Aktualizacja 14 marca 2019

Ubezpieczenia komunikacyjne to gorący i bardzo emocjonujący temat. Z jednej strony emocje budzi stale rosnąca składka za ubezpieczenie OC, z drugiej zaś sensowność i konieczność zakupu ubezpieczenia AC. Jakie warto, a jakie należy mieć? Co jest korzystne, a nad czym warto się nieco głębiej zastanowić?

 

Ubezpieczenie OC – ustawowy obowiązek

Ubezpieczenie OC musi mieć każdy kierowca samochodu. W związku z tym, że jest to ubezpieczenie regulowane przez ustawę, jej zakres oraz sumy ubezpieczenia również są odgórnie regulowane. Oznacza to, że nie można ubezpieczyć się na mniejszą kwotę niż podstawowa. Jednakże można się ubezpieczyć na więcej. Wiąże się to oczywiście z dodatkową składką. Rzadko kto jednak decyduje się na taki krok i kupowane jest ubezpieczenie podstawowe.  Różnice są jednak w wartości składki. Skoro zakres wszędzie jest taki sam, to nie ma sensu przepłacać. Jak zapłacić mniej za ubezpieczenie samochodu? Możesz skorzystać z porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych online, dzięki której w jednym miejscu porównasz oferty co najmniej kilkunastu ubezpieczycieli.

Ubezpieczenie AC – wsparcie w naprawach

Jeżeli ubezpieczony wyrządzi szkodę innemu uczestnikowi ruchu drogowego, koszty tej szkody zostaną pokryte z OC sprawcy. Jeżeli jednak sam sprawca sobie również uszkodzi samochód, to kto zapłaci za jego naprawę? Może to zrobić sprawca z własnych pieniędzy lub właśnie z ubezpieczenia autocasco. AC pozwala sfinansować koszty naprawy, gdy auto zostanie zniszczone przez nieznanego sprawcę, zwierzę, którego właściciela trudno ustalić lub przez samego właściciela samochodu. Warto rozważyć jego wykupienie, bo niektóre usterki bywają naprawdę kosztowne, a ich naprawienie zazwyczaj jest koniecznością. Składka za ubezpieczenie może się więc okazać wielokrotnie niższa niż koszt planowanych napraw.

NNW – zadbaj o swoich pasażerów

Wiele osób często podróżuje w samotności, ale zdarza się też, że przewozimy pasażerów. Wobec tego trzeba wziąć pod uwagę fakt, że przejmuje się za nich odpowiedzialność. W razie nieszczęśliwego zdarzenia pieniądze z OC można wypłacić również im, ponieważ doszło do szkody osobowej. Jednakże warto również mieć ubezpieczenie NNW, czyli następstwa nieszczęśliwych wypadków. To ubezpieczenie, które chroni zarówno samego kierowcę, jak i jego pasażerów na wypadek, gdyby doszło do wypadku, w którym wszyscy ucierpieli fizycznie – mówi bloger ubezpieczeniowy z serwisu https://ubsy.pl. Pieniądze uzyskane z odszkodowania można przeznaczyć na leczenie prywatne rehabilitację i dostosowanie mieszkania do nieco zmienionych warunków, gdy poszkodowany jest ograniczony ruchowo – czy to na stałe, czy tylko na pewien czas.

Asisstance – pomoc w trasie

W ramach ubezpieczenia assistance ubezpieczony może liczyć na wsparcie usługowe, a nie finansowe. Tak bowiem działa ta polisa. Jeżeli w czasie podróży samochód ulegnie awarii, w ramach assistance można otrzymać pomoc w zakresie:

  • holowania pojazdu;
  • doprowadzenia do najbliższego warsztatu;
  • zapewnienie bezpiecznie noclegu dla podróżujących;
  • lub dostarczenie ich do celu/domu – zależnie od odległości.

To bardzo korzystna i praktyczna pomoc. Rezerwacja hotelu czy zorganizowanie auta, które przetransportuje podróżnych, odbywa się za pośrednictwem firmy ubezpieczeniowej. Poszkodowany zostaje powiadomiony i poczynionych działaniach i jedynie korzysta z powziętych ustaleń.

Dodatkowe opcje

Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują jeszcze dodatkowe opcje dla swoich ubezpieczonych. Może to być ubezpieczenie przewożonego bagażu podróżnego, dodatkowe ubezpieczenie opon, szyb czy ubezpieczenie na wypadek kradzieży samochodu. Każdą taką dodatkową możliwość należy rozważyć, żeby zastanowić się, czy jest ona potrzebna i przydatna, czy jednak jest ona całkowicie zbędna. Jeżeli jej wykupienie może się okazać korzystne, warto to zrobić. Składka pewnie nie będzie dużo wyższa, a zakres ochrony znacznie szerszy.

Ubezpieczenie komunikacyjne OC w swojej podstawowej wersji chroni kierowcę finansowo, kiedy spowoduje kolizję lub wypadek. Jeżeli jednak ubezpieczony zdecyduje się na podpisanie umowy na pakiet OC + AC + assistance + NNW, może zyskać naprawdę duże wsparcie ze strony firmy ubezpieczeniowej. O ile OC jest obowiązkowe, to wszystkie pozostałe dobrowolne ubezpieczenia z pewnością warto mieć.

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments