wykres gielda

Wskaźnik techniczny, jakim są tzw. wstęgi Bollingera, stworzone został przez słynnego analityka finansowego Johna Bollingera w latach 80. XX wieku. Ich główną funkcją jest miara zmienności rynku, jak również wielu innych informacji. Określa się nimi w zależności wykupienie bądź wyprzedanie rynku, co wykorzystywane jest w tworzeniu strategii bandy do bandy.

Funkcje wstęg Bollingera

Wstęgi Bollingera stanowią dwie linie (wstęgi), tworzące razem kanał wokół średniej ceny. Same wstęgi rozmieszczone są w odległości dokładnie dwóch odchyleń standardowych. Zgodnie z wartością domyślną, górna i dolna stanowią średnią 20 okresową, w zależności plus bądź minus dwa odchylenia, natomiast samo odchylenie standardowe jest klasyczną miarą zmienności, przedstawiającą sposób rozmieszczenia poszczególnych wartości wokół ich średniej.

Stosując się do wartości domyślnych wstęgi, 95% cen znajduje się między wstęgami Bollingera, co przekazuje informację, na temat mocnego oddalenia się wartości od średniej. Na tej podstawie możliwe jest przewidywanie:

  • kontynuacji bądź odwrócenia trendu
  • konsolidacji
  • szczytu bądź dołka cenowego
  • zwiększonej zmienności

Interpretacja wstęg Bollingera

Same linie przedstawiające wstęgi Bollingera są wskaźnikiem dynamicznym, w związku z czym związane są z faktem zmienności. Razem ze wzrostem tego czynnika, wstęgi także ulegną rozszerzeniu od średniej ceny. Stanowi to często sygnał do odwrócenia trendu, w związku i obniżenie ceny danego instrumentu. W odwrotnej sytuacji, gdy linie ulegają zwężeniu, następuje powrót zmienności oraz większy ruch trendowy. Każda z ww. interpretacji możliwa jest do wykonania otwierając rachunek Forex i analizując technicznie dany instrument walutowy.

Sposoby wykorzystania wstęg Bollingera

Zgodnie z definicją tego wskaźnika technicznego, rynek staje się wyprzedany bądź wykupiony, gdy ceny docierają do górnej bądź dolnej linii. Istnieje jednak inny sposób wykorzystania wstęg Bollingera, zgodnie z którym w przypadku, gdy średnia zostaje przecięta od dołu, możliwa jest zmiana trendu na wzrostowy, co jest sygnałem do zakupienia danego instrumentu walutowego. W przypadku odwrotnym, gdy cena przetnie 20 okresową średnią z góry, przekazuje jasny komunikat o możliwym odwróceniu trendu wzrostowego.

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments