Aktualizacja 2 lutego 2017

 

Oczekiwania klientów względem jakości i ceny, różnorodność technologii, a także spora konkurencja, to tylko niektóre czynniki mające wpływ na złożoność procesów biznesowych. Jak obniżyć koszty prowadzenia przedsiębiorstwa przy zachowaniu jakości oraz wydajności pracy?

Proces biznesowy definiowany jest, jako seria powiązanych ze sobą działań lub zadań, mających na celu rozwiązanie określonego problemu lub osiągnięcie wyznaczonego efektu. Nazywany bywa również metodą biznesową, modelowaniem procesów, czy zarządzaniem procesów i charakteryzuje się następującymi cechami:

? Zakresowość ? proces powinien mieć jasno określone granice.
? Porządek ? proces powinien składać się z działań uporządkowanych w czasie i przestrzeni.
? Klient ? musi być odbiorcą rezultatu.
? Zwiększanie wartości ? przekształcanie procesu musi dawać większą wartość swojemu odbiorcy.
? Osadzenie ? proces musi być wbudowany w strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa.
? Wielofunkcyjność ? proces może, ale nie musi realizować wielu funkcji.

 

Optymalizacja procesów biznesowych, to działania mające na celu poprawę efektywności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów generowanych przez przedsiębiorstwo w trakcie produkcji. Ze względu na zmechanizowanie oraz zautomatyzowanie systemu, poprawa efektywności może łączyć się z potrzebą przeprowadzenia restrukturyzacji w firmie.

 

Planowanie finansowe, optymalizacja kosztów, budowa struktury organizacyjnej firmy, czy controlling finansowy, to tylko niektóre działania towarzyszące tej metodzie biznesowej. Optymalizacja jest procesem bardzo złożonym i wieloetapowym, ale dzięki towarzyszącemu jej trudowi niesie za sobą również wiele korzyści np. minimalizacja przestojów, wyeliminowanie powielanych czynności, czy poznanie realnych kosztów wykonywanych działań. Wszystko to przekłada się na oszczędności oraz lepszą jakość zarówno pracy jak i samych produktów.

Przedsiębiorstwa, które ze względu na brak doświadczenia lub słabą znajomość etapów wdrożeniowych wolałby nie podejmować się optymalizacji na własną rękę mogą skorzystać z pomocy doradztwa biznesowego. Taką firmą jest np. MDDP Business consulting, która z sukcesem przeprowadziła wiele tego typu optymalizacji.

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments