ubezpiecznie OC AC

Aktualizacja 11 listopada 2019

Ubezpieczenia samochodowe

Po naszych drogach jeździ kilkanaście milionów samochodów zarejestrowanych zarówno na osoby fizyczne jak i firmy.

Każde z tych aut musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenia, ale bardzo dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z ubezpieczeń dodatkowych. Jakie więc produkty ubezpieczeniowe skierowane dla posiadaczy aut są najpopularniejsze w naszym kraju?

Ubezpieczenie Oc – obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pojazdu 

Jedynym produktem ubezpieczeniowym, które musi posiadać każde auto, jest obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pojazdu (OC) . Do posiadania tego ubezpieczenia zmuszeni jesteśmy ustawą, która nakłada obowiązek zawarcia umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym na każde posiadane auto.

Celem takiej polisy jest zabezpieczenie osób i mienia, które może zostać narażone na szkody w wyniku kolizji lub wypadku na drodze. Oznacza to, że jeśli poruszamy się autem posiadającym ubezpieczenie OC i spowodujemy kolizję, to poszkodowana przez nas osoba będzie w stanie naprawić uszkodzone auto z naszej polisy. Pieniądze wypłacimy nie my lecz nasz ubezpieczyciel.

Również w przypadku uszkodzenia czyjegoś zdrowia ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z naszej polisy. Nie obowiązuje ona jednak wtedy, gdy poruszaliśmy się autem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Koszt polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC uzależniony jest od wielu czynników, między innymi dotychczasowej historii ubezpieczeniowej, wieku, rodzaju pojazdu czy też okresu posiadania prawa jazdy.

Sprawdź najtańsze ubezpieczenie OC/AC.

Nieobowiązkowe ubezpieczenie AC

Idealnym uzupełnieniem wyżej opisanego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdu jest ubezpieczenie Autocasco, w skrócie nazywane ubezpieczeniem AC. Jego zadaniem jest pokrycie kosztów naprawy naszego auta, jeśli to my byliśmy sprawcą kolizji drogowej. W takim wypadku ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy zgodnie z polisą ? możliwe są warianty naprawy na częściach zamiennych lub też w autoryzowanych stacjach obsługi.

Ubezpieczenie AC może również obejmować (choć nie zawsze) kradzież pojazdu. Koszt zawarcia polisy uzależniony jest głównie od wieku, marki i modelu pojazdu oraz naszej historii ubezpieczeniowej. Zazwyczaj wynosi on około tysiąca złotych, jednak zdarzają się ubezpieczenia zarówno tańsze, jak i o wiele droższe. Wszystko zależy od indywidualnych charakterystyk samochodu i osoby zawierającej umowę ubezpieczeniową.

Ubezpieczenie szyb

Często proponowanym przez ubezpieczycieli produktem jest również ubezpieczenie szyb. Nie jest ono drogie, zazwyczaj kosztuje nieco ponad sto złotych rocznie. Jego zadaniem jest pokrycie kosztów wymiany uszkodzonej szyby. Może to nastąpić na przykład podczas próby włamania do naszego samochodu lub też poprzez uszkodzenie szyby związane chociażby z uderzeniem kamienia podczas poruszania się po drodze publicznej. W takich sytuacjach koszty wymiany uszkodzonych szyb w całości pokrywa ubezpieczyciel.

Zielona karta

Wśród kierowców podróżujących za granicę często wymieniane są opinie na temat zielonej karty. Jest to tak naprawdę ubezpieczenie OC obowiązujące na terenie niektórych państw. Zazwyczaj zielona karta wydawana jest bezpłatnie lub za niewielką opłatą wraz z ubezpieczeniem OC, jednak prawie zawsze musimy o nią samodzielnie wnioskować (nie jest raczej wydawana automatycznie). Jeśli nie wykupimy jej z polisą OC, to zakup osobno może kosztować nas nawet kilkaset złotych. Zielona karta chroni nas identycznie jak polisa OC, z tym że działa na terenie wybranych państw.
Assistance

Ten rodzaj ubezpieczenia z pewnością docenią osoby, które choć raz miały na drodze problemy związane z awarią auta. Zadaniem ubezpieczenia Assistance jest zazwyczaj holowanie do wskazanego warsztatu samochodowego oraz (w zależności od wariantu ubezpieczenia) możliwa jest naprawa auta.

Podstawowe warianty Assistance najczęściej nie oferują zbyt wiele ? może to być pomoc w zorganizowaniu lawety czy dostarczenie paliwa lub wymiana koła. Są one również najtańsze. Im bogatszy pakiet, tym oczywiście wyższa cena, ale jednocześnie zakres oferowanych przez ubezpieczyciela usług również zdecydowanie się zwiększa.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

Zazwyczaj standardowym produktem ubezpieczeniowym który również oferowany jest z ubezpieczeniem OC jest NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. To ubezpieczeni obejmuje wszystkie osoby podróżujące autem od momentu wejścia do samochodu do momentu zakończenia podróży. Ubezpieczanie to obejmuje również krótkie postoje podczas podróży. Jeśli doszłoby do wypadku w której uszkodzone zostałoby zdrowie, to zadaniem ubezpieczenia NNW jest pokrycie kosztów ewentualnych odszkodowań.

Ubezpieczenie opon

Ostatnio popularnym rozwiązaniem jest też ubezpieczenie opon samochodowych. W zależności od wybranego wariantu może ono obejmować ubezpieczenie przed kradzieżą, uszkodzeniem czy awarią na drodze. Zakres ubezpieczenia jest bardzo różny, w zależności od aktualnej oferty wybranego przez nas towarzystwa ubezpieczeniowego. Jego ceny nie są jednak wysokie ? jest to zazwyczaj kilkadziesiąt złotych w skali roku.

Sprawdź teraz ile możesz zaoszczędzić?

 

 

Dziękuję za przeczytanie wpisu! Proszę kliknij Lubię to! i przeczytaj podobne

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

1 KOMENTARZ

  1. korzystałem z link4 i fakt wyliczyli mi lepsza składkę więc zaoszczędziłem co do innych firm się nie wypowiadam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj