Kryzys finansowy zdecydowanie nadwyrężył zaufanie, jakim darzymy banki. W Polsce sytuację pogłębia niedawna afera z Amber Gold. Polacy obawiają się lokowania swoich pieniędzy w bankach. Czy słusznie?

Na jakich zasadach działają banki ?

Banki funkcjonują na specjalnych zasadach. Dlaczego? Po to, żeby chronić nas, klientów. Organem, który sprawuje kontrolę nad bankami jest Komisja Nadzoru Finansowego. To ona zajmuje się określaniem ogólnych zasad pożyczania pieniędzy ludziom. A od tego głównie zależy to, czy nasze lokaty są bezpieczne. Bo gdyby kredyty były udzielone każdemu z biegu, to wówczas znacznie wzrósłby odsetek niespłacanych depozytów, a więc banki szybko by zbankrutowały. Trzeba otwarcie przyznać, że banki trzymają się wytycznych KNF bardzo mocno.

Kolejnym organem, który sprawia, że nasze depozyty są bezpieczne jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG zabezpiecza nas na wypadek upadku banku ? co przyznajmy otwarcie zdarza się rzadko. Jeśli już się jednak zdarzy, to zagwarantowany mamy w ciągu 20 dni zwrot naszego depozytu do wysokości równowartości 100 tysięcy euro.

Co z parabankami?

Wcześniejsze fakty dotyczyły jedynie prawdziwych banków. Parabanki oferują często warunki zdecydowanie lepsze niż banki, jednak płacimy za to wysoką cenę ? nasz depozyt nie jest zabezpieczony. Możemy oczywiście próbować dochodzić swoich praw w sądzie, jednak jak pokazują ostatnie wydarzenia może być to proces żmudny, długotrwały i niekoniecznie zakończony sukcesem.

Inne formy lokowania pieniędzy

Rozstrzygnęliśmy już, że lokowanie pieniędzy w parabanku nie jest rozsądne. Istnieją jeszcze inne metody. Jedną z nich są obligacje skarbowe, których gwarantem jest sam skarb państwa. Poza obligacjami skarbowymi istnieją także takie, które emitują prywatne firmy. W ich przypadku gwarantem jest przedsiębiorstwo ? jeśli przedsiębiorstwo zbankrutuje, to możemy pieniędzy nie odzyskać. Wyższe ryzyko wiąże się oczywiście z tym, że z obligacji emitowanych przez przedsiębiorstwa możemy spodziewać się zysku wyższego niż w przypadku obligacji skarbowych.

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj