

Jest to zawód, w którym niebagatelną rolę odgrywa doświadczeni. A jak wiadomo nie łatwo je zdobyć nie będąc w branży. Dobrą drogę może być start w policji. Łatwiej się dostać i można zdobyć niezbędne umiejętności. Dodatkowo wcześniejsza emerytura umożliwia podjęcie dodatkowego zajęcia na emeryturze.

Nawet ciekawy zawód i chyba mała konkurencja tak mi się wydaje, chyba takie coś opłaca się tylko w dużych miastach.

Normalnie to sprawy rozwodowe, więc konkurencji sie dużej nierobi, bo rozowdów jest masa niestety, takie zlecenia to niby nic trudnego, trochę poszpiegować, powyciągać brudy, ale prawdziwa praca detektywa to sprawy związane z wywiadem gospodarczym itp

Czyli taka sprawność np jak w policji wsytarczy? czy nie zwracają na to uwagi.

Znacie może jakieś gdzie się można zapisać na taki kurs

Czyli ile w końcu zarabia taki detektyw, chodzi mi faktyczną średnią a nie bardzo optymistyczne prognozy zarobków, bo w rzeczywistośći wygląda to zawsze inaczej. Ile ja sie pytam?

Przecież pisze jak byk, że około 5000, wszystko zależy od umiejętności, pieniądze i zlecenia nie spadną od razu z nieba, trzeba sobie wyrobić dobrą markę.