(Last Updated On: 30 października 2016)

 

Ile może dorobić emeryt w 2014

Pozycja finansowa emerytów w Polsce jest mocno kontrastowa do emerytów z zachodu. Jednak polscy emeryci oraz renciści nie poddają się i stawiają czoła wezwaniu, nie godząc się na wiązanie końca z końcem i zakasawszy rękawy, szukają możliwości dorobienia do emerytury.

Pamiętać jednak powinni, żeby się zanadto nie rozkręcać, bo jeśli dodatkowy dochód jest zbyt wysoki, emerytura zostaje beznamiętnie odebrana. Wiedza w tym zakresie to podstawa, dlatego odtajniamy zawiłości prawne, by emeryci nie byli niemile zaskoczeni i porzucili pomysł dorabiania w szarej strefie. A więc tak naprawdę ile może dorobić emeryt?  Szczegóły poniżej.

>>>Czytaj też:  Ile może dorobić emeryt?

Jak dorabiają emeryci i renciści

Emeryci i renciści dorabiają do swoich świadczeń w różnych sposób. Począwszy od drobnych prac, jak robienie pysznych domowych wypieków i opieki nad małymi dziećmi, po drobne remonty i pracę jako ochroniarze lub struże.

Kwoty dorabiane do emerytury z takich zajęć nie są wysokie. Jest jednak grupa prężnych i przedsiębiorczych emerytów, którzy działają z rozmachem i zakładają własne firmy. Zarówno pierwsza jak i druga grupa emerytów, powinna wiedzieć kiedy ZUS zmniejsza emerytury, a kiedy przewiduje zwiększenie świadczeń emerytalnych.

Senior zastanawia się na Polskimi emeryturami

Kiedy ZUS zmniejsza emerytury

Emeryci powinni trzymać rękę na pulsie i sprawdzać wysokość dodatkowego zarobku, ponieważ kwota ta jest zmieniana przez ZUS co 3 miesiące. Procentowo przychód nie może przekraczać 70% wynagrodzenia, które uznane jest za przeciętne. Brane są pod uwagę zarobki nie tylko w kraju, ale także za granicą.

Emerytura zostanie pomniejszona, jeśli przychód przekroczy od 70% do 130% miesięcznego wynagrodzenia. Natomiast zostanie wstrzymana, jeśli te maksymalne 130% zostanie przekroczone. Wówczas istnieje możliwość rozliczenia korzystniejszego, przez dokonanie tzw. dobrowolnej wpłaty na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

W związku z powyższym, z dniem 1 marca 2013 rokuemeryci i renciści z tytułu całkowitej niezdolni do pracy, mogą osiągnąć kwotę pomniejszenia przychodu w wysokości 528zł. Natomiast renciści z tytułu częściowej niezdolności do pracy: 396,03zł. Dla rent rodzinnych, na 1 osobę przypada 448,83zł.

>>> Czytaj też: Ile mogą dorobić policjanci na emeryturze?

Od 1 marca, kwota przychodu powodująca zmniejszenie świadczeń, to:

w przypadku przekroczenia 70% – 2583,30 zł
w przypadku przekroczenia 130% – 4797,40 zł

Kiedy ZUS zwiększa emerytury

Emeryci, którzy dorabiają, mają płacone składki do ZUS-u. To daje im przywilej, że raz na kwartał mogą zwrócić się do ZUS-u o przeliczenie emerytury, bo w końcu staż pracy zostaje wydłużony. Takim sposobem emeryci mogą podwyższyć swoją emeryturę.

>>> Zmiany w Emeryturach 2014‎. Sprawdź jak podnieść jej wysokość.

Dowiedz się więcej ! ↓

 


Kiedy emeryci mogą zarabiać bez żadnych ograniczeń

Jest grupa emerytów, która nie musi martwić się wysokością przychodów i mieć pewność, że wysokie zarobki nie spowodują zmniejszenia ani zawieszenia emerytury. Któż jest w grupie tych szczęściarzy? To inwalidzi wojenni i wojskowi, których niezdolność do pracy jest związana właśnie ze służbą w wojsku. Także osoby, które po takich inwalidach pobierają rentę rodzinną, należą do szczęśliwej grupy, która nie musi martwić limitami zarobków.

>>> Aktualizacja informacji. Czytaj też:  Waloryzacja emerytur w 2014 roku

Najlepsze konta dla emeryta

Sprawdź konto Aktywni 50+ konto dla seniora. Darmowa konsultacja

Masz jakiekolwiek pytanie, chętnie pomożemy i odpowiemy każdemu.

 

Dziękuję Ci za przeczytanie artykułu! Teraz kliknij Lubię to!  i przeczytaj podobne artykuły które Cie zainteresują. A Wy co o tym sądzicie?