Aktualizacja 03/12/2013

Kraków (nie) dla przemysłu?

 

W Krakowie brakuje terenów inwestycyjnych. Rośnie więc liczba firm przenoszących działalność produkcyjną poza granice stolicy województwa Małopolskiego.

Dobrym przykładem dzielnicy Krakowa, w której znajduje się dużo poprzemysłowych budynków jest Zabłocie. Dawniej działało tam wiele fabryk i firm. Dzisiaj jego charakter zmienia się. Ludzie coraz chętniej decydują się na zakup bądź wynajem mieszkań w tej części miasta. Ładne, zabytkowe kamienice, jak również nowoczesne budynki wielorodzinne, skutecznie przyciągają nabywców.

Zdaniem specjalistów z Agencji Nieruchomości Bracia Sadurscy w Krakowie, za kilka lat Zabłocie tworzyć będą przede wszystkim mieszkania.

Zmienia się także typ biznesmanów. Pojawiają się młodzi, stawiający na ciekawy design i dużą przestrzeń. Wynajmują bądź wykupują lokale biurowe, ale niewielu z nich działa w branży typowo produkcyjnej, uciążliwej, wymagającej ogromnych przestrzeni do prowadzenia działalności.

– Z tego powodu otrzymujemy telefony od przedsiębiorców działających na Zabłociu, którzy szukają nowych miejsc, gdzie mogli prowadzić swoje zakłady, głównie produkcyjne ? opowiada Dariusz Zieliński, specjalista ds. nieruchomości ABS w Krakowie. ? W granicach miasta takich obiektów niestety nie ma zbyt dużo. Sporo ofert dotyczy więc okolicznych miejscowości jak np.Wieliczka czy Zabierzów ? dodaje.

W jego ocenie, trend przenoszenia się dużych przedsiębiorstw poza granice Krakowa będzie się utrzymywał. W wyniku tego władze podkrakowskich gmin cieszą się, bo obecność dużych zakładów pracy oznacza dla mieszkańców pracę, a także pieniądze płynące z podatków.

– Dostajemy telefony od przedstawicieli firm poszukujących miejsc na prowadzenie interesu w Krakowie. Nie zawsze jesteśmy w stanie pomóc. Są ciekawe tereny inwestycyjne, ale poza miastem ? precyzuje specjalista.

W ocenie wielu osób i fachowców zajmujących się branżą nieruchomości, w mieście podstawowym problemem jest brak planu zagospodarowania przestrzennego. Z tego względu panuje wolna amerykanka i tak trudno o znalezienie terenów inwestycyjnych w granicach Krakowa.

Zobacz też:  Kryptowaluty – aktualna sytuacja na rynku BTC

Pewnym plusem takiej sytuacji jest fakt, że do atmosfery dostaje się mniej niebezpiecznych dla zdrowia chemikaliów. A jak dobrze wiemy powietrze w Krakowie jest jednym z bardziej zanieczyszczonych w Polsce.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments