zarobki policji w Polsce

Ile zarabia policjant?

Wysokość zarobków, na jakie mogą liczyć policjanci w Polsce, od wielu lat budzi wiele kontrowersji – na równi z tymi, które dotyczą wysokości emerytury oraz czasu, po jakim policjant może się o nią ubiegać.

Nie ma jednak co ukrywać, że policja zarobki ma średnie w porównaniu z tymi, które obowiązują poza sferą budżetową.

Czy zarobki w policji są adekwatne do wykonywanej pracy?

Służba w policji niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw i jest zaliczana do grupy najtrudniejszych zawodów. Niejednokrotnie policjanci narażeni są na sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu. Dodatkowo współczesna praca w policji oprócz wysokiego ryzyka niesie za sobą duże obciążenie psychiczne. A zatem czy zarobki w policji są wystarczające? Na to pytanie odpowiedzcie sobie sami…

Powinieneś zobaczyć : Ile zarabia nauczyciel?

Jaką pensję w danym roku otrzyma policjant?

O tym, jaką pensję w danym roku otrzyma policjant, decyduje rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której uzależniony jest wzrost uposażenia zasadniczego. Z reguły jest ono zmieniane praktycznie co roku – zazwyczaj w paragrafie dotyczącym podstawowego uposażenia oraz dodatków za stopień.

Stopnie mundurowe w policji

Teoretycznie im wyższy stopień funkcjonariusza, tym na większe zarobki może on liczyć. W praktyce jednak niekoniecznie musi tak być: wystarczy, że policjant mimo długiej kariery nie awansował na wyższy stopień, a tym samym ma niższą podstawę uposażenia i niższy dodatek za stopień.

W rzeczywistości jednak takie sytuacje są dość rzadkie, a policyjne awanse często wynikają z samego faktu przepracowania odpowiedniej liczby lat, niż z wyjątkowych osiągnięć.

>>> Zobacz również: Ile może dorobić emerytowany policjant?

Obecnie stopnie policyjne przyznawane są według korpusów, do którego należy dany funkcjonariusz. Wyróżnia się korpus szeregowych (posterunkowy i starszy posterunkowy); korpus podoficerów (sierżant, starszy sierżant, sierżant sztabowy); korpus aspirantów (młodszy aspirant, aspirant, starszy aspirant, aspirant sztabowy); korpus oficerów młodszych (podkomisarz, komisarz, nadkomisarz); korpus oficerów starszych (podinspektor, młodszy inspektor, inspektor) oraz korpus generałów Policji (nadinspektor, generalny inspektor Policji).

Zarobki w uzależnione od zaszeregowania

O tym, ile zarabia policjant służby prewencji, służb drogowych czy kryminalnych i że jego zarobki wynikają np. z ilości wystawionych mandatów, powstało już wiele mitów i wypaczeń. Faktem jest, że pensje w policji nie należą do najmniejszych i są znacznie wyższe od minimalnej krajowej (podstawowe uposażenie samego kursanta wynosi netto więcej, niż minimalna pensja krajowa brutto).

Zobacz też:  Jak zostać detektywem? Jak założyć biuro detektywistyczne?

Grupa zaszeregowania dotyczy policjantów z każdego rodzaju służby – prewencyjnej, kryminalnej, wspomagającej – a więc i osób cywilnych, które w większości pracują w służbie wspomagającej. Ich szeregowanie przebiega w nieco inny sposób, ale mimo to nie zmienia się wysokość ich zarobków – tu także wliczane są dodatki za trzynastą pensję czy piastowane stanowisko. W takim razie ile zarabia policjant w polskich warunkach budżetowych?

Tabela zarobków netto policjantów
Ile zarabia policjant
Ile zarabia policjant w Polsce

Podstawą do wyliczenia pensji funkcjonariuszy policji jest stopień ich zaszeregowania. Im wyższy stopień, tym wyższa podstawa uposażenia i w rezultacie wyższe zarobki. W porównaniu z rokiem ubiegłym zarobki w policji w 2014 roku są nieznacznie mniejsze, ale nadal w każdej grupie zaszeregowania wynoszą znacznie więcej, niż średnie pensje uzyskiwane przez pracowników zatrudnionych poza sektorem budżetowym.

 

Całkowite wynagrodzenia w Policji w 2014 roku

(Grupa zaszeregowania)

LpStanowisko służboweGrupa zaszeregowaniaŚrednie uposażenie netto + dodatki
I.Stażyści11693zł
II.Policjant22364zł
III.Odniesienia32617zł
IV.Dzielnicowy/kontroler ruchu drogowego42910zł
V.Detektyw/asystent53144zł
VI.Dyżurny/specjalista63645zł
VIIKomendant powiatowy126437zł
VIII.Komendant wojewódzki14a8185zł
IX.Komendant Główny1614057zł

 

Powyższe stawki są stawkami netto, a więc takimi, które funkcjonariusz/kursant otrzymuje bezpośrednio „na rękę”, po odliczeniu wszelkich składek. Jednak to, ile zarabia dzielnicowy w rzeczywistości, zależy również od wielu innych czynników, między innymi dodatków – za stopień, mundur, wysługę lat, ukończone kursy oraz tak zwana trzynastka. Policjanci mogą również liczyć na specjalne premie świąteczne i roczne (wypłacane poza trzynastkami) oraz nagrody np. za szczególne osiągnięcia podczas pełnionej służby.

>>>Zobacz też: Jak zostać policjantem?

W całkowite wynagrodzenie wliczone są już dodatki za stopień(tabela powyżej)

W Polsce policjant otrzymuje wynagrodzenie zależne od tego, jaki posiada stopień funkcyjny – a więc czy jest posterunkowym, aspirantem czy też inspektorem. Stawki zaczynają się już od 630zł a kończą na 1300zł netto. Od czerwca 2012 roku dodatki do pensji dla policjantów w zależności od ich stopnia wynoszą kolejno:

1. Posterunkowy – 630zł

2. Starszy posterunkowy – 670zł

3. Sierżant – 760zł

4. Starszy sierżant – 785zł

5. Sierżant sztabowy – 810zł

6. Młodszy aspirant – 835zł

7 aspirant – 860zł

8. Starszy aspirant – 885zł

Aspirant sztabowy 9. – 910zł

10. Podkomisarz – 940zł

11. Komisarz – 950zł

12. Nadkomisarz – 960zł

13. Podinspektor – 1000zł

14. Młodszy inspektor – 1050zł

15. Inspektor – 1100zł

Zobacz też:  Jak zostać detektywem? Jak założyć biuro detektywistyczne?

16. Nadinspektor – 1200zł

17. Generalny inspektor – 1300zł

Widać tym samym, że stopnie w policji mają ogromny wpływ – szczególnie na wysokich stanowiskach – na końcową wysokość policyjnego wynagrodzenia.

Aby przeciwdziałać sztucznemu awansowaniu policjantów tylko po to, aby mieli większe pensje, MSW wprowadził specjalne rozporządzenie, wedle którego awans na konkretny stopień można uzyskać dopiero po przepracowaniu odpowiedniego czasu w samej służbie policyjnej.

Trzynastki, wysługa lat, mundurówka

Aby dokładnie określić, ile zarabia policjant 2014, trzeba nie tylko podliczyć kwoty z jego podstawowego uposażenia wynikającego z zaszeregowania oraz za stopień policyjny, ale również kwoty za wszelkiego rodzaju dodatki, które obowiązują funkcjonariuszy policyjnych.

Bardzo wiele kontrowersji w kwestiach zarobków policjantów budzą tak zwane „trzynastki”, czyli dodatkowe pensje, które przysługują osobom zatrudnionym w sektorze budżetowym (urzędnikom, pracownikom ZUSu, strażakom). Trzynastka wypłacana jest do końca marca i wynosi tyle, ile średnia pensja danego policjanta z ostatnich dwunastu miesięcy. W praktyce są to więc dodatkowe pieniądze – pewnego rodzaju finansowy przywilej – które mają być uzupełnieniem podstawowego wynagrodzenia.

>>> Zobacz też: Jak oszczędzać pieniądze?

Dodatek za wysługę lat

Innym elementem, który podnosi wysokość policyjnej pensji, jest dodatek za wysługę lat. Dodatek taki wynosi kolejno 5, 10, 15 i 20% i uzyskiwany jest po przepracowaniu 5, 10, 15 lub 20 lat. Trzeba tu jednak zauważyć, że wysługa lat obliczana jest nie tylko na podstawie pracy w samej policji – jako funkcjonariusz mundurowy – ale również na podstawie służy wojskowej albo pracy w straży pożarnej.

Przed 2013 rokiem do wysługi wliczał się również okres prowadzenia gospodarstwa rolnego – obecnie wlicza się on jedynie tym policjantom, którzy opłacali wtedy składki ZUS.

Policjanci mogą otrzymać również mundurówkę, czyli specjalny dodatek przysługujący tym funkcjonariuszom, którzy nie otrzymali w danym okresie nowego munduru. Mundurówka jest dodatkiem subsydiarnym – a więc wypłacanym policjantowi na konkretny cel. Standardowo w zależności od pełnionej funkcji i służby (kryminalna, prewencyjna, wspomagająca), wysokość takiego dodatku wynosi od 1000 do 1800 złotych.

Mundurówkę otrzymuje również policjant służby kryminalnej, chociaż w większości przypadków pracuje on w ubraniu cywilnym i korzysta przede wszystkim z munduru wyjściowego.

Aktualizacja: Bardziej aktualna tabela zarobków znajduję się tutaj: Aktualne zarobki w policji  

A co sądzą eksperci z kanału: Dla pieniędzy?

Dziękuję za przeczytanie wpisu! Proszę kliknij Lubię to! i przeczytaj podobne. Jeśli podobał Ci się ten artykuł proszę podziel się ze znajomymi i skomentuj.

Więcej artykułów w kategorii pieniądze

27
Dodaj komentarz

avatar
20 Wątki w komentarzach
7 Odpowiedzi na wątek
0 Obserwujący
 
Najczęściej reagowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
24 Komentarz autorów
nowymajsierzantmisiakm Recent comment authors
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Morgan
Gość
Morgan

tak trzeba wynagradzać wojsko mafii

Rysiek
Gość
Rysiek

Ogólnie policjanci mają dobrą pensję, i chodzi mi tu głównie o osoby które pracują w za biurkiem, rodzi się tylko pytanie czy policjant pracujący w terenie ma wystarczającą pracę?

Andy.M
Gość
Andy.M

to niech nam się wypowie jakiś policjant co nie pracuje za biurkiem, przecież mamy wolność słowa!

radosław
Gość
radosław

Jeśli ktoś chce szybciej niż inni przejść na emeryturę, to wydaje się być dobrym pomysłem.

Olek
Gość
Olek

co do emerytur to już nie mają tak wesoło jak kiedyś, gdzieś tu była notka na ten temat, ale źle też nie mają …. w porównaniu do innych

Anna
Gość
Anna

A ja uważam, że zarobki zwłaszcza dla policjantów rozpoczynających
dopiero pracę są stanowczo za niskie. Policjanci ci pracują przeważnie
w terenie, a ich praca jest bardzo trudna, odpowiedzialna,
niewdzięczna, stresująca, a czasem niebezpieczna. Stopni też się
jeszcze nie zdążyli dorobić. Powinni zarabiać więcej.

gizmo
Gość
gizmo

wszytko ok i zgadzam się z podana tabelą gdyż jestem detektywem i dostaje na rękę niecałe 2900 ale mam dodatkowe ubvezpieczenie związi kasa pozyczkowa itp i gdy podlicze tro to naprawdę wychodzi ok. 3100. ale dalsza część artykułu może wprowadzać w błąd gdyż dodatek za stopień, dodatek słuzbowy jest juz wliczony w te 3100. Gdy laik to przeczyta to ja jako detektyw w stopniu aspiranta i z dodtakiem służbowym w wysokości 500 zł i dodatku za stopień w wysokości 860 zł według tych wyliczeń dostaje na rękę 4460 zł co może szokować więc dla pewności piszę. Jako detektyw z 10… Czytaj więcej »

Adam
Gość
Adam

Mam kilku znajomych policjantów i żaden nie narzeka na zarobki. Wiadomo, w niektórych branżach zarabia się lepiej, ale policja jest budżetowką, a co za tym idzie jest to pewna praca. Do tego dochodzi wiele przywilejów związanych z pracą w sferze budżetowej oraz służbach mundurowych.

Enj
Gość
Enj

też ma osobiście nic nie mam do nich, chyba że muszę jakiś mandat zapłacić :) Ogólnie to też można by się było polemizować na temat lekarzy i strażaków, prawników itd, swoją drogą ja bym poczytał o zarobkach innych grup zawodowych, dajcie + to pewnie się ukarze wkrótce taki art.

kefir
Gość
kefir

Obecnie w Policji trzeba pracować do 55 lat. Dużo młodych ludzi jest napalonych na tą pracę. Kolejki do Policji zawsze były i będą. Jednak gdy popracują parę lat będą mocno zawiedzeni. Inaczej też pracuje się na wiejskim komisariacie a inaczej w dużym mieście. Ludzie którzy przenoszą się do dużych komend myśląc o awansie są w ciężkim szoku w zderzeniu z rzeczywistością. Więc najlepiej nie czytać tych wpisów tylko samemu posmakować tego miodu :-)

jaan
Gość
jaan

co za pierdoła ja jestem detektywem i z dodatkami na ręke mam 2800 wiec nie koloryzujcie

ZY
Gość
ZY

Ja jestem asystentem i się zgadza. Tam jest napisane “średnio”. Zależy jaki masz dodatek.

eleo17
Gość
eleo17

zarobki w policji na poszczególnych grupach są w całym kraju takie same i dobrze wiecie, że różnice czasem spore wynikają z dodatków służbowych

Miecio.B
Gość
Miecio.B

zarobki zależne w większości od wysługi lat, ale za co oni biorą tyle pieniędzy?

aaa
Gość
aaa

Strażak mnie dużo mniej niż taki policjant, a pracę wydaję mi się bardziej niebezpieczną i nieprzewidywalną.. No i druga sprawa, kto z Was wyobraża sobie strażaka w wieku 50 lat na drabinie? Polska..żałosne

komar
Gość
komar

st.posterunkowy, 2 grupa, 3 lata służby – razem 2200zł. ( podstawy 1990 zł. za stopień 90 zł, dod.sł 71 zł ) ! tutaj są wynagrodzenia zawyżone

Rysiek
Gość
Rysiek

nie są zawyżone też pracuje w policji

ponteja
Gość
ponteja

Policja zarabia za mało!!! takie moje zdanie

Zdzisek
Gość
Zdzisek

Zajmijcie się posłami ile zarabiają, na pewno ciekawszy temat by był. Z chęcią bym się dowiedział jakie są prawdziwe zarobki na rządowych stołkach.

mati
Gość
mati

Zrozumcie również, że jest ogromna, ale to ogromna różnica pomiędzy zwykłym funkcjonariuszem czyli z reguły pracownikiem drogówki, bo tak w większości ludzie kojarzą policję, a funkcjonariuszem który zajmuje się przestępczością zorganizowaną. W takim przypadku różnica w tym ile zarabia taki policjant powinna być bardzo widoczna.

johhny
Gość
johhny

sierżant, 3 grupa, 3 lata w Policji w dużym mieście 2750 PLN

m
Gość
m

co za bzdury,gdyby nie to że jestem zona policjanta i nie widziała co miesiac pensji to pewnie bym uwierzyła ze tyle zarabiaja,chciałabym żeby tak było

misiak
Gość
misiak

widocznie twój mąż nie mówi ci wszystkiego ;)

sierzant
Gość
sierzant

sierżant na 3 grupie 2480 zł netto z komisariatu

maj
Gość
maj

Ja mam syna w policji w pyrzycach starszy sierzant i jakie ma zarobki jest po studjach wsyd takie pensje, utrzymac rodzine a pracuje 7 lat.

maj
Gość
maj

Jakie dobre pensje kpiny!!!!

nowy
Gość
nowy

sierżant, 5 lat służby, ( z cywila 6) dodatek 300zł na rękę 2760zł