– Polska może być dla chińskich przedsiębiorców bramą do europejskiego rynku ?powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji ?Hong Kong Guandong Business Conference in Warsaw 2011?. 27 października 2011 r. wiceszef polskiego rządu spotkał się również z gubernatorem prowincji Guangdong Huang Huahua.

Przyciąganie inwestycji zagranicznych jest jednym z priorytetów polityki gospodarczej Polski. – W ubiegłym roku wartość obrotów handlowych między Polską a Guangdongiem wyniosła 2,28 mld dolarów. To 1/5 wartości polsko-chińskiego handlu ? powiedział wicepremier Pawlak. Na terenie prowincji Guangdong działa już 20 projektów finansowanych z polskich środków, wartych łącznie 5,7 mln dolarów. Chińska prowincja zainwestowała około 77 milionów dolarów w 14 projektów w Polsce.

W opinii wicepremiera Pawlaka szanse na sukces na chińskim rynku mają firmy z sektora chemicznego, motoryzacyjnego, budowlanego, energetycznego i teleinformatycznego.

– Dobra sytuacja ekonomiczna Polski oraz jej położenie w Europie stwarzają idealne warunki dla rozwoju handlu zagranicznego z prowincją Guangdong ? powiedział gubernator Huang Huahua. Jak zapewnił, Guangdong oferuje konkurencyjne rozwiązania w dostarczaniu maszyn i wyposażenia elektrycznego, chemii, metali oraz produktów przemysłu lekkiego i porcelany, które są ważnymi elementami polskiego importu. – Chińska prowincja potrzebuje natomiast produktów rolnych, drewna i surowców mineralnych, których produkcja jest dobrze rozwinięta w Polsce ? dodał.

Zacieśnieniu współpracy i nawiązaniu kontaktów handlowych pomoże na pewno grudniowa wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego i przedstawicieli polskiego biznesu w Chinach.

***

Południowochińska prowincja Guangdong zamieszkiwana jest przez 95 milionów osób i jest jedną z bardziej uprzemysłowionych prowincji Chin, ze względu na skalę produkcji często nazywana jest “fabryką świata”. Wraz z sąsiadującym Hongkongiem, który jest Specjalnym Rejonem Administracyjnym Chin, tworzą jeden z bardziej dynamicznych regionów gospodarczych świata.

Konferencja w Warszawie jest 10. z serii podobnych imprez organizowanych przez Specjalny Region Administracyjny Hongkong oraz rząd prowincji Guandong. Do tej pory podobne konferencje odbyły się w New Delhi (2010), Sydney (2009), Madrycie (2008), Paryżu (2006), San Francisco i Vancouver (2005), Londynie (2004), Tokio i Seulu (2003).

Autor: mg.gov.pl, 2011-10-27 na licencji: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Więcej … Źródło: Polski rynek otwarty na chińskich inwestorów

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj