Aktualizacja 13 września 2016

Do tej pory oszuści internetowi najchętniej podszywali się pod banki. Tym razem wzięli oni na celownik firmę windykacyjną Kruk S.A. Od 20 grudnia 2015 roku do setek Polaków trafiły maile wzywające do uiszczenia zaległych opłat. Fałszywe wiadomości są do siebie bardzo podobne i informują o rzekomym zadłużeniu, przekazaniu sprawy do komornika, wyroku sądowym lub braku płatności za prąd.

Podejrzane maile

Treść przykładowego maila to: Drodzy Państwo, ze względu na brak spłaty zadłużenia przesyłamy przedsądowe wezwanie do zapłaty. Hasło do załącznika: windykacja2015.Jako autora zawiadomienia podano firmę Kruk, a na końcu komunikatu umieszczono adres oraz dane teleadresowe rzekomego agenta. Grupa Kruk wydała na swojej oficjalnej stronie internetowej obwieszczenie dotyczące oszustwa. Znajdziemy tam listę osób, które podszywają się za pracowników firmy oraz adresy poczty elektronicznej, z której są rozsyłanie wiadomości. Zmienione zostało również logo spółki, które różni się od oryginału. Aby sprawdzić, czy zostaliśmy potencjalną ofiarą oszustów należy dokładnie sprawdzić adres nadawcy i przedstawione logo, a najlepiej skontaktować się z samą firmą Kruk.

Niebezpieczny wirus

Grupa Kruk szczególnie przestrzega przed otwieraniem załączników dodawanych do wiadomości. Są one bowiem skażone wirusem, który może poważnie uszkodzić komputer. Zazwyczaj załącznik ma podwójne rozszerzenie PDF.7z lub PDF.rar., a hasło do załącznika podawane jest w treści wiadomości. Po otrzymaniu fałszywego maila zaleca się jak najszybsze usunięcie go ze skrzynki pocztowej.

Hakerzy posługują się tzw. socjotechniką, czyli manipulacyjną techniką zachęcającą do wykonania konkretnej czynności. Jest to bardzo sprytny zabieg, ponieważ każdy z nas może mieć wątpliwości, czy nie zalega z opłaceniem raty, czy rachunku. Po otwarciu załącznika do naszego komputera przedostaje się wirus, lecz nie do końca jest jeszcze wiadomo w jaki sposób działa. Przypuszcza się, że może on wykradać loginy i hasła. Możliwe zatem, że po dokonaniu transakcji poprzez elektroniczną bankowość, nasze pieniądze zostaną wykradzione. Po otworzeniu zainfekowanego załącznika należy jak najszybciej przeskanować komputer programem antywirusowym z najnowszą bazą sygnatur.  Najlepiej jest skorzystać z kilku różnych programów   , ponieważ nie wszystkie z nich wykrywają zagrożenie. Jeżeli pomimo przeskanowania komputera dalej istnieje możliwość obecności wirusa, można dokonać formatu dysków twardych oraz ponowną instalację systemu operacyjnego.

Kruk po raz kolejny ofiarą przestępców

Oszuści wykorzystujący nazwę firmy Kruk oraz próbujący wyłudzić pieniądze dokonują działania przestępczego. Jeżeli mamy podejrzenie, że padliśmy ofiarą oszustów, skontaktujmy się z Grupą Kruk. Na swojej oficjalnej stronie spółka opublikowała specjalne komunikaty, a także uruchomiła automatyczne odpowiedzi na infoliniach i skrzynkach kontaktowych z informację w tej sprawie.Kruk S.A

Jest to pierwsze cyberprzestępstwo związane z podszywaniem się pod Kruka. Warto jednak zaznaczyć, że firma windykacyjna była już w podobnej sytuacji. Jesienią zeszłego roku głośno było o rozsyłanych, rzekomo przez spółkę, listach z wezwaniem do zapłaty za abonament radiowo-telewizyjny, z podanym nr. konta do spłaty długu. Ściąganiem zaległości z tytułu abonamentu RTV zajmuje się natomiast wyłącznie Poczta Polska oraz organy skarbowe.

OM Orłowski Mikuliszyn Artykuł został przygotowany przez Kancelarię adwokacką Orłowski & Mikuliszyn

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments