Rząd przyjął wstępny projekt budżetu na 2012 r. ? Jest to kolejny budżet w trudnym czasie, który konsoliduje finanse publiczne ? podkreślił premier Donald Tusk. ? Przyjęcie projektu oznacza, że weszliśmy na drogę oszczędzania, tak aby osiągnąć bezpieczny dla Polski próg deficytu i długu publicznego ? wyjaśnił szef rządu.

Premier zapewnił, że konsolidacja budżetu nie dotknie bezpośrednio kieszeni obywateli. ? To, co jest najbardziej twardą decyzją, jeśli chodzi o wynagrodzenia, to kolejny rok bez podwyżek dla administracji ? zaznaczył. ? Równocześnie w Polsce nie musimy podejmować decyzji, które polegałyby na odbieraniu ludziom pieniędzy, czyli zmniejszaniu wynagrodzeń w sferze publicznej ? dodał Donald Tusk. Jak wyjaśnił, rząd wybrał bezpieczny środek drogi, czyli zamrażanie wydatków na administrację i konsolidację wydatków.

Szef rządu zapowiedział, że w 2012 r. zwiększą się m.in. wydatki na naukę i edukację. ? Mimo kryzysu chcemy zwiększyć środki na to, co jest najbardziej prorozwojowe, a wiec na naukę. W 2012 r. nakłady zwiększą się o 9 proc. w porównaniu do 2011 r. ? podkreślił Donald Tusk. ? Kontynuujemy także program wyższych uposażeń dla nauczycieli. W 2012 r. proponujemy w projekcie budżetu podwyżkę o 3,8 proc. we wrześniu 2012 r. ? wyjaśnił. Jak dodał, podwyżki dla nauczycieli planowane na 2011 r. także będą zrealizowane. ? To powinno oznaczać, że jeśli wliczymy w to także awans zawodowy, przygniatająca większość nauczycieli w 2012 r. uzyska per saldo 50-proc. wzrost wynagrodzeń w porównaniu do 2007 r. ? zaznaczył Donald Tusk.

? Jestem przekonany, że projekt budżetu nacechowany jest odpowiedzialnością i myśleniem prorozwojowym ? podkreślił premier. ? Jest to projekt trudny, ale jednak bezpieczny dla ludzi ? dodał.

Minister finansów Jacek Rostowski przypomniał, że budżet na 2012 jest pierwszym projektem wprowadzającym tzw. regułę wydatkową. ? Pula wydatków na cele niesztywne i nowe sztywne nie może wzrosnąć w 2012 r. o więcej niż 3,8 proc., czyli poziom inflacji plus jeden punkt procentowy ? wyjaśnił. ? To przełomowy budżet, jeśli chodzi o konsekwentne realizowanie naszego celu, jakim jest zlikwidowanie nadmiernego deficytu ? zaznaczył.

Zobacz też:  Kalkulator ubezpieczeń OC i AC - dlaczego dobrze kupować w pakiecie?

Wstępny projekt budżetu został przyjęty przez rząd wcześniej niż zazwyczaj. ? Budżet to są pieniądze wszystkich Polaków i chcielibyśmy, by w roku wyborczym możliwie oszczędzić budżetowi dyskusji i czysto politycznych sporów ? powiedział Donald Tusk.

źródło: kprm.gov.pl

Więcej … Źródło: Wstępny projekt budżetu przyjęty

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o