Kariera w firmie produkcyjnej

Dla młodych ludzi niezwykle istotną kwestią jest ukończenie przyszłościowych kierunków studiów, zdobycie dyplomu z renomowanej uczelni i stopnia naukowego. Czy jednak, by móc cieszyć się stabilną pracą i atrakcyjnym wynagrodzeniem, niezbędny jest tytuł inżyniera?

Jakie są wymagania stawiane pracownikowi produkcji?

Inżynier na produkcji odpowiedzialny jest między innymi za projektowanie i rozwój nowoczesnych linii produkcyjnych. Do jego zadań należy usprawnianie procesów czy poprawa wydajności i efektywności parku maszynowego. Inżynier jednocześnie powinien więc cechować się zdolnościami technicznymi, jak i kreatywnością. Jednak, czy każda posada w obszarze produkcji wymaga takich umiejętności? 

Na rynku dostępnych jest obecnie dużo ofert liderów branży produkcyjnej, którzy poszukują pracowników na różne stanowiska, np. operatorów maszyn czy techników. Czego wymaga się od kandydatów? Motywacji do podjęcia zatrudnienia w systemie dwuzmianowym 12-godzinnym, zorientowania na wysoką jakość i umiejętności pracy w zespole. Taki etat wybierają kandydaci gotowi na pracę jednocześnie powtarzalną, ale i zmienną. Skąd ta przeciwstawność? Z jednej strony produkcja charakteryzuje się wykonywaniem powtarzalnych czynności, które mimo cykliczności wymagają sporej uwagi i skrupulatności. Z drugiej jednak, zmienność rozumiana jest tu trojako – jako praca zmianowa, czyli o różnych godzinach; jako możliwość poziomej zmiany stanowiska oraz wykonywanego codziennego zadania. Pracownik produkcji powinien być zatem otwarty, chętny do nauki oraz łatwo przyswajający nowe obowiązki. Pomimo systematycznego powtarzania danego zadania, powinien zachowywać czujność, pozwalającą mu na szybkie dostosowanie się do otaczających warunków. 

Rola pracodawcy przy wdrożeniu nowego pracownika

W firmach produkcyjnych, pracodawca powinien zapewnić szereg instrukcji, planów i zasad, które służą bezpieczeństwu i minimalizacji ryzyka popełnienia błędu przez pracownika. Każdy element pracy powinien być jasno wytłumaczony. Dzięki temu, nawet nowozatrudniona osoba, już po krótkim czasie wie, jak działać, by wypełniać swoje zadania najbardziej efektywnie. Odpowiednie wdrożenie i cykliczne szkolenia, które zapewnia pracodawca, są tu więc niezwykle ważne. Od kandydatów nie jest wymagany tytuł inżyniera, a chęć uczenia się i wysoka motywacja do pracy. Dokładność, zdrowy rozsądeki zaangażowanie – to cechy, których nie zdobywa się jedynie na uczelniach i politechnikach. 

Pracownik, który chce się dalej rozwijać i uczyć, ma taką możliwość także w miejscu zatrudnienia. Przykładowo, pracownicy produkcji w fabrykach Bridgestone w Stargardzie czy Poznaniu, mają zapewnione regularne szkolenia. Dostają szansę na podnoszenie swoich kwalifikacji. W ogłoszeniach o pracę często znaleźć można dopisek „mile widziane uprawnienia UDT na wózki widłowe”, jednak również takie uprawnienia można zdobyć już pracując. Podobnie z zaawansowanymi szkoleniami BHP, PPOŻ, prawem jazdy różnych kategorii czy uprawnieniami do prac na wysokościach, przydatnymi np. podczas działań w magazynie. 

Kariera w firmie produkcyjnej

Idąc za przykładem fabryk Bridgestone, pracę w Stargardzie czy w Poznaniu w obszarze produkcji, może znaleźć każdy, kto potrafi zachować zimną krew i zdrowy rozsądek, jest odporny na stres i presję czasu. Nie musi być to osoba wysoko wykształcona technicznie, jednak chętna do nauki i zdobywania nowych kwalifikacji, zaangażowana i pojętna. Przy budowaniu kariery w firmach produkcyjnych najważniejsza jest skrupulatność, sumienność i nieustanna własna motywacja. To dzięki tym cechom można zmieniać stanowisko, nie tylko poziomo, ale także pionowo – od pracownika produkcji, przez lidera brygady, po mistrza czy eksperta w danej dziedzinie. 

Wykwalifikowany i kompetentny pracownik może być także opiekunem dla młodszej, mniej obeznanej osoby.  Bridgestone Stargard oferuje także dodatkowe podwyżki wynagrodzenia uzależnione od osiągnięć w pracy, poziomu umiejętności frekwencji. Praktyczne umiejętności, odpowiedzialność i rzetelność, to cechy cenione przez pracodawców z branży produkcyjnej, niezależnie od wykształcenia kandydata. Z pewnością praca na produkcji jest wymagająca, jednak dająca dużo satysfakcji. 

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zakład ubezpieczeń społecznych, poradnik rejestracji i logowania na platformie pue zus
pue zus logowanie