Aktualizacja 22/09/2013

Pojawiły się niespodziewane wydatki a ty pilnie potrzebujesz gotówki? A może twoja historia kredytowa nie jest nieskazitelna i banki na każdym kroku odmawiają ci udzielenia pożyczki? W tej sytuacji nierzadko jedynym wyjściem może okazać się zaciągnięcie pożyczki w którejś z instytucji pozabankowych.

Na to koniecznie zwróć szczególną uwagę

Jednym z ważniejszych wskaźników, które powinniśmy dokładnie ?prześwietlić? przy wyborze odpowiedniej dla nas pożyczki jest wysokość odsetek. Oczywiście im oprocentowanie jest niższe, tym dla nas lepiej. Biorąc jednak pożyczkę w parabanku musimy pogodzić się z faktem, że będzie nas ona więcej kosztowała niż uzyskana w normalnym banku. Same odsetki to jednak nie wszystko. Istotna jest także wysokość prowizji od udzielonego kredytu, jaką może pobrać od ciebie dana instytucja. Może się zdarzyć, że parabank reklamuje się brakiem prowizji od udzielenia kredytu, ale często w takim przypadku pożyczkę dostaniemy z wyższym oprocentowaniem. Powinniśmy więc dokładnie skalkulować co nam, jako pożyczkobiorcy, opłaca się w danej sytuacji bardziej – niższe oprocentowanie pożyczki, czy brak prowizji. Oprócz powyższych swoją baczną uwagę skierujmy na dodatkowe opłaty. Do najczęściej stosowanych zalicza się ubezpieczenie pożyczki (ubezpieczenie na życie, na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia, inwalidztwa oraz od utraty pracy). Kwota ubezpieczenia może być płatna jednorazowo lub każdorazowo przy spłacie kolejnej raty.

RRSO prawdę ci powie

Wybierając najtańszą pożyczkową ofertę, przyjrzyjmy się przede wszystkim rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania kredytu, czyli tak zwanemu RRSO. Wskaźnik ten obejmuje wszystkie koszty i opłaty, wchodzące w skład podpisanej umowy. To na jego podstawie dowiemy się czy przypadkiem nie będziemy musieli oddać danej instytucji finansowej znacznie większej kwoty, niż pożyczyliśmy. Wtedy bowiem taka pożyczka na pewno nie okaże się dobrym sposobem na podratowanie domowego budżetu, ale raczej przyczyni się do popadnięcia w jeszcze gorsze finansowe tarapaty.

Zobacz też:  1.Misselling usług finansowych - co to jest?
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments