Praca zdalna

Praca zdalna. Zalety i wady bycia pracownikiem zdalnym.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, że można pracować z domu i zarabiać na tym niezłe pieniądze. Nikt nie mógł zrozumieć, że można mieć wybór, czy spędzić cały dzień w biurze, czy zostać w domu przy komputerze. Brzmiało to cudownie i nikt nie śmiał marzyć o takim szczęściu. Dzisiaj praca zdalna nikogo nie zaskakuje. Coraz więcej osób zaczyna pracować poza biurem i działa to naprawdę dobrze.

Kto może pracować zdalnie:

Pracę zdalną mogą wykonywać m.in. programiści, wirtualne sekretarki, wirtualny asystent copywriterzy, graficy, testerzy, handlowcy, księgowi, tłumacze, architekci, telemarketerzy, specjaliści seo/sem, specjaliści ds. online marketingu, nauczyciele, blogerzy, sprzedawcy internetowi i wiele innych zawodów.

Przeczytaj również: Jak zarabiać na zdjęciach? 

W ciągu ostatnich lat świat technologii wypełniał tak wiele rzeczy, że praca zdalna w domu stała się dla wszystkich bardzo łatwym zadaniem. 24-godzinny dostęp do Internetu, routerów Wi-Fi, poczty e-mail, czatów internetowych, faksów i wielu innych urządzeń już przestał być luksusem. Prawie każdy obywatel ma w domu taki sam zestaw gadżetów.

Czy taka nowość przyniosła ludziom większy komfort? Najważniejsze jest to, że praca zdalna pozwala na zmniejszenie ilości czasu, jaki przeznaczamy na nią w trakcie dnia. Wystarczy kilka sekund, aby przejść z miejsca domowego do miejsca pracy i zacząć działać.

Co wybierzesz, jeśli Twoja praca oferuje ci prawo wyboru: pracować z domu czy nadal być pracownikiem biurowym?

Czy będziesz miał więcej czasu na życie rodzinne i prywatne, jeśli zamienisz sypialnię na centrum biznesowe? Czy zapewni ci komfort, jeśli zaczniesz spędzać cały dzień w swoich ulubionych starych dresach zamiast w garniturze? Czy Twoje życie stanie się ciekawsze bez plotek biurowych, lekkich rozmów z kolegami podczas przerw na kawę i bocznych spojrzeń swoich współpracowników? Czy chcesz pozostać w samotności, czy nie będziesz mógł żyć bez hałaśliwego biura?

Jeśli jesteś na rozdrożu i nadal nie wiesz, która droga jest dla Ciebie lepsza, mamy nadzieję, że nasze sugestie pomogą Ci podjąć właściwą decyzję i nie żałować niczego w przyszłości.

Praca wady i zalety
Zalety i wady pracy zdalnej

Zalety pracy zdalnej:

 • Nie trzeba tracić czasu na dostanie się do biura. Istotną zaletą może być również wyeliminowanie wydatków związanych z podróżą autobusem lub taksówką.
  Nigdy się nie spóźniasz. Nikt nie nałoży na ciebie kary za opóźnienie. Kolejne pieniążki zaoszczędzone w skarbonce!
 • W domu nie jest wymagany żaden strój, więc możesz zapomnieć o spędzaniu godzin na nakładaniu makijażu lub prasowaniu spodni. Po prostu włóż ulubione domowe dżinsy i T-shirt i zacznij pracować gdziekolwiek chcesz. Nikt nie nakazuje wam służbowego stroju, ale warto rozważyć ubieranie się tak, jak wychodzilibyście do pracy, aby odgraniczyć bardziej godziny pracy i życie prywatne od służbowego.
 • Komfort pracy. Żadnych zakazów dla Ciebie w domu! Praca w domu daje możliwość skupienia uwagi na projekcie, zamiast rozpraszania się rozmowami telefonicznymi, współpracownikami i wieloma innymi czynnikami zewnętrznymi, które prześladują cię w biurze. Jeśli w tym samym czasie w mieszkaniu znajdują się domownicy, warto rozważyć wygospodarowanie pokoju na ciche biuro oraz zakupienie dźwiękoszczelnych słuchawek, oraz poinformowanie rodziny i zwrócenie się z prośbą o zrozumienie i uszanowanie naszych godzin pracy. Można również skorzystać z coraz bardziej popularnych coworkingów (możliwość indywidualnej lub wspólnej pracy na wynajmowanej powierzchni, najczęściej biurowej, wykorzystywana głównie przez tak zwanych freelancerów)
 • Nie jesteś ograniczony do konkretnego miejsca. Praca zdalna umożliwia wykonywanie zadań z dowolnego miejsca na świecie. Wszystko, czego potrzebujesz, aby odnieść sukces, to tylko laptop i Internet.
 • Praca zdalna daje doskonałą okazję do znalezienia najbardziej produktywnej pory dnia lub nawet nocy, aby poświęcić ją realizacji projektu. Nikt nie mówi, kiedy zacząć pracę, a kiedy to zrobić. Osoby, które mają małe dzieci lub istnieją inne powody, aby spędzać jak najwięcej czasu w domu, będą absolutnie zadowolone z pracy na odległość.
 • Praca w domu to doskonała okazja, by nie mieć jednego źródła dochodu. Jeśli jesteś w stanie właściwie zaplanować dzień, będziesz mieć szansę na znalezienie nawet kilku miejsc pracy.
 • Nigdy więcej beznadziejnych i zazdrosnych kolegów, którzy spoglądają przez ramię, próbując “położyć swoje pomysły na naszych pomysłach”, nie będą cię denerwować, jeśli będziesz pracować z domu.

Przeczytaj również: Czy roboty zmienią rynek pracy?

Wady pracy zdalnej:

 • Jeśli samodyscyplina nie jest twoją mocną stroną i nie wiesz nic o tym, praca zdalna nie spełni twoich oczekiwań. Rozpoczęcie pracy wymaga dużej dyscypliny, gdy wiesz, że nikt cię nie kontroluje.
 • Pracownik zdalny powinien być wystarczająco zmotywowany, aby skoncentrować swoją energię na pracy i nie pozwolić, aby złapały go internetowe rozpraszacze.
 • Praca zdalna sprawi, że zapomnisz o obiedzie z towarzyszami. Spędzisz więcej czasu w samotności.
 • Ponieważ korzystasz z własnych urządzeń i nie ma w domu komputerów firmowych, nikt nie zapłaci za prace naprawcze w przypadku awarii. Kolejnym minusem pracy zdalnym, szczególnie jeśli podróżujemy, jest słaby internet oraz strefa czasowa, która czasami również uniemożliwia komunikowanie się z pracodawcami i klientami o ich normalnych porach dnia w pracy.
 • Czy lubisz uciekać z biura i wracać do domu wcześniej niż zwykle? Będziesz musiał zapomnieć o tak małych przyjemnościach, ponieważ zawsze będziesz w domu. Przepracowanie to kolejna rzecz, która sprawia, że ​​praca zdalna jest niebezpieczna. Czasami naprawdę trudno jest się zatrzymać, a zakres twoich zainteresowań może być zbyt szeroki.
 • Czy perspektywa spędzania całego czasu w pracy nie przeraża cię? Czy jesteś gotowy zapomnieć o swoich zabawnych imprezach firmowych, które zawsze tak bardzo lubiłeś? Czy potrafisz zawęzić swoje życie i odizolować się od ludzi? Jeśli spędzanie czasu w samotności nie przeraża Cię lub istnieją pewne powody, które nie pozwalają ci wyjść z domu przez 10 godzin dziennie, istnieje szansa, że ​​zostaniesz naprawdę dobrym zdalnym pracownikiem, którego dochody będą raczej wysokie.
 • W rzeczywistości trudno powiedzieć, czy spodoba ci się taki styl życia, czy nie. Możesz przeczytać jak najwięcej artykułów na ten temat, ale nic nie zrozumiesz, dopóki tego nie spróbujesz. Wiemy, że podjęcie tak ważnej decyzji nie jest łatwe, dlatego trzeba poświęcić naprawdę wiele czasu na dokładnie przeanalizowanie co w naszej sytuacji będzie najkorzystniejsze.
 • Jeśli marzysz o pracy zdalnej, spróbuj na sam początek realizowanie prostych zleceń poza swoją aktualną etatową pracą, następnie w zależności od firmy, poproś o jeden dzień pracy w tygodniu zdalnie, w niektórych firmach będzie to czasami nie możliwe, ale na szczęście coraz więcej firm przekonuje się, że pracownicy zdalni są bardziej wydajni i generują miej kosztów.

Sprawdź również: Pomysły na biznes

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o