(Last Updated On: 1 sierpnia 2011)
Premier Donald Tusk przyjął w piątek rezygnację ministra obrony narodowej Bogdana Klicha. – Rezygnację ministra i motywację jego decyzji przyjmuję z uznaniem. Bardzo wysoko oceniam jego pracę – powiedział szef rządu.
Szef rządu poinformował o rezygnacji Bogdana Klicha po publikacji końcowego raportu Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego ws. ustalenia okoliczności i przyczyn katastrofy samolotu TU-154M pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 roku.

– Minister złożył rezygnację wczoraj. Dzisiaj przyjmuję te rezygnację – powiedział Donald Tusk. Premier zaznaczył, że z wraz z ministrem czekał na efekty prac komisji.

Premier Donald Tusk podkreślił, że przyjęcie przez niego dymisji szefa Ministerstwa Obrony Narodowej nie oznacza, że Bogdan Klich ponosi odpowiedzialność za katastrofę smoleńską. – Nie powiedziałem i nigdy nie powiem, że minister Klich jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską – zaznaczył szef rządu.

Premier wyjaśnił, że przyczyną złożenia dymisji przez ministra jest niepowodzenie we wdrażaniu wielu ze środków naprawczych, jakie między innymi rekomendowano po katastrofie samolotu CASA w 2008 roku. – Minister złożył dymisję, ponieważ uważa, że jego dalsza obecność w MON byłaby obciążeniem we wdrażaniu rekomendacji, które znalazły się w raporcie komisji Millera ? podsumował Donald Tusk.

Odnosząc się do działań komisji i raportu na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej, premier wyraził zadowolenie z prac jej członków. – Komisja stanęła na wysokości zadania, w tym jeśli chodzi o tempo prac – mówił. Podkreślił, że raport komisji pozwala wykluczyć skrajne interpretacje dotyczące przyczyn katastrofy, w tym teorię o zamachu czy naciskach na załogę.

– Wykluczono celowe działanie osób trzecich lub instytucji trzecich, wykluczono zamach, a z drugiej strony wykluczono także naciski, których efektem miała być próba lądowania bez zgody pilotów, czy wbrew ich woli – mówił premier.

Zobacz też:  Cognitive computing blockchain robo-advisory - tegoroczna konferencja Sibos

Szef rządu dodał, że polski raport lepiej przedstawił przyczyny katastrofy niż raport Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego opublikowany w lutym br. – Jest to czego w raporcie MAK zabrakło, w tym błędy i niedociągnięcia, jeśli chodzi o przygotowanie lotniska i kontrolerów – podsumował.

Donald Tusk podkreślił także, że głównym celem komisji jest analiza przyczyn katastrofy oraz przedstawienie rekomendacji na przyszłość, a nie wskazywanie osób winnych. – Dzięki rekomendacjom będziemy mogli w przyszłości uniknąć takich zdarzeń – mówił. – O winie rozstrzygać będzie prokuratura – zaznaczył.

Premier poinformował, że objęcie teki ministra obrony narodowej zaproponuje Tomaszowi Siemoniakowi, sekretarzowi stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. – Jego zadaniem będzie realizacja rekomendacji jakie komisja przedstawiła do wykonania. Będę oczekiwał od nowego ministra przygotowania całego procesu wdrażania zmian na rzecz większego bezpieczeństwa lotów – podkreślał szef rządu.

źródło:kprm.gov.pl

Więcej … Źródło: Premier przyjął rezygnację ministra obrony narodowej

12345 (Brak ocen, bądź pierwszy!)