Aktualizacja 14 sierpnia 2013

  Zakup samochodu przestał być już kilka lat temu wydatkiem luksusowym. Obecnie nawet za kilka tysięcy złotych możemy kupić sprawne auto. Warto jednak się nad tym dokładnie zastanowić, bowiem koszty eksploatacyjne samochodu w skali roku mogą być dużo wyższe, niż nam się początkowo wydawało.

Ubezpieczenie pojazdu

Bezpośrednim kosztem związanym z posiadaniem auta jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pojazdu, które jest w naszym kraju obowiązkowe. W zależności od indywidualnych charakterystyk, takich jak wiek posiadacza, wiek auta, marka, historia szkodowości i wiele innych, wyliczana jest składka OC, która wynosi od kilkuset złotych w górę. W tej kategorii możemy nieco zaoszczędzić wybierając tańszego ubezpieczyciela, jednak i tak musimy przygotować się na wydatek kilkuset złotych każdego roku.

Badanie techniczne

Każdego roku posiadacze auta muszą również wykonać obowiązkowe badanie techniczne pojazdu, dopuszczające auto do ruchu po drogach. Brak takiego dokumentu jest nie tylko podstawą do wystawienia mandatu, ale może również być powodem usunięcia pojazdu z ruchu . Koszt badania to ponad 100 złotych rocznie, a w przypadku aut z instalacją LPG nawet więcej.

Paliwo

Oczywiście podstawowym kosztem bezpośrednim jest koszt paliwa, uzależniony praktycznie tylko od ilości przejechanych kilometrów. Warto więc zastanowić się nad ekonomiczniejszymi silnikami lub nawet założeniem instalacji LPG ? w przypadku intensywnie używanych pojazdów może ona zwrócić się nawet w ciągu roku, choć koszt jej założenia dochodzi do kilku tysięcy złotych.

Przeglądy

Niezwykle ważne jest również dbanie o stan pojazdu. Dzięki temu unikniemy olbrzymich kosztów niespodziewanych napraw,  a samochód będzie utrzymany w lepszym stanie. Wymiana oleju czy inne czynności serwisowe mogą być często wykonane samodzielnie, jednak szybszym i bardziej profesjonalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonych warsztatów, takich jak chociażby serwisów ogólnopolskiej sieci Euromaster.

Okresowa wymiana części

Nie możemy również zapominać o wymianie części, które choć nie są drogie, generują w skali roku spore koszty. Wspomnieć tu należy chociażby wycieraczki (koszt od kilku do kilkudziesięciu złotych za sztukę), zapachy samochodowe, pokrowce na tapicerkę czy nawet dywaniki samochodowe, które choć wymieniane są niezbyt często, to jednak mają bezpośredni wpływ na roczne koszty utrzymania samochodu w skali dość istotnej. Jazda samochodem wymaga przecież używania chociażby płynu do spryskiwaczy (wydatek od kilkudziesięciu złotych rocznie wzwyż), ale koszty utrzymania auta to też koszt myjni samochodowej czy  parkingu lub garażu. Wszystkie te koszty musimy uwzględnić, jeśli planujemy stać się właścicielem pojazdu.

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments