Premierzy Donald Tusk i Jyrki Katainen rozmawiali o działaniach antykryzysowych w Unii Europejskiej, Wieloletnich Ramach Finansowych na lata 2014-2020 oraz o wzmocnieniu współpracy bilateralnej.

To pierwsza, dwustronna wizyta robocza premiera Jyrki Katainena w Polsce. Szef fińskiego rządu gościł wcześniej w Warszawie przy okazji Szczytu Partnerstwa Wschodniego.

Poniedziałkowe rozmowy obu premierów zdominowały tematy związane z Unią Europejską. Donald Tusk i Jyrki Katainen przedyskutowali m.in. bieżące działania antykryzysowe w UE i strefie euro, negocjacje na temat Wieloletnich Ram Finansowych oraz przyszłość Partnerstwa Wschodniego.

Wspólny komunikat w sprawie wzmocnionej współpracy między Polską a Finlandią >>>

– Polska i Finlandia mają wiele wspólnych poglądów na przyszłość Europy – powiedział premier Donald Tusk. Szef polskiego rządu zwrócił uwagę na zbieżność stanowisk obu krajów w sprawie umowy międzyrządowej po ostatnim szczycie Rady Europejskiej, a także m.in. Wieloletnich Ram Finansowych.

– Jesteśmy przekonani, że sytuacja kryzysowa nie pozwala na wyraźny wzrost budżetu europejskiego, ale równocześnie jesteśmy przekonani, że budżet europejski, jak i inne formy współpracy w Europie i inne instytucje europejskie, wymagają ochrony. Szczególnie w czasie kryzysu, kiedy niektórzy kwestionują sens wspólnoty europejskiej – powiedział szef polskiego rządu.

Oświadczenia premierów po spotkaniu (wideo: TVN24)

– To, co łączy nasz region to przekonanie, że w kryzysie można sobie radzić dzięki pewnym szczególnym wartościom, które charakteryzują społeczności żyjące w tym regionie – zaznaczył premier Tusk.

– Chciałbym podziękować za dobrą prezydencję – powiedział premier Jyrki Katainen. – Mogę stwierdzić z pełną odpowiedzialnością, że polska prezydencja była bardzo dobrze przeprowadzona, bardzo ważne sprawy zyskały nowy wymiar. Podejście do prezydencji było bardzo dobre i silne. Nie tylko treść, ale także sposób i styl, w jaki Unia została poprowadzona – podkreślił szef rządu Finlandii.

– Polskę i Finlandię łączy podejście do Unii Europejskiej. Powinna być to Unia oparta o zasady i reguły. Unia, która posiada mocne instytucje, szczególnie Komisję, a więc Unia ściślejsza, ściślej zintegrowana, silnie oparta na zasadach, która skoncentruje się na konkurencyjności i na wspólnym rynku – dodał.

Zobacz też:  Czym się różnią działania windykatora od komornika?

Szefowie rządów Polski i Finlandii przyjęli wspólny komunikat w sprawie wzmocnienia współpracy między oboma państwami.

“Naturalnymi głównymi obszarami wspólnego zainteresowania są takie dziedziny jak gospodarka, energetyka, technologie informacyjne i telekomunikacyjne, ochrona środowiska, bezpieczeństwo, edukacja oraz wschodnie sąsiedztwo UE” – stwierdza wspólny komunikat. Premierzy Tusk i Katainen uzgodnili, że w przyszłym roku odbędzie się szereg spotkań dwustronnych na poziomie ministrów, które w przyszłości podsumują szefowie rządów
źródło:kprm.gov.pl

Więcej … Źródło: Wizyta premiera Finlandii w Polsce

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o