Premier Donald Tusk zakończył jednodniową wizytę w Londynie. Głównymi tematami rozmów z premierem Davidem Cameronem były sytuacja w Libii, finansowanie Unii Europejskiej oraz priorytety polskiej prezydencji. Szefowie rządów podkreślili również znaczenie dobrych stosunków między Polską a Wielką Brytanią.
Jednym z tematów spotkania polityków był rozwój i znaczenie Partnerstwa Wschodniego w obliczu ostatnich wydarzeń w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Premier Donald Tusk pozytywnie odniósł się do deklaracji szefa brytyjskiego rządu, który podkreślił, że zaangażowanie UE w sprawy Afryki Północnej nie może odbywać się kosztem realizacji Partnerstwa Wschodniego. ? Była to spontaniczna i zdecydowana wypowiedź brytyjskiego premiera, która pozwala sądzić, że Europa będzie w sposób zbilansowany traktować oba wymiary sąsiedztwa: Południowego i Wschodniego ? powiedział. Szefowie rządów rozmawiali również o współpracy w ramach NATO, m.in. w Afganistanie.

Odnosząc się do budżetu Unii Europejskiej, Donald Tusk przyznał, że w tej sprawie Polska i Wielka Brytania mają różne interesy. Jednocześnie obaj politycy zgodzili się, że w budżecie UE są wydatki, które trzeba wyeliminować, ponieważ mają one mały sens.

Premier Donald Tusk przedstawił również priorytety polskiej prezydencji, do których należą m.in. jednolity rynek, pobudzenie konkurencyjności i zwiększenie wolności gospodarczej. ? Są to sprawy, które łączą Polskę i Wielką Brytanię, oraz osobiście mnie i premiera Camerona ? zaznaczył. Premier dodał, że Polska i Wielka Brytania będą blisko współpracować przy realizacji polskich priorytetów, w szczególności dotyczących jednolitego rynku i handlu oraz wymiany w Internecie. Szef polskiego rządu zauważył, że obecne regulacje w tej materii są różne w różnych krajach unijnych i wymagają ujednolicenia.

Premierzy rozmawiali ponadto o reformie Wspólnej Polityki Rolnej. ? W tej sprawie Polska i Wielka Brytania mają wiele do zaoferowania ? podsumował Donald Tusk.

źródło:kprm.gov.pl

Więcej … Źródło: Współpracowa przy realizacji priorytetów polskiej prezydencji

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments