Jak zostać policjantem

Aktualizacja 21 lutego 2016

Jak zostać policjantem

Policjant to jeden z wielu zawodów, który cieszy się wielką popularnością. Praca policjanta to przede wszystkim niezwykle duży szacunek, wiąże się jednak z nią niezwykle wiele wyrzeczeń i konieczność spełnienia bardzo wielu warunków.

Praca w Policji

Jeżeli kogoś interesuje praca w Policji, musi wiedzieć, jak przebiega proces rekrutacyjny do tego właśnie zawodu. Wielu osobom wydaje się, że jest to ponad ich możliwości i nawet nie starają się spróbować. Może się jednak okazać, że bez problemu będą w stanie sprostać wymaganiom i dostać się do tej pracy.

Rekrutacja i wymagania

Rekrutacja do Policji przebiega według określonych z góry procedur. Pierwszym krokiem jest złożenie odpowiednich dokumentów, a zacząć należy przede wszystkim od tego aby złożyć podanie do Policji o przyjęcie do pracy. Można to uczynić bez problemu praktycznie w każdej komendzie, zarówno wojewódzkiej, jak też powiatowej lub miejskiej.

Wraz z podaniem wymagany jest kwestionariusz osobowy, w którym należy wypełnić tylko części A i B. Nie można także zapominać o kserokopiach dokumentów potwierdzających wykształcenie czy posiadanie innych kwalifikacji, szczególnie takich, które podczas pracy w tym zawodzie mogą być przydatne.

>>>Czytaj też: Ile zarabia policjant w Polsce?

Decydując się na zawód policjanta należy spełnić ponadto wiele warunków. Przede wszystkim należy posiadać polskie obywatelstwo oraz nieposzlakowaną opinię. Jest ona weryfikowana na przykład w miejscu zamieszkania kandydata. Ważne jest też to, aby kandydat nie był skazany prawomocnymi wyrokami sądowymi, dotyczy to także przestępstw skarbowych. Wymogiem jest także posiadanie minimum średniego wykształcenia oraz uregulowany stosunek do służby wojskowej jeżeli osoba starająca się o pracę mu podlega. Należy również posiadać odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną aby pracować w służbach mundurowych.

Testy do policji

Kolejnym krokiem do osiągnięcia wymarzonego zawodu jest test wiedzy, Policja bowiem jest tą instytucją, w której praca wymaga odpowiednich predyspozycji zarówno fizycznych, jak też psychicznych. Testy do policji to 40 pytań, które obejmują w znacznej większości zagadnienia z zakresu wykonywania władzy ustawodawczej i sądowniczej. Przy każdym pytaniu podane są 4 odpowiedzi, jednakże tylko jedna jest prawidłowa.

Wyniki testu są dość ważne, gdyż mają wpływ na to, na których miejscu w rankingu w kolejnym etapie znajdzie się kandydat. Jednakże nie jest to test, na podstawie którego kandydaci odpadają, nie określono bowiem minimalnej ilości prawidłowych odpowiedzi, która musi być udzielona.

Test sprawności fizycznej

Następnie zainteresowani kandydaci muszą przejść testy sprawności fizycznej. Zanim do nich przystąpią muszą okazać się zaświadczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania tego zawodu. Takie wymagania do Policji są bardzo istotne, ponieważ często zachodzi konieczność, kiedy policjant musi wykazać się dobrą sprawnością fizyczną.

W przypadku testu fizycznego trzeba go zaliczyć, decyduje o tym liczba punktów które zostaną w nim uzyskane. Ci którym się nie powiodło nie powinni się poddawać, jest bowiem możliwość poprawy tego testu w ciągu 30 dni od pierwszego podejścia. W tym czasie należy złożyć specjalne oświadczenie o tym, że nadal jesteśmy zainteresowani pracą jako policjant, wtedy zostaniemy powtórnie skierowani na ten test. Jeżeli jednak komuś drugie podejście do tekstu także się nie udało, wtedy musi odczekać pól roku zanim powtórnie złoży drugi raz dokumenty rekrutacyjne.

Badania psychologiczne

Ze względu na obciążenia psychiczne, jakie pociąga za sobą praca w takiej jednostce jak Policja, rekrutacja obejmuje także testy psychologiczne, które są niezwykle istotne. Jest to kolejny etap po pozytywnie zaliczonym teście sprawnościowym. Testy psychologiczne to część składająca się z tekstu komputerowego oraz rozmowy z psychologiem, która ma na celu określenie indywidualnych predyspozycji każdego kandydata. Jest to jeden z ważniejszych testów, gdyż kandydat może za niego maksymalnie uzyskać aż 60 punktów. Niestety w przypadku niepowodzenia nie ma możliwości jego poprawy, ponadto nie można złożyć na nowo dokumentów rekrutacyjnych przez kolejny rok.

Jeżeli jednak test psychologiczny zostanie zdany pomyślnie, kandydat przystępuje do kolejnego etapu, czyli rozmowy kwalifikacyjnej. Ta także jest oceniana, i za nią także można uzyskać nawet 60 punktów. Prowadzona jest ona przez komisje, składającą się z dwóch do czterech osób. Po odbyciu rozmowy kandydat skierowany zostaje na specjalistyczne badania lekarskie, potwierdzające jego zdolność do pełnienia służby.

Ostatnim etapem jest wypełnienie ankiety bezpieczeństwa osobowego. Dopiero po oddaniu tego dokumentu rozpoczyna się proces dokładnego sprawdzania informacji o kandydacie. Teraz pozostaje już tylko czekać na wyniki.

Do oceny postępów podczas całego procesu rekrutacji służy lista rankingowa, dostępna na stronie internetowej Komendy Głównej. Po pierwszej kwalifikacji kandydat zostaje na niej umieszczony i na bieżąco może śledzić postępy swoje oraz innych. Wystarczająca ilość punktów to już w zasadzie otwarta droga do zatrudnienia w Policji.

>>>Czytaj też: Jak zostać prywatnym detektywem?

Jeżeli ktoś zostanie przyjęty do Policji, najpierw musi przejść szkolenie. Realizowane jest ono w szkołach policyjnych i trwa zazwyczaj około 5, 5 miesiąca. Potem jeszcze pozostaje odbycie 37 służb w ramach tak zwanej adaptacji i już można mówić o tym, iż ktoś jest pełnoprawnym policjantem.

Jak zostać policjantem kryminalnym

Jeżeli jednak ktoś chce wiedzieć, jak zostać policjantem kryminalnym, musi przede wszystkim pamiętać o tym, iż przede wszystkim wymagane jest wyższe wykształcenie. Dlatego jeżeli ktoś już jest policjantem a chce podwyższyć swoje kwalifikacje, musi wybrać się na studia. Zazwyczaj o takie stanowiska starają się osoby, które już pracowały w Policji, wiąże się to bowiem z koniecznością przejścia postępowania rekrutacyjnego na takie stanowisko.

Jak widać, odpowiedź na pytanie jak zostać policjantem nie jest taka prosta, nie można bowiem liczyć na to, że w ciągu miesiąca uda się wszystko załatwić i przejść wszystkie etapy postępowania. Jeżeli więc ktoś jest zdecydowany na ten właśnie zawód musi się liczyć przede wszystkim, z tym, że aby dostać się do Policji będzie potrzebował wiele czasu.

Niezbędne informacje na temat tego jak wygląda procedura można znaleźć między innymi w Internecie. Wiele osób umieszcza tam informacje na temat, jak w ich przypadku wyglądały testy na policjanta czy jakiego zakresu były pytania. Oczywiście są one zmieniane, jednakże mogą zainteresowanym osobom dać ogólny pogląd na to, czego się na takim właśnie egzaminie można spodziewać.

Praca

O pracę w policji najczęściej ubiegają się mężczyźni, jednak na komendzie zawsze mile widziane są również kobiety. W ostatnich latach liczba kobiet w Policji znacznie się zwiększyła pomimo tego, ze nie ma specjalnego traktowania pań na testach sprawnościowych.

>>>Czytaj też: Ile może dorobić policjant na emeryturze?

Zapotrzebowanie na policjantów jest w ostatnich latach dość duże, dlatego też nie dziwi rosnąca ilość osób które składają swoje podania. Na pewno atutem jest to, że obecnie dzięki informacjom zamieszczanym na przykład w Internecie zainteresowani mają dostęp do wielu informacji, które podczas całego procesu rekrutacyjnego są im niezbędne, przede wszystkim takie jak kto może zostać policjantem. Poza tym, jak widać, nieudane podejście nie uniemożliwia powtórnego starania się o zatrudnienie w Policji.

Dziękuję Ci za przeczytanie artykułu! Teraz proszę  kliknij Lubię to!  i przeczytaj podobne artykuły które Cie zainteresują. A Wy co sądzicie o zawodzie policjanta? Napiszcie w komentarzach

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ten zawód nie jest dobrze płatny :) Więc nie wiem czy się opłaca…

Artykuł jest bardzo ciekawy i wiele wyjaśnia. Jeśli zaś chodzi o sam
zawód to jest na pewno interesujący i ma przyszłość. Wydaje mi się
jednak, że zarobki nie są zbyt wysokie na tak stresującą i
niebezpieczną pracę. Nie każdy też jest w stanie przejść testy.
Zwłaszcza te sprawnościowe nie są łatwe dla kobiet.

Zarobki policjanta nie są może zbyt wysokie, ale niskimi też bym ich nie określił. Praca tez nie zawsze jest niebezpieczna. Policjant w prowincjonalnym miasteczku ma zagwarantowany etat, stałe zarobki a służba w takim miejscu jest raczej spokojna. Wielu moich kolegów dostało się do policji i chwalą sobie tę pracę.

Zawód policjanta to zawód nie dla każdego, bo praca w terenie wymaga specjalnych cech charakteru. Policjant jest narażony na stresy, a kobiety na ulicy w starciu z młodocianymi huliganami no cóż nie zawsze mają szansę. Z drugiej strony to budżetówka czyli prawie pewne miejsce pracy. Zarobki takie sobie…

zarobki takie sobie, to nie wiem ile ty zarabiasz, ja jak bym tyle czasu spędzał na spacerach to bym nie narzekał

znam osoby które żałują że poszły pracować w policji, realia są całkiem inne niż się słyszy