Dynamika, pozytywna energia i solidarność ? to główne wartości, które niesie logo nadchodzącej polskiej Prezydencji, oficjalnie przedstawione we wtorek przez premiera Donalda Tuska.

Logo jest nieodłącznym, wizualnym symbolem każdej unijnej prezydencji. To coś więcej niż tylko znak graficzny: to komunikat, który państwo ? w tym wypadku Polska ? przekazuje o sobie i o nastawieniu, jakie ma na czas sześciu miesięcy przewodzenia w Unii.

Logo naszej Prezydencji ma pokazać Polskę jako nowoczesne i młode duchem państwo, potrafiące inicjować pozytywne zmiany w całej Europie. Ponieważ Prezydencja ? będąc głosem Unii Europejskiej ? będzie widoczna także w innych państwach świata, nasze logo jest uniwersalne i budzi pozytywne skojarzenia w różnych kręgach kulturowych.

Autorem projektu jest Jerzy Janiszewski, ceniony na całym świecie scenograf i grafik. Absolwent gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Plastycznej, pracował m.in. w Paryżu, Londynie i Barcelonie. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród.
To właśnie on ? niemal dokładnie 31 lat temu podczas Strajków Sierpniowych (1980 r.) ? zaprojektował znane dziś na całym świecie logo ?Solidarności?. Stało się ono historycznym symbolem polskiej drogi do wolności i demokratycznych przemian w tej części świata. Namalowany pędzlem napis ?Solidarność? obiegł cały świat, stając się jednym z najbardziej znanych znaków graficznych światowej kultury. Polski rząd chce, by logo Prezydencji świadomie nawiązywało do wielkiej, historycznej tradycji ?Solidarności?. Będzie to miało symboliczne znaczenie, adekwatne do rangi wydarzenia, jakim jest pierwsza w historii polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej.

To co, jak sądzimy udało się panu Janiszewskiemu, to pokazanie, że Solidarność stała się fundamentem innego sukcesu, że Polska jest znana z tego, że idzie do przodu, że jest energetyczna, że umiemy wygrywać, że nie boimy się zupełnie nowych wyzwań ? podkreślał premier Tusk, prezentując logo.

źródło:kprm.gov.pl

Zobacz też:  Czy roboty zmienią rynek pracy? Polacy się tym nie przejmują

Więcej … Źródło: Prezentacja logo polskiej Prezydencji

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o