Aktualizacja 13 września 2016


Szybka pożyczka przez Internet lub telefon może podreperować natychmiastowo domowy budżet, ale równie dobrze może wpędzić nas w spore kłopoty. Niespłacenie popularnej chwilówki niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji. Zanim więc zdecydujesz się na szybką pożyczkę, zobacz, co grozi za jej niespłacenie.

Przede wszystkim przed podjęciem decyzji o pożyczeniu pieniędzy w tzw. parabanku należy rozważyć wszelkie za i przeciw takiego rozwiązania. Pożyczka nie może służyć jako ciągły element zasilający osobisty budżet. Dlatego chłodna kalkulacja tego, jaką kwotę można bezpiecznie pożyczyć i na jaki okres wydaje się niezbędna. Należy też dokładnie sprawdzić oferty firm pożyczkowych i zdecydować się na tę najlepszą. Przykładowe zestawienie pożyczek można znaleźć np. http://direct.money.pl/pozyczkipozabankowe/ .

Wpis do BIK

Pierwszą poważną konsekwencją niespłacania pożyczek jest wpis do BIK-u ? czyli Biura Informacji Kredytowej. Znalezienie się w spisie osób tej instytucji sprawi, że w przyszłości znacznie trudniej będzie ubiegać się np. o kredyt, kupno sprzętu na raty, a nawet podpisanie umowy o abonament telefoniczny. BIK bowiem to nic innego jak nasza historia kredytowa ? im bardziej nieskazitelna, tym lepiej dla nas. Co ciekawe, firmy pożyczkowe często nie zwracają uwagi na to, czy dany klient znajduje się w rejestrze BIK-u, ale nie omieszkają zgłosić go tam, w momencie zalegania przez niego odpowiednich kwot pieniężnych.

Dodatkowe koszty

Brak spłaty pożyczki wiąże się z dość wysokimi dodatkowymi opłatami, jakie musi pokryć dłużnik. Mając na uwadze fakt, że samo oprocentowanie pożyczek do najmniejszych nie należy, kolejne koszty bardzo mocno uderzą po kieszeni klienta parabanku. Firma pożyczkowa może obciążyć nas odsetkami wynikającymi z przekroczeniem terminów płatności, opłatami za wysyłane do nas wezwania (zanim pojawią się pierwsze konsekwencje, parabanki ostrzegają swoich klientów) oraz kosztami spraw sądowych, które miały skłonić do spłaty pożyczki. Wszelkie informacje o ewentualnych kosztach powinniśmy znaleźć w dołączonej tabeli opłat. Zdarza się, że firma pożyczkowa obciąża pożyczkobiorcę nawet kosztami rozmów telefonicznych, wzywających do spłaty długu.

Komornik

Jeśli wcześniejsze sankcje nie przynoszą rezultatów, wówczas firmy pożyczkowe ubiegają się o swoje pieniądze za pomocą windykacji. Egzekucja komornicza może przybrać różne oblicze. Jeśli dłużnik posiada jakiś stały dochód (pensja, renta, emerytura), wówczas komornik zajmie odpowiednią kwotę bezpośrednio na tych właśnie świadczeniach. Brak dochodu sprawi natomiast, że windykacja zainteresuje się posiadanymi rzeczami większej wartości (np. samochód). Windykacji komorniczej nie podlegają te mienia, które są niezbędne dłużnikowi do prowadzenia normalnego życia (np. ubrania). Trzeba pamiętać, że wizyta komornika jest ostatecznością w walce firm pożyczkowych z dłużnikami.

Przedłużenie terminu spłaty

Istnieje możliwość niewielkiego odroczenia ostatecznego terminu spłaty. Jest to opcja szczególnie pomocna, jeśli ma się pewność co do możliwości uregulowania długu w nowym terminie. Należy jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami wynikającymi z tego tytułu. Pamiętać należy również, że zanim firmy pożyczkowe wejdą na drogę roszczeniową usilnie przypominają o finansowym zobowiązaniu wobec nich. Czasem proces ten trwać może nawet 3 miesiące. Żadna zwłoka nie pomoże jednak ostatecznie w umorzeniu długu. Bezpieczniej jest w razie jakichkolwiek wątpliwości zrezygnować z pomysłu wzięcia pożyczki, niż później popaść w poważne tarapaty finansowe.

Artykuł opracowany przez portal Money.pl

Autor: W. Chentkiewicz

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj