(Last Updated On: 2 lutego 2017)


Praca w Niemczech cieszy się niezmiennym od wielu lat zainteresowaniem wśród milionów Polaków. Ostatnimi czasy, wyjazd do naszych zachodnich sąsiadów stał się jeszcze łatwiejszy, więc chętnych do podjęcia pracy w Berlinie czy Monachium nie brakuje. Jakimi zajęciami pałają się najczęściej Polacy, którzy wyemigrowali do Niemiec? Oto krótka lista najczęściej wykonywanych przez naszych rodaków prac w Niemczech.

Pracy dla Polaków w Niemczech nie brakuje. Przekonuje o tym chociażby liczba ofert skupionych na portalach takich jak ten: . Chętnych do wyjazdu za granicę również jest sporo. Zarobki oraz poziom życia w jednym z najbogatszych krajów świata, skutecznie przyciąga bezrobotnych Polaków. Czym najczęściej zajmują się w Niemczech Polacy? Zobacz, które zajęcia są najpopularniejsze wśród naszych emigrantów.

Praca sezonowa

Duża część emigrujących do Niemiec Polaków, nie ma zamiaru osiąść na zachodzie na stałe. Wielu z naszych rodaków wyjeżdża za granicę tylko w celu podreperowania domowych funduszy. Najlepszym sposobem na to są liczne prace sezonowe oferowane Polakom latem. Przybysze znad Wisły zatrudniani są najczęściej do zbioru owoców i warzyw na dużych niemieckich farmach. Wynagrodzenie takiej pracy jest wysokie (jak na polskie warunki), ale wymaga sporej siły i wytrwałości. Co ważne, można jednak liczyć na zatrudnienie bez znajomości języka. Prace sezonowe w Niemczech cieszą się popularnością szczególnie wśród młodych (np. studentów).

Opieka nad osobami starszymi

Bardzo dużo ofert pracy w Niemczech dotyczy opieki nad osobami starszymi. Pieniądze za takie zajęcie są niemałe, ale sama praca do łatwych nie należy. Przede wszystkim należy wykazać się ogromną cierpliwością oraz wytrwałością. Osoby, nad którymi sprawowana jest opieka, często potrzebują fachowej pomocy medycznej. Nie trzeba mieć jednak wyjątkowych uprawnień medycznych, by móc wyjechać do Niemiec do takiej właśnie pracy. Pracodawcy nie ukrywają jednak, że więcej szans na zatrudnienie w tej roli mają zdecydowanie kobiety.

Kierowca

Polscy kierowcy cieszą się uznaniem w Niemczech od wielu lat. Wśród najczęściej pojawiających się ofert pracy dla Polaków, przewija się właśnie posada kierowcy. Sporo dobrego w tej kwestii znajdą szczególnie posiadacze uprawnień do kierowania pojazdami w kategorii C+E. Wynagrodzenie dla polskich kierowców nie jest małe, więc i samych chętnych do szusowania po niemieckich drogach nie brakuje.

Praca na budowie

Niemcy cenią sobie polskich budowlańców. Dlatego też nie brakuje ofert pracy przeznaczonych właśnie dla nich. Niemieccy pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że budowlaniec znad Wisły posiada niemały fach w rękach i potrafi dokonać niemałych cudów.

Fachowcy

Cała Europa boryka się obecnie z problemem niedoboru wykwalifikowanych fachowców. W Niemczech chociażby nadal brakuje hydraulików czy ślusarzy. Stąd też nie brakuje ofert pracy w Niemczech skierowanych właśnie dla nich. W porównaniu do pensji oferowanym w Polsce, za naszą zachodnią granicą, mogą oni liczyć na naprawdę duży zarobek.

Artykuł opracowany przez portal Money.pl

Autor: W. Chentkiewicz