Szefowie państw i rządów potwierdzili europejskie aspiracje krajów partnerskich. Unia Europejska jest gotowa rozmawiać o ich ściślejszej integracji ze wspólnotą.

Przez dwa dni 32 delegacje państw członkowskich Unii Europejskiej i krajów partnerskich oraz przedstawiciele najważniejszych instytucji UE obradowali w Warszawie nad przyszłością Partnerstwa Wschodniego oraz podsumowywali dwa lata jego funkcjonowania.

Uczestnicy szczytu zgodzili się, że wzmocnienie Partnerstwa Wschodniego, włączając w to zwiększenie jego finansowania, jest koniecznością także teraz, gdy Unia zmaga się z kryzysem gospodarczym i jest zaangażowana w budowę nowej strategii dla państw Południa.

“Partnerstwo Wschodnie ma na celu stworzenie warunków niezbędnych do przyspieszenia procesu stowarzyszenia politycznego i dalszej integracji gospodarczej między Unią Europejską a zainteresowanymi krajami partnerskimi, uznając gospodarcze korzyści z rozwoju handlu towarami i usługami” – stwierdza deklaracja, która została przyjęta przez uczestników szczytu.

– Skonkretyzowaliśmy także wizję reżimu bezwizowego dla wszystkich zainteresowanych uczestników Partnerstwa Wschodniego – podkreślał premier Donald Tusk na konferencji prasowej. – Państwa partnerskie pozostają priorytetem dla Unii Europejskiej – zapewnił z kolei przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, który przewodniczył obradom szczytu. – Dlatego jestem niezwykle rad, że udało się nam odnotować znaczący postęp, a jednocześnie wyznaczyć kolejne cele na kolejne lata – dodał.

Polityczne zapowiedzi zostały poparte konkretami. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso podkreślił, że możliwe jest zwiększenie funduszy przekazywanych państwom PW: – Komisja Europejska zaproponowała nowe środki finansowe, które przyczynią się do rozwoju Partnerstwa Wschodniego – powiedział. Łączny poziom finansowania Partnerstwa wzrósł do prawie dwóch miliardów euro.

Co równie ważne, uczestnicy szczytu zgodzili się, że do końca roku mają zostać zakończone negocjacje o umowie stowarzyszeniowej i umowie DCFTA z Ukrainą i rozpoczęte z Mołdawią i Gruzją. Państwa Partnerstwa dostały obietnicę bezwizowego ruchu do UE, gdy tylko będą na to gotowe. W Warszawie powstanie też Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego, wzmacniająca proces budowania demokratycznych instytucji państwowych w krajach partnerstwa.

Zobacz też:  Samochód dla firmy – jaki wybrać i czym się kierować?

Jednym z głównych tematów dyskusji na szczycie była Białoruś. Unia Europejska podkreśliła swoje twarde, wspólne stanowisko w tej sprawie. Pomoc jest możliwa tylko w przypadku zasadniczych zmian na Białorusi. – Pełna amnestia i rehabilitacja więźniów aresztowanych po wyborach, podjęcie rozmów z opozycją i przeprowadzenie wyborów parlamentarnych zgodnie ze standardami OBWE to warunki uruchomienia ?Pakietu modernizacyjnego dla Białorusi? – powiedział szef polskiego rządu, przedstawiając nową koncepcję polskiego rządu, z dużym zainteresowaniem przyjętą przez europejskich partnerów.

Przedstawiona przez premiera Tuska inicjatywa ?Pakietu? zakłada m.in. możliwość udzielania Białorusi grantów i kredytów instytucji międzynarodowych, takich jak EBI oraz EBOR, oraz wsparcia dla stabilizacji białoruskiej waluty.

W specjalnej deklaracji przyjętej na szczycie, państwa Unii Europejskiej kolejny raz podkreśliły swoją całkowitą dezaprobatę dla obecnej polityki władz białoruskich. ?Szefowie państw i rządów oraz przedstawiciele UE i jej państw członkowskich wyrażają swoje głębokie zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją praw człowieka, demokracji i rządów prawa na Białorusi, ubolewają nad dalszym pogorszeniem wolności mediów na Białorusi i wzywają do natychmiastowego uwolnienia i rehabilitacji wszystkich więźniów politycznych, zaprzestania represji wobec społeczeństwa obywatelskiego i mediów oraz rozpoczęcie dialogu politycznego z opozycją? – stwierdza dokument.

źródło:kprm.gov.pl

Więcej … Źródło: Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie zakończony

Oceń
Poprzedni artykułBlisko trzy tysiące skazanych objętych dozorem elektronicznym
Następny artykułBulwersujący film z tramwaju, reakcja MPK
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments