Jaki jest podatek w Hiszpanii

Przedsiębiorcy z Polski, którzy zamierzają współpracować z zagranicznymi podmiotami gospodarczymi, muszą uwzględnić różnice systemów podatkowych. Jesteś zainteresowany współpracą z hiszpańskimi firmami? Rozwiewamy wątpliwości dotyczące podatku VAT w tym kraju.

Jakie wyróżnia się stawki VAT w Hiszpanii?

W zakresie podatku od towarów i usług na terenie Hiszpanii obowiązują cztery stawki – 21 proc., 10 proc., 4 proc. i 0 proc. Hiszpańskie przepisy podatkowe wymieniają produkty, w przypadku których zastosowanie mają niższe stawki VAT. W przypadku pozostałych towarów i usług obowiązuje stawka 21 proc., która została wprowadzona we wrześniu 2012 r.

Kiedy ma zastosowanie niższa stawka podatku od towarów i usług? Zgodnie z obowiązującymi na terenie Hiszpanii przepisami:

  • stawka 10 proc. dotyczy m.in.: niektórych produktów spożywczych, usług restauracyjnych i cateringowych, kawiarni i klubów nocnych, krajowego transportu pasażerskiego, niektórych produktów farmaceutycznych i zaopatrzenia rolniczego,
  • stawka 4 proc. ma zastosowanie w przypadku m.in.: niektórych czasopism, gazet i książek, niektórych usług opieki domowej, niektórych urządzeń medycznych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych czy niektórych usług socjalnych,
  • stawka 0 proc. dotyczy tylko transportu wewnątrzwspólnotowego i międzynarodowego drogą powietrzną i morską oraz niektórych złotych monet i sztabek.

Więcej szczegółów na temat stawek VAT obowiązujących w Hiszpanii można znaleźć w artykule „Jaki VAT w Hiszpanii”.

Rejestracja VAT w Hiszpanii – krok po kroku

Jeżeli Twój biznes polega na sprzedaży towarów i masz w planach przechowywać je w magazynach konsygnacyjnych na terenie Hiszpanii lub chcesz sprzedawać produkty hiszpańskim konsumentom przez internet, będziesz musiał zarejestrować się do VAT w Hiszpanii. To oczywiście jedynie przykłady sytuacji, gdy rejestracja będzie niezbędna – wymóg ten dotyczy większej liczby transakcji gospodarczych. Pomóc w tym mogą Ci specjaliści z firmy Taxology – https://taxology.co, którzy specjalizują się w obsłudze przedsiębiorców planujących lub już prowadzących biznes z hiszpańskimi kontrahentami.

Z czym wiąże rejestracja VAT w Hiszpanii? Każdy przedsiębiorca ma obowiązek składać deklaracje. Dopuszczalne jest składanie deklaracji co miesiąc lub rzadziej – kwartalnie. Decydująca jest kwota uzyskana ze sprzedaży towarów za poprzedni rok. Jeżeli jest ona mniejsza niż 6 mln euro, przedsiębiorca ma obowiązek składać deklaracje co miesiąc. Z kolei wszystkie firmy, które dokonały rejestracji VAT w Hiszpanii, mają obowiązek składać deklaracje roczne.

Jeżeli jako zagraniczny przedsiębiorca chcesz się zarejestrować jako podatnik VAT w Hiszpanii, powinieneś wiedzieć, że na terenie tego kraju funkcjonują trzy formaty numerów identyfikacyjnych VAT. Rejestracja z reguły trwa ok. 2-3 tygodnie, a numer identyfikacyjny składa się z 9 znaków i jednej lub dwóch liter.

Co jeszcze warto wiedzieć o VAT w Hiszpanii?

Analogicznie jak w Polsce, każda wystawiona w Hiszpanii faktura VAT musi zawierać określone informacje. Są to m.in.: data transakcji (i wystawienia – jeżeli daty te się nie pokrywają), unikalny numer, numer VAT dostawcy, dane dostawcy i klienta, informacje o towarze (w tym jego ilości), cena (wraz z rabatem, jeżeli taki został udzielony) i kwota VAT wraz z informacją o stawce. Inny jest z kolei czas przechowywania faktur – hiszpańskie organy upoważnione do przeprowadzania kontroli mogą żądać dostępu do faktur sprzed 4 lat.

Zasady wystawiania faktur VAT w Hiszpanii są następujące – jeżeli odbiorca nie jest podatnikiem VAT, to dokument musi zostać wystawiony w dniu dostawy towarów. W przypadku klientów, którzy są podatnikami VAT, czasu jest więcej, bo faktura może zostać wystawiona do 16. dnia miesiąca, który następuje po dostawie.

Nieścisłości w rozliczeniach VAT mogą przedsiębiorcę słono kosztować. Aktualne kary, jakie mogą zostać nałożone na przedsiębiorcę, mogą być wysokie. Hiszpański fiskus nalicza też odsetki – najczęściej 5 proc. miesięcznie, chociaż po roku mogą one wzrosnąć do 20 proc.

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments