Crypto, Depositphotos

Aktualizacja 31/12/2020

Kurs Bitcoina wzrasta a wraz ze wzrostem kursu rośnie zainteresowanie kryptowalutami. Jakie są prognozy dotyczące rynku kryptowalut na rok 2021? Co należy wiedzieć o aktualnej sytuacji BTC? Sprawdźmy!

Sytuacja na rynku BTC w 2020 roku

Rok 2020 to bez wątpienia nie jest rokiem, który pozostanie bez echa na rynkach finansowych. Pandemia istotnie wpłynęła na sytuację na rynkach finansowych, co nie ominęło również rynku kryptowalut. Na początku 2020 roku BTC oscylował w granicach $10 000. Tymczasem już 13 marca 2020 roku na wskutek ogólnoświatowego tąpnięcia na rynkach finansowych w wskutek rozwoju pandemii COVID-19, kurs spadł do $4 560. Niewątpliwie był to wprost perfekcyjny moment na dokonanie zakupów, gdyż już w grudniu BTC osiągnęło swoje ATH na poziomie $19 382,04.  Oznacza to, że szczęśliwcy, którzy dokonali zakupów podczas marcowych szczytów pandemii aktualnie mogą się cieszyć z 4 krotnego wzrostu wartości swojego portfela. Trzeba przyznać, że jest to naprawdę bardzo imponujący wynik.

Sytuacja na rynku w najbliższych miesiącach

Rok 2020 to prawdziwy rollercoaster. Społeczność osób zainteresowanych rynkiem kryptowalut w 2020 nie mogła się nudzić. Jednak obecnie wszystkie oczy są zwrócone ku prognozom na rok 2021. A trzeba przyznać, że przyszły rok również może być bardzo interesujący. W końcu obecnie na rynku nastroje są bardzo optymistyczne co sprzyja napływowi nowych inwestorów. Co prawda wciąż jeszcze nie jest to powtórka z roku 2017, kiedy to o Bitcoinie było bardzo głośno nawet w mainstreamowych mediach. Jednak śmiało można posłużyć się finansowym nazewnictwem i powiedzieć, że nastroje są „bycze”.  Na pewno takiej sytuacji sprzyjają liczne doniesienia o tym, że kryptowalutami interesują się klienci instytucjonalni oraz wielkie technologiczne potęgi (między innymi PayPal). Skutkuje to tym, że w Interencie jest mnóstwo doniesień o rzekomym rajdzie BTC, który ma mieć miejsce już w przyszłym roku. Z drugiej strony, nieco bardziej sceptyczni inwestorzy obawiają się powtórki z 2017 i 2018 roku, kiedy to po dużej fali wzrostów nastąpiło ochłodzenie w postaci równie mocnego spadku.  Przecież, powszechnie mówi się, że Bitcoin jest znany z tego, że lubi tworzyć bańki spekulacyjne. Duże wzrosty i spektakularne spadki to coś niemal wpisane w naturę BTC. Czy jednak tym razem będzie tak samo? Oczywiście na to pytanie nikt nie zna odpowiedzi.

Prognozy są bardzo optymistyczne, jednak trzeba do nich podchodzić z chłodną głową

Wyobraźnie inwestorów rozgrzewają doniesienia takie jak prognozy Citibanku mówiące o BTC, który miałby osiągnąć zawrotny poziom $300 000.

Kolejna prognoza, która rozgrzewa wyobraźnie entuzjastów tej najpopularniejszej kryptowaluty pochodzi od założyciela firmy inwestycyjnej FiCAS AG – Mizaniego. Wcześniej prognozy pochodzące z tego źródła były nadzwyczaj udane, Mizani przewidywał cenę BTC w 2016 roku (kiedy cena wzrosła z $900 do około $4000), potem z kolei przewidział słynny rajd cenowy z 2017 roku. Kolejne udane prognozy miał między innymi w pierwszym półroczu 2019 roku, kiedy prognozował zakończenie roku na poziomie $7000-$9000.  Następnie przewidział cenę 18 000 – 20 000 na koniec 2020 i wszystko wskazuje na to, że znowu będzie miał rację. Tymczasem, na przełom 2021/22 prognozuje pułap 200 do 300 tysięcy dolarów.

Co ciekawe podobnych prognoz jest naprawdę wiele. Można powiedzieć, że Internet niemal każdego dnia jest zalewany podobnymi rewelacjami. Co ciekawe, nawet najskromniejsze prognozy wieszczą poziom $25 000 (prognoza Fundstrat Global Advisors). Nawet w przypadku tych „skromniejszych” prognoz mówimy o wzroście na poziomie 25%-30% co w porównaniu do innych aktywów inwestycyjnych wygląda niezwykle atrakcyjnie. Jednak tą byczą atmosferę panującą wokół BTC trzeba trochę studzić, gdyż wszystko jest oparte w dużej mierze na spekulacji i tak naprawdę w 2021 roku może się zdarzyć praktycznie wszystko.

Cokolwiek zdarzy się na rynku w 2021 roku, trzeba przyznać, że handel kryptowalutami jest zagadnieniem, które będzie interesowało coraz więcej osób (w tym rządy różnych państw, duże fundusze inwestycyjne oraz różnego rodzaju instytucje). Jakby tego było mało, badania pokazują, że wielu tak zwanych millenialsów uważa, że bardzo chętnie założyłoby swój e wallet do trzymania kryptowalut, co tylko jeszcze bardziej uwypukla świetlaną przyszłość BTC i innych cyfrowych walut.

Czy kryptowaluty są przyszłością finansów na całym świecie? Tego dzisiaj nie wiemy, ale z pewnością istnieje wiele mocnych przesłanek by patrzeć na tą tezę przychylnym okiem.

Vestle (znany dawniej jako iFOREX) jest nazwą handlową iCFD Limited, licencjowana i regulowana przez Cypryjski Urząd Securities and Exchange Commision (CYSEC) numer licencji: 143/11. Materiały zawarte w niniejszym dokumencie, zostały stworzone we współpracy z Vestle i nie powinny w żaden sposób być rozumiane, bezpośrednio lub pośrednio, jako porady inwestycyjne, rekomendacje lub sugestie o strategii inwestycyjnej w odniesieniu do instrumentów finansowych, w jakikolwiek sposób. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości w tym dokumencie nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82.99% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Uwaga: obliczenia przeszłych zmian wyników, mogą przedstawiać futures kontrakty, a nie aktywa bazowe. Pełne zrzeczenie się: https://www.vestle.pl/legal/analysis-disclaimer.html

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments