Najnowszy raport Narodowego Banku Polskiego, a dokładnie rzecz ujmując jego Instytutu Ekonomicznego, nie pozostawia deweloperom żadnych złudzeń. Trend spadkowy, jeśli idzie o ceny za domy i mieszkania, będzie się nadal utrzymywał i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie się to zmieni.

Jakkolwiek prognoza dotyczy zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego, to dla deweloperów, oczywiście, znaczenie ma wyłącznie ten pierwszy. Nie zmienia to jednak faktu, że są to dla nich raczej hiobowe wieści. Pewnym pocieszeniem może być to, że według analityków dzięki spadkowi cen oferowanych przez nich nieruchomości oraz coraz lepszemu dopasowaniu oferowanych lokali do potrzeb klientów (mieszkania na sprzedaż o mniejszym metrażu oddawane w stanie deweloperskim) dotychczasowy popyt się utrzyma.

Oznacza to, że jakkolwiek nieruchomości na sprzedaż i na sprzedaż, które zostały przez nich ?przekazane? na rynek pierwotny przyniosą im o wiele mniejszą marżę niż zakładali, to jednocześnie nie zostaną dobici mniejszą ilością sprzedanych lokali, co mogłoby dla wielu z nich oznaczać zupełną katastrofę finansową.

Oczywiście to, co martwi deweloperów, jest przedmiotem radości nabywców, chociaż nie jest ich tak dużo, jak mogłoby być, gdyż ich liczba została ostatnio mocno ?przetrzebiona? przez banki, które zaostrzyły kryteria przyznawania kredytu hipotecznego.

Oferty nieruchomości w naprawdę atrakcyjnych cenach i to nie gdzieś na peryferiach, ale bardzo blisko centrów wielkich miast (Warszawa, Kraków, Wrocław), można znaleźć właściwie od ręki bez większych problemów. Wystarczy zaglądnąć do działu ?Nieruchomości online? dowolnego portalu internetowego, aby się o tym przekonać samemu.

Jak długo jeszcze potrwa ten trend spadkowy, trudno ocenić. Jedno jest jednak pewne. Kiedyś się na pewno skończy i rynek znów stanie się rynkiem sprzedawcy, dlatego jeżeli dotąd odkładaliście decyzję o zakupie własnego lokum na później, to lepiej zacznijcie przeglądać rubryki ?Ogłoszenia: nieruchomości? w swoich lokalnych gazetach…

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments