Aktualizacja 05/06/2014

Zgodnie z art. 323 Kodeksu Pracy, jeśli jesteśmy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych, zatrudniające nas przedsiębiorstwo jest zobowiązane dostarczyć nam nieodpłatnie tzw. posiłki profilaktyczne. Jak to wygląda w praktyce?

Najczęściej robotnicy, których ten przepis obejmuje, otrzymują ciepły posiłek dowożony przez firmę cateringową . Sprawa komplikuje się jednak  kiedy ze względów organizacyjnych nie ma jak tego posiłku dostarczyć. Nie zwalnia to jednak pracodawcy z obowiązku zachowania przepisów Kodeksu Pracy i BHP w tym zakresie. Musi on bowiem wtedy umożliwić korzystanie robotnikom z punktów gastronomicznych lub zapewnić im produkty do samodzielnego sporządzenia posiłku.

Błędna interpretacja przepisów powoduje, że często żądamy od firmy ekwiwalentu pieniężnego jako formy zastępczej,  z kolei pracodawcy nierzadko  uważają, że mogą wybrać formę wypełnienia zobowiązań. Takich możliwości jednak prawo pracy nie przewiduje, natomiast jasno określa komu i w jakiej formie posiłki regeneracyjne się należą.

Autor: Adrian L

FinanseFakty.pl

Zobacz też:  Raport: branża IT chce jawnych wynagrodzeń i pracy zdalnej
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments